Автор Тема: Чистење на турбо  (Прочитано 10091 пати)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #15 на: 24 Септември 2012, 20:08:04 pm »
Другар ми Вектра-та од кај нив си ја зеде со влечење.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8612
  • Пичлеме
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #16 на: 24 Септември 2012, 20:10:45 pm »
П.С. Турбината на мојот Пасат најпрво беше исчистена, па после се гњавев со вентилот, па со цревата... А фино лепо да се почнеше од цревата...:)

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8612
  • Пичлеме
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #17 на: 24 Септември 2012, 20:12:48 pm »
Другар ми Вектра-та од кај нив си ја зеде со влечење.
Тоа да не е онаа Вектара која стоеше со денови и фаќаше место во сервисот затоа што не беше донесен делот кој требаше да се замени?

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #18 на: 24 Септември 2012, 20:25:07 pm »
Јок.Отиде другар ми,му рекле ич да не се секира ке се среди проблемот,вечерта си ја зеде со влечење.Ништо од средување на проблемот.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8612
  • Пичлеме
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #19 на: 24 Септември 2012, 20:37:43 pm »
 :-\
Имам јас ок искуства со тој сервис...Но ете, има и исклучоци.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #20 на: 24 Септември 2012, 21:29:16 pm »
Здраво момци,

Имам VW Passat 1.9 TDI - модел од 2001. Од неодамна, најчесто при возење на угорници ми се јавува проблем - limp mode. Ја однесов колата во VW официјалниот сервис бидејќи таму ја сервисирам, направија дијагностика дечките и ми рекоа дека турбото ми било за чистење, заради насобран гареж и лепливи крилца. Во нивниот сервис вршеле само замена со нови турбини а не и чистење на стари.
Дали познавате добар мајстор за VW во Битола кој има искуство со чистење на турбини?
Во Битола има овластен сервис за Hyundai, се наоѓа Боримечка, на улица Прогрес (ми се чини) кај шо беше сервисот на некогашното такси Пелси. Мајсторите се доста добри. Покрај Hyundai сервисираат и други брендови, особено германски. Можиш да се обратиш таму, па ќе ти кажат тие дали се за или не.

Инаку и јас имав проблем со мојот Пасат 1.9 ТДИ (110 КС). На четврта брзина ми исклучуваше турбината (на 110 КМ/ч на прав пат и на 80-90 КМ/ч на угорница). Беа тоа нерви ипол. Де турбина е, де вентил е (N75)...
Најдов вентил (N75) изваден од Ауди, сосема исправен. Ме затекна иста ситуација. На 110 КМ/ч исклучваше турбината и добивав впечаток дека возам шпилитер (запрежна кола со една коњска сила, а не 110 :)). Го разработував вентилот со жици, на акумулатор. Го монтирав. За чудо функционираше. Немав проблем повеќе (куртулив стотина евра).

До кога? До првата угорница.На Ѓавото ми исклуче турбината. Канта.
Веќе размислував за промена на вентил. Но шуш буш муабети од ваму, од таму ме натераа да ги проверам вакум цревата.

Проблемот беше најден и отсранет за минута. Се работеше за едно пластично цевче (не од гумените) кое беше се стружело од шасијата и имаше дупка мала. Од таму тишеше. Со наставување на гумено цревце од 3 сантиметри проблемо беше решен и од тогаш среќно си живеам.
Значи некогаш проблемот бил ичпари, а нервите којзнае колку беа лоши за здравјето :)

Се надевам дека оваа дешавка ќему се најди на некој друг кој има проблеми со турбината, особено онаа на моделите од 110 КС

Да те замолам да го сликаш тоа пластично цевче, да видам кај се наоѓа...

Отсутен pwned

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 55
  • гоЉф Дас Ауто

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8612
  • Пичлеме
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #22 на: 25 Септември 2012, 17:53:18 pm »

Еве таму се наоѓа тоа цевчето шо беше оштетено кај мене, значи таму долу има искомбинирано гумени цревца со пластични цевчиња. Кај мене значи беше оштетено пластичното. А еве како дознав дека од таму тиши (бега воздухот):

Го извадив тоа цревце и дувнав во него (ако е се нормално, нема да излегува воздух од никаде, а во мојот случај тишеше). Значи со дување лоцирав од каде излегува воздухот.


Отсутен vwonline

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #23 на: 27 Септември 2012, 16:18:01 pm »
Кај мене испадна дека турбината некогаш претходно била чистена па не била убо склопена... Сеа си работи 5ка :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #24 на: 31 Октомври 2012, 11:02:31 am »
Not a valid youtube URL

Отсутен feniks

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #25 на: 22 Февруари 2014, 19:23:39 pm »
Momci kolku cini cistenjevo na turbina od prilika a i kakvi se posledicite dokolku vozis podolgo vreme taka

Отсутен Strujata85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 249
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #26 на: 15 Мај 2014, 21:17:16 pm »
Ipkisija Meskosa, dali go smeni creceto so drugo ? i dali na mestoto kade sto imas obelezano na vtorata slika go imas staveno novoto crevce taka samo namesteno ili go imas stegnato so nekoja stega ili nekoe drugo resenie  ? Fala
Живејте го животот, бидејќи има рок на траење . . .

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #27 на: 15 Мај 2014, 21:20:33 pm »
Немора стега ако влегува стегнато, кнап.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Strujata85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 249
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #28 на: 15 Мај 2014, 21:24:43 pm »
I kaj mene se vaka bez nisto no si vikam od pritisok od rabota na motor da ne se izmestti to cevceto i da drapa m..... :D  Kaj mene sega pocna po moe malku da zafrkava pa si velam da ne e istiot problem  . .
Живејте го животот, бидејќи има рок на траење . . .

Отсутен Strujata85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 249
Одг: Чистење на турбо
« Одговори #29 на: 15 Мај 2014, 21:27:12 pm »
Ko ke ja turaziram vo mesto na povisoki obrtaii ko ke ja pustam turazata kako da se slusa nekakov si vozduh , kako da se izdisuva motorot, pa si vikam da ne e nesto i do filterot za vozduh sto taka se slusa nekoe izdisuvanje  . . .
Живејте го животот, бидејќи има рок на траење . . .