Автор Тема: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси  (Прочитано 469775 пати)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
чекај 60.000км немаш сменето филтер за воздух?

Отсутен Auto

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 519
што уље ќе беше тоа гм толку ефтино,ние со италијанциве маки тераме со селениата :D

Ја не знам дали вие уопште сте нормални....
Добри сте вие, за бмв и мерцедес од 2011навака 5w30 е 1000че литро. У просек дизелите 525, 530 собираат по 8 литра од тоа уље. Чудесии.

A koj ti kaza deka Avto Kukja kaj olimpiski  e ovlasten ? Otvori Opel na net i ke vidis koj e ovlasten inaku Avto Kukja e vo stecaj

Знам дека е во стечај. Беше овластен. Разликата овластен-неовластен е 2000 ден во сервиси.
Иначе истите луѓе се што си беа од Автокуќа. Главниот сервисер сега е сопственик.

Отсутен Auto

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 519
Моја проценка е дека за месец дена ќе го носам Твингото на овластен сервис па ќе пишам колку ќе кошта. Со својата кола не сум отишол 4 години на овластен сервис а генерално ме чини:

1400 денари 5л Liqui Moly 10/40
докај 200 денари филтер за масло
филтер за воздух не менувам, ем оти е чист ем оти редовно го усмукувам за да не се уништи
600 денари филтер за бензин
За 8000км треба да сменам каиш на 60.000 поминати но ме советуваат дека докај 80к нема потреба.

Мењај. Пријателски совет.

Се извинувам за дупли пост.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
има и селениа од 1000ка не е проблем :D

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5469
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Редовен сервис за Шевролет калос, 1.2 во Авто Куќа (кај олимписки)

филтер за масло                 296
филтер за гориво                635
масло 10w40 гм 5л              1432 (незнам зашто 5 литра е во фактура и отвараат 5 литра туба коа можат по литро тубички пошо собира 3 литра ? )
свеќици                              4x296
филтер за воздух                593
центрирање предница         423
работна рака                      720


вкупно 5902 ден.



Истата финта што ми ја направија на мене. Зема туба ГМ од 5 л, сипува 3 или 3.5л во мотор останатото си го присвојува, а на тебе ти кажува дека 5 литра собира во моторот..Навороучение: Не е овластен, ако не те украде !
Jas kako sto znam GM ulje ima i vo 1L pakuvanje 2L, i 5L.
Mene za aveoto mi ostana okolu litro i sledniov pat ke si zemam uste litro i zavrsena rabota.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Auto

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 519
Знам дека има такви туби како што наброја. Ама не ми е јасен моментот во сервис да отвараат 5 литра туба а да сменат само 3.
Пред месец дена е праен сервисот, ја дури вчера коа ја земав фактурата за да ја препишам тука, видов нешто што требало одма да приметам. Тогаш и ке сум ги прашал зашто е тоа така.
Бидна.

..може следниот сервис ке ми го достават тоа уље што останало од тие 5литра и ке ме кошта поевтино..  ::)

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
И тоа што ќе остане треба да ти го стават во гепек да си го имаш, бидејќи ти е платено.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
@Auto, зарем не ти го вратиле ?

Отсутен Auto

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 519
Не.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Значи 600 денари во џеб си бутнале, апаши проклети.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Тоа значи од двајца не вратено на крај си искачаат со канта од 5литри од работа и си ја шиткаат, вакви работи се случуваат и со филтри не ги мењаат и после си ги шиткаат по сервисери.

Отсутен Auto

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 519
Несакам ни да мислам на филтрите. Се надевам се сменети. Не само кај мене, кај сите други што си ги носат колите по сервиси.
Иначе следен пат коа ке одам ке прашам зашто е така тоа со уљето. Првпат го приметувам ова ц, ц.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832

Отсутен Auto

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 519
Тие цени што се пречкртани се баааги однесени од виорот.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
od koga Focus 1.4 sobira 6l ulje?

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html