Автор Тема: I9100 Galaxy S2 - Bricked (HELP!)  (Прочитано 3514 пати)

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 923
I9100 Galaxy S2 - Bricked (HELP!)
« на: 27 Октомври 2012, 13:16:43 pm »
Imam instalirano razlicni Rom-vi na razlicni android telefoni do sega ama napraviv vcera edna nenamerna greska. Nezabelezav deka instaliram ROM od 9100G na mojot 9100, sto ne e u red bidejki se raboti za ROM za drug telefon. Sega telefonot e Bricked i nemozam da go podignam nikako, ne vleguva ni vo download mode ni vo recovery. Imate nekoj sovet sto kako..Neznam dali da go nosam na servis bidejki ima uste garancija,,ne se sekava dali e rootiran bidejki ako e togas nema da mi ja priznaat garancijata.

Kazuvajte soveti pomos  :( :(,,,ima opcija so USB JTAG da se podigne ama toa normalno kosta.....

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: I9100 Galaxy S2 - Bricked (HELP!)
« Одговори #1 на: 27 Октомври 2012, 13:27:53 pm »
треба да се флешува епромот

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: Re: I9100 Galaxy S2 - Bricked (HELP!)
« Одговори #2 на: 27 Октомври 2012, 13:31:16 pm »
Би требало да е слично со С1.

Влези во даунлод мод преку компјутер, па преку Один инсталирај му риковери, или некој официјален фирмвер.
После е лесно.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54815
 • Махер
Одг: I9100 Galaxy S2 - Bricked (HELP!)
« Одговори #3 на: 27 Октомври 2012, 13:31:59 pm »

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 923
Одг: I9100 Galaxy S2 - Bricked (HELP!)
« Одговори #4 на: 27 Октомври 2012, 13:33:56 pm »
Би требало да е слично со С1.

Влези во даунлод мод преку компјутер, па преку Один инсталирај му риковери, или некој официјален фирмвер.
После е лесно.

kako da vlezam vo download mode preku kompijuter??

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 923
Одг: I9100 Galaxy S2 - Bricked (HELP!)
« Одговори #5 на: 27 Октомври 2012, 13:34:28 pm »
треба да се флешува епромот

kako da go flesuvam epromot??

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 923
Одг: I9100 Galaxy S2 - Bricked (HELP!)
« Одговори #6 на: 27 Октомври 2012, 13:37:38 pm »
dokolku ja iskoristam garancijata ,kade gi nosat na servis,,gledam VideoData mk e glaven serviser i zastapnik za samsung vo MK. Poznava li nekoj od forumov sto raboti vo VideoData??

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: I9100 Galaxy S2 - Bricked (HELP!)
« Одговори #7 на: 27 Октомври 2012, 13:42:29 pm »
таму ако го однесеш ке се изначекаш

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 923
Одг: I9100 Galaxy S2 - Bricked (HELP!)
« Одговори #8 на: 27 Октомври 2012, 13:45:20 pm »
kaj da go nosam vo Alfa Mobil ?

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: I9100 Galaxy S2 - Bricked (HELP!)
« Одговори #9 на: 27 Октомври 2012, 13:55:50 pm »
Чим си го рутирал, не ти важи гаранцијата. Побрзо ќе завшиш во Алфа Мобил него било каде.
Прогуглај  на xda-dev сигурно не си прв на кој ова му се случило.

Еве како е кај С1, точка 4:

http://forum.gsm.mk/threads/%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-download-mode-recovery-mode.12060/

reboot download.bat
reboot recovery.bat

Преку нив од ПЦ влагаш во даунлоад, т.е риковери.

Отсутен BEST

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 270
 • BMW 330D facelift
Одг: I9100 Galaxy S2 - Bricked (HELP!)
« Одговори #10 на: 29 Октомври 2012, 12:39:17 pm »
Гаранцијата секако си ја изгубил со тоа што си инсталирал Custom ROM :)
Јас пред скоро време го имав истиов проблем, и го поправив на следниов начин:

http://galaxys2root.com/galaxy-s2-hacks/how-to-make-a-usb-jig-for-your-galaxy-s2/

и сега повторно ми функционира телефонот со SensatioN ROM базиран на ICS 4.0.4 :)
но експериментирав бааги...
во мобилариве можат да ти го поправат но најевтината варијанта што јас ја сретнав беше во Мобил Планет 600 денари (МЕГА Мобил бараа 1600)

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 923
Одг: I9100 Galaxy S2 - Bricked (HELP!)
« Одговори #11 на: 29 Октомври 2012, 13:21:25 pm »
Гаранцијата секако си ја изгубил со тоа што си инсталирал Custom ROM :)
Јас пред скоро време го имав истиов проблем, и го поправив на следниов начин:

http://galaxys2root.com/galaxy-s2-hacks/how-to-make-a-usb-jig-for-your-galaxy-s2/

и сега повторно ми функционира телефонот со SensatioN ROM базиран на ICS 4.0.4 :)
но експериментирав бааги...
во мобилариве можат да ти го поправат но најевтината варијанта што јас ја сретнав беше во Мобил Планет 600 денари (МЕГА Мобил бараа 1600)
Kade se naoga Mobil Planet ??

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: I9100 Galaxy S2 - Bricked (HELP!)
« Одговори #12 на: 29 Октомври 2012, 13:38:03 pm »
Гаранцијата секако си ја изгубил со тоа што си инсталирал Custom ROM :)
Јас пред скоро време го имав истиов проблем, и го поправив на следниов начин:

http://galaxys2root.com/galaxy-s2-hacks/how-to-make-a-usb-jig-for-your-galaxy-s2/

и сега повторно ми функционира телефонот со SensatioN ROM базиран на ICS 4.0.4 :)
но експериментирав бааги...
во мобилариве можат да ти го поправат но најевтината варијанта што јас ја сретнав беше во Мобил Планет 600 денари (МЕГА Мобил бараа 1600)

Тури си Cyanogen 4.1.2 не се ебаај со ICS :)

Отсутен BEST

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 270
 • BMW 330D facelift
Одг: I9100 Galaxy S2 - Bricked (HELP!)
« Одговори #13 на: 29 Октомври 2012, 15:34:22 pm »
Гаранцијата секако си ја изгубил со тоа што си инсталирал Custom ROM :)
Јас пред скоро време го имав истиов проблем, и го поправив на следниов начин:

http://galaxys2root.com/galaxy-s2-hacks/how-to-make-a-usb-jig-for-your-galaxy-s2/

и сега повторно ми функционира телефонот со SensatioN ROM базиран на ICS 4.0.4 :)
но експериментирав бааги...
во мобилариве можат да ти го поправат но најевтината варијанта што јас ја сретнав беше во Мобил Планет 600 денари (МЕГА Мобил бараа 1600)
Kade se naoga Mobil Planet ??

Во стара чаршија, се реши да им плакаш ? :) (јас не би)

@marjanot: го пробав и тој и уште 10 други модови, SensatioN ми делува нај квалитетен во моментов за мојов телефон.

повеке инфо -> http://androidz.jimdo.com/roms-samsung-i9100-galaxy-s2/rom-sensation-rom-for-samsung-i9100-galaxy-s-ii/

клучен момент ми беше што Cyanogen немаат Speed Dial (а без тоа не го сакам телефонот воопшто)