Автор Тема: Проблем со чаури  (Прочитано 6625 пати)

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Проблем со чаури
« Одговори #15 на: 29 Октомври 2012, 01:19:09 am »
Во каква состојба ти се држачите на мотор?

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Проблем со чаури
« Одговори #16 на: 29 Октомври 2012, 09:41:25 am »
Патем менета е цела предница, освен амортизерите, што пак не се пропаднати, е сега може ли да се оние бафер гумици, какао ги викаат на горниот дел од амаортизерот?

Некогаш не мораш да чекаш амортизерите да пропаднат за да ги смениш.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10280
Одг: Проблем со чаури
« Одговори #17 на: 29 Октомври 2012, 15:35:58 pm »
не мора, ама здрави се нема потрба мислам... е држачите на моторот не зна кај се гледа дали се при крај... може и од нив да се расипуваат чаури? Зна дека крстачот во менувачот штракат, али ми рекоја демек и нов да ставиш за 5-6 месеци па ќе штакат.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10280
Одг: Проблем со чаури
« Одговори #18 на: 30 Октомври 2012, 02:51:01 am »
p.s. mojt da e iskrivena od udar, pa zatoa da gi ostetuva tolku brzo?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10280
Одг: Проблем со чаури
« Одговори #19 на: 06 Ноември 2012, 19:07:03 pm »
Na kraj ispadna deka obratno bila namestena caurata.... FUCK DAMN!

Отсутен Strujata85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 249
Одг: Проблем со чаури
« Одговори #20 на: 14 Март 2014, 20:34:17 pm »
Dali se menuvaat dvete cauri, ednata pogolema i edna pomala , dali mozno e da tropka kako metal na metal od caurite ? Za istiot ovoj problem mi rekoja da smenam cauri i stabilizatori i gjomiti nema da tropa. Amortizerite gi proveriv na tehnicki vika deka se dobro , vidov i samiot pokaza 70%. Mi ponudija Olimpia cauri za po 300 den od parce golemite 180 malite, i 300 denari stabilizator od parce . Dali ima nekoj iskustvo so Olimpia, gjomiti germanski bile . . . ;)
Живејте го животот, бидејќи има рок на траење . . .

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Проблем со чаури
« Одговори #21 на: 18 Март 2014, 09:45:47 am »
Да, обично тропањето метал на метал е стабилизатор, чаура ако е отидена завлекува во возење, кочење и слично. Олимпиа првпат слушам, барај Лемфордер, TRW и/или фабрички, не е скапо а глава чува.

Отсутен Strujata85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 249
Одг: Проблем со чаури
« Одговори #22 на: 18 Март 2014, 19:33:25 pm »
Заборајв да напишам дека и ми завлекува на десно,а ама мислам дека има некоја гума искривена или слично но може да биди и од тоа, знам дека не се многу пари,таман да ги средам овие работи, планирам и две гуми да си земам предните, да ја центрирам и да возиме по нашите убави и рамни патишта  :-\, а за марката ќе побарам некоја квалитетна марка , а прашав денес ми рекоја за Monroe 540ден голема и 240 ден мала  (парче)  со две години гаранција  . . . ;)
Живејте го животот, бидејќи има рок на траење . . .

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем со чаури
« Одговори #23 на: 18 Март 2014, 21:30:03 pm »
Другар за да не нагагаш многу иди некаде кај некои мајстори нека стават на канал ке ти проверат предница и што  треба да се смени, да не купуваш џабе ако ти е здраво ;)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10280
Одг: Проблем со чаури
« Одговори #24 на: 27 Март 2014, 03:08:09 am »
секоја чест на исклучоци, али на еден другар мој  му менија 5 бафери 3 лагери и 8-9 амортизери, и па го имаше истиот проблем, бидејќи проблемот беше во држачите на балансштајнглата. Патем кај мене нема стабилизатори. Тешко да најтдам саглам саглам амортизери за моторот. @Strujata85 на нови коли 70% е премија :)
Инаку дојдоја пак за менување па ќе видиме, додуша може да се истера уште нкоја илјадарка, прво каишот ребраст да го менам, кај да е дојде и тој...

Отсутен Strujata85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 249
Одг: Проблем со чаури
« Одговори #25 на: 27 Март 2014, 22:17:13 pm »
Dobri se Amortizerite, samo toa sto tropka vo prednicata me nervira, pa zakazav za vikendov da gi smenam cauri stabilizatori pa ke vidime dali ke tropka pak, ili ke bidi nesto drugo, a dali od jabucica, rameno nekoi gumici mozi isto da tropka ? ? ? ? Pozzzzzzzzzz
Живејте го животот, бидејќи има рок на траење . . .

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем со чаури
« Одговори #26 на: 27 Март 2014, 23:23:42 pm »
Другар прво провери што тропка, да може и од рамо, јабучица, кратка спона на воланот летвата, ударна спона, можеби лабав штраф се е во игра, гумици на балансштранга, стабилизатор и така натака, тебе едно нешто ти тропка, а не цела предница па се да менуваш ;)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Strujata85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 249
Одг: Проблем со чаури
« Одговори #27 на: 29 Март 2014, 13:40:07 pm »
ГОТОВО, се реши проблемот, тропањето беше од дотраени стабилизатори и исто така десна јабучица. Со менување на истите проблемот е решен. Фала на сите за вашето мисленје  ;D ;)
Живејте го животот, бидејќи има рок на траење . . .