Автор Тема: Вработување  (Прочитано 532585 пати)

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Вработување
« Одговори #5010 на: 18 Мај 2024, 21:40:11 pm »
Сега и 5 то одд имаат информатика, во наше време од 7-мо.. немаше флопи усб... Земавме камен го делкавме да е рамен, онда со шајка и чекан прајвме дупки на каменот, па ако грешиш ајде од ново, па ако ги измеша по ред плочките ајде на ново, па ќе го клајш во бач, па 3 часа ќе чекаш... Еее времиња.

Брееј. Кога ќе ми текне, имавме компјутерџија во мало. Па една игра снимена на 5/6 флопи дискови. Ексиск инсталација 2 дена.
 Па следна етапа со цд. Едно цд игра, друго цд крак.
Па усб кога дојде леле. На кључевите, сите имавме усб.  ;D
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3292
Одг: Вработување
« Одговори #5011 на: 18 Мај 2024, 21:49:19 pm »
Сега и 5 то одд имаат информатика, во наше време од 7-мо.. немаше флопи усб... Земавме камен го делкавме да е рамен, онда со шајка и чекан прајвме дупки на каменот, па ако грешиш ајде од ново, па ако ги измеша по ред плочките ајде на ново, па ќе го клајш во бач, па 3 часа ќе чекаш... Еее времиња.

Брееј. Кога ќе ми текне, имавме компјутерџија во мало. Па една игра снимена на 5/6 флопи дискови. Ексиск инсталација 2 дена.
 Па следна етапа со цд. Едно цд игра, друго цд крак.
Па усб кога дојде леле. На кључевите, сите имавме усб.  ;D


Mortal Kombat 18 floppy фаќаше, The Lost Vikings околу 15, Quarantine 22-3 мислам. 😅

Отсутен The Seventh Son

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 216
Одг: Вработување
« Одговори #5012 на: 20 Мај 2024, 09:32:50 am »
jas koga bev dete imav 30 flopinja so goli zenski na motori

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13692
Одг: Вработување
« Одговори #5013 на: 20 Мај 2024, 09:52:16 am »
Чим немате спуштано работи од BB Informa :D мали сте

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10128
Одг: Вработување
« Одговори #5014 на: 20 Мај 2024, 15:28:21 pm »
kuznajt od kaj sme sputale cim na 2 nedeli formatisavme :D Кармен Електра и стара опел вектра :D

Него да се навратиме на информација, да и ја така го зна, податок што може да ти користи, што има некое значење, во нај општa смисла,а и како таква се поклопува во информациските науки.

Отсутен nikola98

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 213
 • The best or nothing.
Одг: Вработување
« Одговори #5015 на: 24 Мај 2024, 21:14:11 pm »
Дали програмер (не знам која насока/вид на јазик, итн) може да зема 6к евра нето плата во Германија, или ме врти колегата мисли нафта пијам. Некако не ми држи логиката, за 6к евра нето, треба околу 8/9к евра бруто, месечна плата, а нема жена и деца.
Ама ај да си прашам, имаме клабери од таму.
Јес да сите лажеме, ама претеруваме со бројките.  :)

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8245
 • Малерозен дрводарец
Одг: Вработување
« Одговори #5016 на: 24 Мај 2024, 21:38:11 pm »
Дефинирај програмер.

Ако е некој team lead или нешто - лесно.
Ако е senior full stack - ретко, ама сепак има.
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен draganamon

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 605
Одг: Вработување
« Одговори #5017 на: 24 Мај 2024, 21:54:55 pm »
Дали програмер (не знам која насока/вид на јазик, итн) може да зема 6к евра нето плата во Германија, или ме врти колегата мисли нафта пијам. Некако не ми држи логиката, за 6к евра нето, треба околу 8/9к евра бруто, месечна плата, а нема жена и деца.
Ама ај да си прашам, имаме клабери од таму.
Јес да сите лажеме, ама претеруваме со бројките.  :)
Да.

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8245
 • Малерозен дрводарец
Одг: Вработување
« Одговори #5018 на: 24 Мај 2024, 22:07:02 pm »
Ова делува релевантно.
https://www.wearedevelopers.com/magazine/it-salaries-germany

Не се спомнати водечки позиции, само тие за поединци по вид/сектор/струка
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20613
Одг: Вработување
« Одговори #5019 на: 24 Мај 2024, 22:26:34 pm »
Дали програмер (не знам која насока/вид на јазик, итн) може да зема 6к евра нето плата во Германија, или ме врти колегата мисли нафта пијам. Некако не ми држи логиката, за 6к евра нето, треба околу 8/9к евра бруто, месечна плата, а нема жена и деца.
Ама ај да си прашам, имаме клабери од таму.
Јес да сите лажеме, ама претеруваме со бројките.  :)

Може, ама не е дека ќе отидеш негде како програмер и туку така одма ќе добиеш 6000 евра нето плата. Тоа му доаѓа накај 10500 бруто, или накај 120 и кусур илјади годишно.

Тоа е сериозна сума на пари, и чисто сумњам дека е "само" програмер. Ако е стварно, тогаш   претпоставувам дека е или некаков лид на нешто, или е некој ептен "егзотичен" програмски јазик (или околина).
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4841
Одг: Вработување
« Одговори #5020 на: 24 Мај 2024, 22:48:50 pm »
Za takva bruto brojka bogami treba da imas nekoja specijalna vestina.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10128
Одг: Вработување
« Одговори #5021 на: 25 Мај 2024, 01:19:47 am »
E dobro be, Kako kupuvaat koli od 200-300.000 EU...

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4977
 • The Spartan General
Одг: Вработување
« Одговори #5022 на: 25 Мај 2024, 06:32:27 am »
За можење, може. Ама за земање, тешко.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5212
Одг: Вработување
« Одговори #5023 на: 25 Мај 2024, 07:21:31 am »
Може може, и кај нас има и над таа цифра,саатница од 40тина и потрефил два или три клиенти ги работи паралелно и се стига до сума и над таа.
https://www.upwork.com/hire/api-integration-freelancers/
Еве сатници, и со малце саати се стига до таа бројка со добра саатница.


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Последно менување: 25 Мај 2024, 07:42:29 am vladic3110 »
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54885
 • Махер
Одг: Вработување
« Одговори #5024 на: 25 Мај 2024, 07:52:40 am »
Кај нас има повеќе од тоа, така да нема зошто да не може во Германија. Сигурно дека не е често, ама дека е возможно - со сигурност е возможно.

Најчесто тие работи доаѓаат кога се работат проекти за Америка или Емиратите каде платата на програмерите не учествува како ставка во проектот (затоа што е премала децималата на пресметка), и не менува дали е 4 или 10 илјади. Е сега тие работи знаат да се кратки од 6 месеци, а знаат и да имаат долгорочен развој 10 години. Така да тоа е момент кој треба да се погледне.