Автор Тема: Совет за часовник  (Прочитано 195819 пати)

Отсутен Dean

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1341
Совет за часовник
« на: 19 Ноември 2012, 14:24:04 pm »
планирам да си купам часовник, па би сакал малце помош. Се мислам помеѓу неколку модели на Casio G-Shockhttp://watchid.mk/mk/products/casio-g-shock/G-7710-1ER-g-shock

цена 4990 денари
http://watchid.mk/mk/products/casio-g-shock/AW-590-1AER-g-shock

цена 5990 денари
http://watchid.mk/mk/products/casio-g-shock/GD-100-1AER

цена 6490 денари
http://watchid.mk/mk/products/casio-g-shock/GA-100-1A4ER

цена 7490 денари


не мора да бидат баш овие, прифаќам сугестија и за други модели, но цената да не биде над 8000 денари и моделот да биде црн.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20613
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1 на: 19 Ноември 2012, 14:28:23 pm »
Ја би ти препорачал да земеш од Edifice серијата на Casio. Имаат прекрасни модели, а цените им се достапни (или барем беа, ја мојот одамна го имам земено).

Успут, НЕ би препорачал зимање саат од My Time (или како се викаше тоа у ГТЦ), поради несоодветен однос со клиенти, несоодветна техничка поддршка, итн итн...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Dean

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1341
Одг: Совет за часовник
« Одговори #2 на: 19 Ноември 2012, 14:37:13 pm »
не признаваат гаранција такви работи ?

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20613
Одг: Совет за часовник
« Одговори #3 на: 19 Ноември 2012, 14:45:53 pm »
Ќе треба да ги дигнеш у ваздух за да ти признаат гаранција, а после тоа „време ќе помине“ додека да си го земеш саатот од сервис.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5529
Одг: Совет за часовник
« Одговори #4 на: 19 Ноември 2012, 16:42:26 pm »
vaka sega moze malce ke bidete skeptici ama do sega licno za mene i za zenami imam kupeno 4 saati casio  + 2 saata imam zemeno za poklon isto casio..e sega skepticnosta vo moabetov e sto saatite gi kupiv na bitpazar kaj tipot sto prodava orginal casio casovnici vekje 10  i povekje godini...ima ogromen izbor na maski i zenski saati site najnovi modeli i ima katalog sve sto sakas nosi...e sea tragicno e sto nema nikakva garancija kaj nego ama zatoa cenata e od 1500 pa nagore poevtino nego vo dukjan...
vidi kaj nego pa moze kese zalakomis nesto da zemes inace tezgata mue na bitpazar kaj sto prodavaat patiki vo toj red na kjos eden e toj so orginal saati..
kolega lani zema casio edifice  so bela pozadina vo aerodrom na net najdovme mu go prodavaa za 6000 denari  a vamo go zema za 4000. so malo cenkanje barase 4400 ama drz nedaj za 4000 dade

Отсутен Bauer

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1214
Одг: Совет за часовник
« Одговори #5 на: 19 Ноември 2012, 17:13:06 pm »
Тој последниот е најубав, и јас сакам таков ама не ми се даваат толку пари пошо носам Есприт скап часовник и сеа уште еден многу ќе ми дојде

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7478
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Совет за часовник
« Одговори #6 на: 19 Ноември 2012, 17:17:32 pm »
Планирам некој часовник да земам од програмата Edifice од ибеј мислам поевтино ќе излезе.
Треба да аплицирам за картица од тутунска се заборавам.

Ме интересира дали има фалсификати casio?

G-Shock некако детски ми изгледааат.

Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3985
 • MadaFunker
Одг: Совет за часовник
« Одговори #7 на: 19 Ноември 2012, 17:25:50 pm »
Dean најдобро да си порачаш од интернет часовник. Мојот овде во МК беше 7990 денари а преку ebay ме фати околу 3000-4000 иљади. Така да за овие цени овде ке најдеш далеку подобар часовник на ebay. Иначе јас за овај гласам GD-100-1AER.
New blood of old school

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5529
Одг: Совет за часовник
« Одговори #8 на: 19 Ноември 2012, 17:32:21 pm »
eve go na drugarot istiot saat lani go zemavme 4000 den so malo cenkanje na bitpazar kaj tipot
http://ts4.mm.bing.net/th?id=I.4924515762831567&pid=15.1&W=160&H=99

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7478
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Совет за часовник
« Одговори #9 на: 19 Ноември 2012, 17:39:13 pm »
Добра зделка.

Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8593
 • Пичлеме
Одг: Совет за часовник
« Одговори #10 на: 19 Ноември 2012, 17:51:02 pm »
Абе купи си од ЕДИФИС моделите некој (метален) па да знајш дека сат носиш, а не некој шо личи на оние од тезга шо ги имаше едно време, шо се отвараа и внатре бомбончиња имаше :)
G-Shock беа интересни во осумдесетите и деведесетите кога немаше толку многу копии.
Или во краен случај, ако имаш ќеф на некои вакви, наџиџани со еден куп ствари, TRIPLE SENSOR е правиот избор (ама се прилично скапички, од ибеј освен нешто поефтинко да се најди).

Отсутен sinisa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1208
Одг: Совет за часовник
« Одговори #11 на: 19 Ноември 2012, 17:57:46 pm »
Деан ако земаш од Охрид, земи кај Џеки он е увозник на Casio, а и мака ќе си немаш со сервис ако дојде до тоа, иначе последниот или тој пред него би биле мој избор, ама според мене ако пак купувам часовник, пак на Edifice ќе одам ;)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Совет за часовник
« Одговори #12 на: 19 Ноември 2012, 19:34:25 pm »
Дигитални саати? Озбилно?

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Совет за часовник
« Одговори #13 на: 19 Ноември 2012, 20:03:10 pm »
на битпазар кај чиката се оргинал и се доста поефтини него во продавница,јас мојот Casio MTD1060 го земав од watchpoint во трговски за 6к истиов другарче само црн од кај чиката го зема за 4,5к,и на двајцата ни тераат без никаков проблем а и се потполо исти и опаковките и се,само што неговиот е без гаранција


Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3985
 • MadaFunker
Одг: Совет за часовник
« Одговори #14 на: 19 Ноември 2012, 20:05:39 pm »
Дигитални саати? Озбилно?

Fuck yeah.

Иначе јас за овај праев муабет, кај нас беше 7990ден а преку ибеј 50-60e
New blood of old school