Автор Тема: Чистење на турбо  (Прочитано 9612 пати)

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2216
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #30 на: 15 Мај 2014, 21:31:59 pm »
Таму е вакум нема притисок на тоа цревце, ова што ти издишува незнам, слушни да видиш од каде е точно, неможе од филтерот да ти диши, може само да фучи на усис :) :)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Strujata85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 249
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #31 на: 15 Мај 2014, 21:36:08 pm »
Mozebi i pogresno go napisav kako da se izdisuva, da tocno e kako da Fuci , kako da ima skinato nekoe crevo i od nego izleguva vozduh ;) a smenet mi e nov filterot za vozduh, eventualno da gi provervam tie nekoj crevca  . . .
Живејте го животот, бидејќи има рок на траење . . .

Отсутен Ford_Sierra

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 107
  • Sierra_86
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #32 на: 16 Мај 2014, 00:06:27 am »
Blow-off Valve

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8534
  • Пичлеме
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #33 на: 16 Мај 2014, 13:32:52 pm »
Ipkisija Meskosa, dali go smeni creceto so drugo ? i dali na mestoto kade sto imas obelezano na vtorata slika go imas staveno novoto crevce taka samo namesteno ili go imas stegnato so nekoja stega ili nekoe drugo resenie  ? Fala
Објаснато е во постот со сликите. Ама ајде ќе повторам. Значи оштетено беше цевче кај што е наведено на првата слика, а на втората слика, тоа вакуумско црево го извадив и дував во него за да видам од каде тиши, од каде бега воздухот (и дојдов до заклучок дека бега од цевчето што се наоѓа кај што е посочено во првата слика. Во секој случај тоа беше кај мене, а има други вакуумски црева кои можи да се дупнати, треба да се провери).
Инаку цревото што е на турбината, од втората слика, е само прикачено, нема никаква стега, нема потреба.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #34 на: 16 Мај 2014, 15:03:45 pm »
Да ви кажам освен да диши од некое црево ако е скинато околу турбината, можно е и ако усисната грана е чистена или за некоја друга причина отварана па да не е наместен дихтунгот добро или да не е сменет воопшто од тука да фучи или некој звук да се слуша па слично звучи како некое црево да е скинато, особено кога турбината полни најмногу тогаш најмногу се слуша тој звук.....

Отсутен Strujata85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 249
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #35 на: 16 Мај 2014, 18:53:30 pm »
Neznam mora da vidam da proveram da ne duva veter i koga e mirno vremeto :D ;)
Живејте го животот, бидејќи има рок на траење . . .

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1727
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #36 на: 27 Октомври 2021, 10:57:34 am »
Темава е одамна, но да не отворам нова за истото.

Дали некој има чистено турбина (варијабилна), кои симптоми ги имаше за да треба да ја чистиш и кои беа придобивките?

Кој сервис го препорачувате за ова и колку би коштало?

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #37 на: 27 Октомври 2021, 11:14:53 am »
@Silvester Добро прашање, морам да признаам, и мене ме заинтересира истото за мојата турбина. Туку претпрашање ми е - од што чистење? Масло/маслена пареа или грешка претпоставка?

Го имам дечково на фб, постојано ми изгледа дека работи и средува турбини - https://www.facebook.com/turboservis.radisani

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1727
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #38 на: 27 Октомври 2021, 11:21:32 am »
Како што разгледував најчесто се собира гареж кај варијабилната геометрија, тука изгледа поминуваат издувни гасови и варијабилната геометрија останува подотворена/подзатворена, или нешто така. Ќе почекаме некој со искуство да кажи повеќе :)

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #39 на: 27 Октомври 2021, 15:08:24 pm »
@Silvester Добро прашање, морам да признаам, и мене ме заинтересира истото за мојата турбина. Туку претпрашање ми е - од што чистење? Масло/маслена пареа или грешка претпоставка?

Го имам дечково на фб, постојано ми изгледа дека работи и средува турбини - https://www.facebook.com/turboservis.radisani

@dbl.dzo  Istiot ovoj bas vcera go ispoplukaa po fb, nesto menuval delovi po koli sto ti znam, taka da... vnimatelno
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6885
  • хаУс мајстор
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #40 на: 27 Октомври 2021, 16:37:34 pm »
Јас имам чистено пред да ја сменам. Кај мене често се ставаше во Limpmode гасеше турбината во возење. Чистена беше кај Митревски и после чистењето колата идеше исто без значителни промени, ама не влегуваше во мод како пред чистењето. Си функционираше нормално.
Е сега, кај мене имаше и друг проблем, перките од издувната страна беа истругани, 2-3 варијабили беа искривени ако добро се сеќавам, така да со оглед на ситуацијата во брзо време земав друга.
Дали да се чисти?
Не сум стручен да кажам, ама од мојот случај имаше подобрување.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #41 на: 27 Октомври 2021, 17:26:13 pm »
Има овде нешто на темата. https://forum.carclub.mk/index.php/topic,8025.msg624916.html#msg624916 Жаре ја чистеше на отоворено со Inotec Turbo Cleaner - от.

Со оглед дека правев одеднаш повеќе работи врзани со проблемина MCF пораки кои обично беа заради овербуст, резултато беше добар. Но најдобар резултат се доби кога се врати оригиналната мапа на колата :D :D :D

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #42 на: 28 Октомври 2021, 00:56:18 am »
Nekako mi se pricini deka turbinata pocna poglasno nesto da mi buci, ne bi znael zosto.
Nekoj da ne ima nekakva ideja i druga rabota; za kolku vreme bi ja zemale i vratile od uzice te. kolku dena bi bil bez tenkot
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2130
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #43 на: 28 Октомври 2021, 08:51:15 am »
@Marakana Нели тука во Скопје имаа претставништво Турбо сервис Ужице, некаде кај католичка, знам пиша некој на времето
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8534
  • Пичлеме
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #44 на: 28 Октомври 2021, 10:31:39 am »
Да, имаат претставништво, на Гологанов, до Пнеуматик.