Автор Тема: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси  (Прочитано 469755 пати)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #105 на: 28 Март 2013, 18:38:38 pm »
Два брисача се 2867 ден вкупно. Инаку во декември прашував исто за бришачите, тогаш цената им беше 3600 ден, сега нешто намалени беа. Пробав во скоро сите продавници за авто делови да најдам афтермаркет бришачи, но едноставно во нив нема адаптер што одговара на мојата кола и мораше ОЕМ. Заради тоа и толку одолговлекував со купувањето но веќе мораше да се сменат.

So se prais cigan ? Vozis Audi A4 top i stedis na brisaci... Ne ocekuvav deka i takvo nesto ke procitam. Na takva kola greota e strafce da smenis da ne e od VW dilerot zemeno.

Izvini no mi e cudno malce i totalno nepoimlivo.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #106 на: 28 Март 2013, 18:41:18 pm »
Бугар, не штедел на уље па вака да го извреѓаш. :)
Ако вози ауди треба по улица да фрла пари?

Отсутен Auto

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 519
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #107 на: 28 Март 2013, 18:46:00 pm »
^ Сите гледаат поефтино да поминат. Незначи дека ако вози ново Ауди треба за обични брисачи да фука по 50 евра секоја година-две. Работата е што е тешко да се најдат соодветни адаптери за тие брисачи, инаку тешко некој да купи од таму а да не е приморан.
И ароматизерите коштаат у порше по 1000ден, а исти или слични има за 200 ден. Мора од таму да е купено?

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #108 на: 28 Март 2013, 19:23:20 pm »
again bugar caught you

Присутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #109 на: 28 Март 2013, 20:02:58 pm »
Незнам зошто воопшто му реплицирате на човек кој дома не става интернет и се надева на гага од комшиите. Фала богу дека ако најдев Бош бришачи за 1500 денари пар ќе ги земев тие наместо ОЕМ ов, кој се Бош со кутија од Ауди. Незнам кој не би ги земал така. Инаку бришачите не беа уништени па да возев со такви и да се правев циган, едноставно есента станаа малце погласни, сега после зимово приметив дека и не бришат како порано и си ги сменив. Завршена Приказна.

Бугар, исто би те замолил да не ме реплицираш веќе за такви глупости кога ќе ми кажеш што и како да купувам и кога да се правам циган и да штедам, ако ти смета нешто што сум купил, слободно купи ми подобро и подари ми го.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #110 на: 28 Март 2013, 21:15:53 pm »
Ooo Sase91 da znaes deka internet dobrite komsii mi davaat zasto ne mozat da go potrosat. I sekako jas sum im zavrsil milion raboti.
Ne e muabetot za toa dali ke zemes "Bosch" sto go uvezuva covek od Saraj ili Bosch OEM cij kvalitet se razlikuva.
Smesno e covek da ima edna od najubavite koli i da dozvoluva vgraduvanje delovi koi ne se od VW dilerot.
Ako covek sakal da stedi ke si zeme nekoja stara kola i ke ja vozi dodeka ne se raspadne !

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #111 на: 28 Март 2013, 23:17:17 pm »
Малку ке избегам од темата
Јас бев во ми-да моторс и ми требаше автоматче за улјето за пробето
Во ми-да почнаа да мрмкаат дека бил амерички форд дека тешко да се најдат делови.....бла бла бла...
После некој ден ми се јавуваат и ми велат дека има автоматче и дека чини 260 евра.
Јас претходно прашав во Грција во MAZDA ми рекоа дека од Германија може да се порача и ке ме чини 63 евра
....па сега замислете ми-да моторс која маржа си ја ставаат.......

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #112 на: 28 Март 2013, 23:18:59 pm »
Specifi;en e delot i se raboti za vozilo koe ne se prodava kaj nas. Napolno razbirlivo.

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #113 на: 28 Март 2013, 23:20:30 pm »
Specifi;en e delot i se raboti za vozilo koe ne se prodava kaj nas. Napolno razbirlivo.
200 евра е разликата не е 50-60.......

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #114 на: 29 Март 2013, 01:56:38 am »
Specifi;en e delot i se raboti za vozilo koe ne se prodava kaj nas. Napolno razbirlivo.
200 евра е разликата не е 50-60.......

Ajdeee taka Grcite mozeni da te izbricat so nekoj Made in India (100-ta klasa del) pa da go jades.
Neso ne mi e poznato kakov e toj avtomat tolku skap ???

Отсутен Auto

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 519
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #115 на: 29 Март 2013, 08:30:08 am »
Вчера на еден пријател во Мида, за фиеста 1.4тдци од 2005год, за промена на сите каиши и затегач, заедно со филтри и уље, му кажале цена од 800евра.
Или некоја грешка напраиле пресметувајки, или Форд го праат како Бентли.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #116 на: 29 Март 2013, 09:07:13 am »
Па сметајте дека деловите знаат обично да бидат 2-3 пати поскапи во овластените сервиси. Така да не е дека Форд е Бентли, туку тоа е политика кај сите овластени сервиси. Сепак, големи простори по светски стандарди, вработени, трошоци за маркетинг, плаќање ДАНОЦИ итн... си ја прават цената таква каква што е. Башка за извршениот сервис тие даваат гаранција.
Е сега на кој колку му тежи новчаникот ;D ;D ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #117 на: 29 Март 2013, 09:10:27 am »
Вчера на еден пријател во Мида, за фиеста 1.4тдци од 2005год, за промена на сите каиши и затегач, заедно со филтри и уље, му кажале цена од 800евра.
Или некоја грешка напраиле пресметувајки, или Форд го праат како Бентли.
утка е.

Отсутен Kameleon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 53
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #118 на: 30 Март 2013, 12:53:54 pm »
Денеска направив редовен сервис на Focus-от во МИ-ДА, заменети уље, филтер за уље, филтер за воздух и филтер за полен, по цена од 3700 денари што мислам дека е сосема прифатлива цена. Но имаат сега некој попуст за редовен сервис од 40%

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #119 на: 30 Март 2013, 17:51:50 pm »
е тоа е веќе реална цена