Автор Тема: Kолку се зголемува реално потрошувачката на плин?  (Прочитано 31606 пати)

Отсутен Scorpion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 470
Одг: Kолку се зголемува реално потрошувачката на плин?
« Одговори #45 на: 31 Октомври 2012, 01:05:59 am »
Si funkcionirase normalno,stom svetne crveno imam uste min 120km. Sega snema gorivo na 2 zeleni. Momentalno imam pominao 370km, znaci imam za uste max 80km a svetat 2 zeleni :(
Fiat Grande Punto & Fiat Stilo

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Kолку се зголемува реално потрошувачката на плин?
« Одговори #46 на: 31 Октомври 2012, 09:19:00 am »
Ќе си го научиш мерачот и готово. Најубав мерач е оној за изминати километри. Кај мене покажува точно колку литри потрошила колата - ако го поделиш со 10. :) :) :)


На 1 зелена веќе ако имам успат бензинска турам.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13466
Одг: Kолку се зголемува реално потрошувачката на плин?
« Одговори #47 на: 31 Октомври 2012, 10:20:26 am »
Si funkcionirase normalno,stom svetne crveno imam uste min 120km. Sega snema gorivo na 2 zeleni. Momentalno imam pominao 370km, znaci imam za uste max 80km a svetat 2 zeleni :(

Баш ми се појави овој проблем неделава...

Бев на сервис во Плинмонт во Битола (различно е од Плимонт ама соработуваат) и ималo некој сензор на дизните што се расипува тој и ми го сменаа, бесплатно оти уште ми е системот под гаранција, така што не знам која е цената.


Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Kолку се зголемува реално потрошувачката на плин?
« Одговори #48 на: 31 Октомври 2012, 10:56:01 am »
Po nekoe dosega viduvanje potrosnjata na plin kaj vozila sto sum gi vozel se digna za negde 10% od onaa na benzin.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13466
Одг: Kолку се зголемува реално потрошувачката на плин?
« Одговори #49 на: 31 Октомври 2012, 10:59:08 am »
Po nekoe dosega viduvanje potrosnjata na plin kaj vozila sto sum gi vozel se digna za negde 10% od onaa na benzin.

По правило е од 10-15% со инџекшн...20% на карбуратор...

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Kолку се зголемува реално потрошувачката на плин?
« Одговори #50 на: 31 Октомври 2012, 12:49:16 pm »
Mislam zavisi od tipot na motorot i kako e nasteluvan plinot. Sepak palenjeto na plin malku treba da se pipne za razlika od benzin.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Kолку се зголемува реално потрошувачката на плин?
« Одговори #51 на: 01 Ноември 2012, 00:18:27 am »
Po nekoe dosega viduvanje potrosnjata na plin kaj vozila sto sum gi vozel se digna za negde 10% od onaa na benzin.

По правило е од 10-15% со инџекшн...20% на карбуратор...

е хееее... кај отиде со процентиве... за инџекш односно секвент уред на дизни е од 2% до 10% максимум а на плочка.. е тоа веке зависи од раката на тој што ке мести, додека кај секвентот зависно од компјутерот, моторот, снагата и еден куп други глупости...


како се викаше она кога компјутерот не пушта гориво воопшто на дизни, додека правиш моторно кочење? до некои одредени обртаи беше тоа... лерстоп или како му е правилното име.. на некои коли го држи изгасен довоодт се до 1800 обртаи на некои на 1150 кај мене е на 1150.. на реното беше 1400... и тоа зависи многу за потрошњата... ако таа опција не е поддржана во плинскиот уред ете ти проблем и поголема потрошња...

има многу фактори, ама никад не било над 10% повеке у литража... да не речам ама за 10% е веке екстремно покачувањето...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време