Автор Тема: Заден трап кај пежо  (Прочитано 6123 пати)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Заден трап кај пежо
« Одговори #15 на: 12 Октомври 2011, 21:01:13 pm »
Не му спомнав хаха дека со татко ми бев и се најдоа дека у време на Југославија на исто место работеле хахаха
Ај и тука да пишам цела интервенција сосе деловите ме чинеше 12000 денари. Со оглед на тоа дека се распрашував наоколу за мајсторите и цените мислам дека е ок цената. Имаше и нешто малце поевтино НО Васе го препорачаа повеќе луѓе како нај нај

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Заден трап кај пежо
« Одговори #16 на: 13 Октомври 2011, 12:43:20 pm »
Ваква интервенција имав правено на ZX-от пред мноогу години и мнооогу километри, (околу 60-тина иљади), и сеуште е одличен без знаци на пропаднатост. Така да, ова ти се одлично вложени пари.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Заден трап кај пежо
« Одговори #17 на: 13 Октомври 2011, 13:30:50 pm »
Цената е супер. Инаку кај Пежо тековно одржување на секој поминати 100 000 км е препорачливо да се сменат лагери на торзија. Во спротивно ке трева да се менуваат и некој други работи и ако е и тубата оштетена и таа или да се прави или да се смени. Цената во тој случај ке биде повисока. Мене истиот зафат како интервенција, пошто ја не чекам нешто да се растропа па да одам на сервис ме чинеше 300 евра во сервисот на цилаз пред 7 години :) Со оглед на тоа дека поминувам по некој си 5000 км годишно :) следна превентива можеби ке прави некој друг сопственик ако се решам да ја продадам :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Заден трап кај пежо
« Одговори #18 на: 13 Октомври 2011, 17:05:16 pm »
Цената е супер. Инаку кај Пежо тековно одржување на секој поминати 100 000 км е препорачливо да се сменат лагери на торзија. Во спротивно ке трева да се менуваат и некој други работи и ако е и тубата оштетена и таа или да се прави или да се смени. Цената во тој случај ке биде повисока. Мене истиот зафат како интервенција, пошто ја не чекам нешто да се растропа па да одам на сервис ме чинеше 300 евра во сервисот на цилаз пред 7 години :) Со оглед на тоа дека поминувам по некој си 5000 км годишно :) следна превентива можеби ке прави некој друг сопственик ако се решам да ја продадам :)
Под туба подразбираш и осовина(вака ја викаат они) на која доаѓаат лагерите? Ако да онда јас и тоа сменив и лагери :) А проблемот бил во лагерот бувкално бил истрошен татко ми го видел вика рамни беа буренцата истрошени скроз

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Заден трап кај пежо
« Одговори #19 на: 06 Ноември 2011, 00:21:44 am »
Цената е супер. Инаку кај Пежо тековно одржување на секој поминати 100 000 км е препорачливо да се сменат лагери на торзија. Во спротивно ке трева да се менуваат и некој други работи и ако е и тубата оштетена и таа или да се прави или да се смени. Цената во тој случај ке биде повисока. Мене истиот зафат како интервенција, пошто ја не чекам нешто да се растропа па да одам на сервис ме чинеше 300 евра во сервисот на цилаз пред 7 години :) Со оглед на тоа дека поминувам по некој си 5000 км годишно :) следна превентива можеби ке прави некој друг сопственик ако се решам да ја продадам :)

jas menuvav lageri na trap 2005 mislam, lagerite gi kupiv od Solun, ne bea poskapi od 20-30 na evra  a za rabota plativ mislam 3500 mkd, vo servis, Mototrade ... 300 evra za lageri  e mnogu, pa komplet trapovi novi se 250 evra mislam i toa od prodavnica..., a kaj majstori sto gi pravat i poeftino

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Заден трап кај пежо
« Одговори #20 на: 06 Ноември 2011, 00:31:41 am »
Нефер цената е лагери со осовини нови и работна рака и гледав варијанти разни испадна најдобро 200евра оваа поевтините беа поевтини за 1000-1500 денари ама па којзнае така што ке ми увалеа

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Заден трап кај пежо
« Одговори #21 на: 06 Ноември 2011, 10:11:26 am »
значи си задоцнил со промена на лагерите на трапот... инаку има и трапови што ги прави дреар од маџар мало  а со солиден квалитет, но сега веќе и Цилаѕ носи ефтини.. б.т.в., гледав пред некој ден 307 на дигалка, скоро исто како кај форд, крута задна осовина..

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Заден трап кај пежо
« Одговори #22 на: 06 Ноември 2011, 10:41:48 am »
А има ли пропишано на колку км се мењаат лагерите?

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Заден трап кај пежо
« Одговори #23 на: 06 Ноември 2011, 13:26:15 pm »
Мислам дека на 100 000км беа лагерите ако не се лажам...

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Заден трап кај пежо
« Одговори #24 на: 06 Ноември 2011, 13:32:42 pm »
Хмм фала ти. Тоа превентивно или толку им е векот?

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Заден трап кај пежо
« Одговори #25 на: 06 Ноември 2011, 13:51:52 pm »
Па ко некој од сервисиве да ми спомна ко толку дека е во сервисниве книги

Отсутен Mario_306

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1177
  • Тоа ти е релативна работа...
Одг: Заден трап кај пежо
« Одговори #26 на: 31 Март 2014, 00:09:25 am »
Дечки и кај мене се растропа задниот трап од нигде никаде, па така да дојде време за репарирање... Е сега, слушнав за некоја опција да се стават графитни лагери па на извесно време да се подмачкуваат... Дали можеби некој знае нешто околу ова и што би било најпаметно да се направи ?? Иначе разжабено е само десното тркало... Ви благодарам однапред... :)
Давам шлогиран дедо, или го менвам за друга недвижнина :)
;D ;D ;D