Автор Тема: Вработување  (Прочитано 532580 пати)

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6460
 • Бенве сие бенве
Одг: Вработување
« Одговори #5025 на: 25 Мај 2024, 10:01:45 am »
Ја знам човек у германија земаше 12000еур нето и се префрли за 15500нето во друга фирма.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10128
Одг: Вработување
« Одговори #5026 на: 25 Мај 2024, 10:33:07 am »
Кај нас има повеќе од тоа, така да нема зошто да не може во Германија. Сигурно дека не е често, ама дека е возможно - со сигурност е возможно.

Најчесто тие работи доаѓаат кога се работат проекти за Америка или Емиратите каде платата на програмерите не учествува како ставка во проектот (затоа што е премала децималата на пресметка), и не менува дали е 4 или 10 илјади. Е сега тие работи знаат да се кратки од 6 месеци, а знаат и да имаат долгорочен развој 10 години. Така да тоа е момент кој треба да се погледне.

Kaj da se najte takov proekt ?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54885
 • Махер
Одг: Вработување
« Одговори #5027 на: 25 Мај 2024, 11:30:25 am »
Фирмите си наоѓаат, а потоа назначуваат вработени за тој проект, согласно потребите на проектот. Исто како и секаде што се прави.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2106
Одг: Вработување
« Одговори #5028 на: 25 Мај 2024, 11:44:09 am »
Kaj da se najte takov proekt ?

Во последно време - прашањата на форумов ти се лудница.
Како AI си што собира информации.

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Вработување
« Одговори #5029 на: 25 Мај 2024, 11:48:58 am »
Ја знам човек у германија земаше 12000еур нето и се префрли за 15500нето во друга фирма.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Доктор да не е.
Маму му, програмериве ршум прават. Браво и алал да им е. 2години работи, стан купи.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10128
Одг: Вработување
« Одговори #5030 на: 25 Мај 2024, 11:59:25 am »
Каде стан, во Штип ? :) ај види тамо колку се станојте. Него ме задума Дени со проективе, чим вработениот земат 15.000 плата, рачунај газдата од фирмата колку земат.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10128
Одг: Вработување
« Одговори #5031 на: 25 Мај 2024, 12:00:48 pm »
Kaj da se najte takov proekt ?

Во последно време - прашањата на форумов ти се лудница.
Како AI си што собира информации.
Имат многу да учиме од АИ- наместо то од нас :) не згази, ни иба ма*ата :)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54885
 • Махер
Одг: Вработување
« Одговори #5032 на: 25 Мај 2024, 12:26:34 pm »
Каде стан, во Штип ? :) ај види тамо колку се станојте. Него ме задума Дени со проективе, чим вработениот земат 15.000 плата, рачунај газдата од фирмата колку земат.
Конкретен пример договорот е на 80000еур месечно, за тоа требаат 5 луѓе по 5000 еур што ги плаќа бруто. 25000еур, и трошоци за нив 5000еур месечно, плус администрација за нив 5000еур. Чисти 45000еур. Ако пушти срце за некој од нив, ако е појак кадар или се спогодат за 10000еур да му дава за него ќе останат 40000еур. Скоро и да нема разлика за фирмата. Со оглед на тоа што фирмата има 5-500 такви проекти, зависно од големината. Муабетот е тој, во случајов.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6460
 • Бенве сие бенве
Одг: Вработување
« Одговори #5033 на: 25 Мај 2024, 12:32:10 pm »
Ја знам човек у германија земаше 12000еур нето и се префрли за 15500нето во друга фирма.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Доктор да не е.
Маму му, програмериве ршум прават. Браво и алал да им е. 2години работи, стан купи.
Не бе програмер е.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5014
 • Пиши лаже
Одг: Вработување
« Одговори #5034 на: 25 Мај 2024, 12:53:01 pm »
Познаник фати голем проект  за странска компанија лани. Тројцата што работеа со него делеа по 100К+ евра, он сигурно има земено доста повеќе.
И кај нас програмерите земаат доста пари, но не сите. Многу народ се залета мислеше дека со еден курс ке зема плата од 1К и ке си ужива, ама работите не се баш така. Како што се кажа погоре за QA исто така, лесно е ама за тој што се посветува и се труди.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10128
Одг: Вработување
« Одговори #5035 на: 25 Мај 2024, 12:53:57 pm »
Каде стан, во Штип ? :) ај види тамо колку се станојте. Него ме задума Дени со проективе, чим вработениот земат 15.000 плата, рачунај газдата од фирмата колку земат.
Конкретен пример договорот е на 80000еур месечно, за тоа требаат 5 луѓе по 5000 еур што ги плаќа бруто. 25000еур, и трошоци за нив 5000еур месечно, плус администрација за нив 5000еур. Чисти 45000еур. Ако пушти срце за некој од нив, ако е појак кадар или се спогодат за 10000еур да му дава за него ќе останат 40000еур. Скоро и да нема разлика за фирмата. Со оглед на тоа што фирмата има 5-500 такви проекти, зависно од големината. Муабетот е тој, во случајов.

А кај ги наоѓаат проективе?

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20613
Одг: Вработување
« Одговори #5036 на: 25 Мај 2024, 12:57:58 pm »
Како се расфрлате со цифриве, примањава и "проективе", свака част.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Вработување
« Одговори #5037 на: 25 Мај 2024, 13:02:21 pm »
Како се расфрлате со цифриве, примањава и "проективе", свака част.

Сите проект менаџери, со укотвена јахта во ровињ и вила во трогир.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10128
Одг: Вработување
« Одговори #5038 на: 25 Мај 2024, 13:03:32 pm »
Познаник фати голем проект  за странска компанија лани. Тројцата што работеа со него делеа по 100К+ евра, он сигурно има земено доста повеќе.
И кај нас програмерите земаат доста пари, но не сите. Многу народ се залета мислеше дека со еден курс ке зема плата од 1К и ке си ужива, ама работите не се баш така. Како што се кажа погоре за QA исто така, лесно е ама за тој што се посветува и се труди.
Да, ама од 2-5000 до 15-50.000 имат разлика ехеее... Абе арно велеше професорката гледајте проекти ама тогај имат имаф други приоритети :)

Присутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4841
Одг: Вработување
« Одговори #5039 на: 25 Мај 2024, 13:03:47 pm »
Како се расфрлате со цифриве, примањава и "проективе", свака част.
Ima se moze se.... Cirkuz

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk