Автор Тема: Преносен компјутер до 30.000 ден  (Прочитано 27207 пати)

Отсутен AllMightyMe

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7003
Преносен компјутер до 30.000 ден
« на: 05 Септември 2012, 11:47:25 am »
Дечки,

ме замолија за совет за преносен компјутер до најмногу 30.000 ден а.к.а. лап топ (јас мислам дека ќе се најде и нешто околу 25.000)  ;D . Ќе се користи од страна на женско лице, стандардни работи, филмови, музика, лицекнига итн... и по можност да е Леново и со што повеќе гаранција. ПЦ технологијата ми беше јака страна, до пред 1-2 години, од тогаш сум малку outdate. Па би ве замолил за предлози, цена за тие што се бават со вакви работи.

Ви благодарам однапред за времето.

До админите: ако мислите дека темава треба да биде на друго посоодветно место, преместете ја.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #1 на: 05 Септември 2012, 11:50:06 am »
Вчера купен Леново Еџ 15 од Анхоч со i3 процесор. Се доплаќа 6% на цената за 3 години гаранција да имаш. 2х.000 денари. Батерија и полнач имаат година дена гаранција. Ќе ти треба http://ninite.com/ а батеријата трае околу 4 часа на релакс, или 3 со употреба. Анинсталирај нортонот, со оригинал виндоус е, има хром инсталирано, и спремен е за работа за испод 2 часа.Позззззз!

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #2 на: 05 Септември 2012, 12:22:10 pm »
+1 Варијантата од Дени.

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #3 на: 05 Септември 2012, 13:21:50 pm »
Ја ова би го препорачал-Dell Inspiron N5110Display: 15.6" 1366x768 WXGA HD WLED
CPU: Intel® Core™ i3-2350M 2.3GHz,2 cores, Hyper-Threading, 3MB Intel® Smart Cache, 32nm
Chipset: Intel® HM67 Express
Memory: 4GB DDR3 1333MHz (1x4GB)
Memory slots: 2xDDR3 1333MHz (max 8GB)
Graphic Card:nVidia® GeForce® GT 525M, 1GB DDR3, Intel® HD Graphics 3000
HDD: 640GB SATA, 5.400rpm
ODD: DVD±RW
Wireless Network: Dell wireless 1702 IEEE 802.11b/g/n, Wi-Fi, Dell Bluetooth™ 3.0 + HS
Network Adapter: Fast Ethernet LAN 10/100Mbps
Ports: HDMI, VGA D-sub, 2xUSB 3.0, USB 2.0, RJ-45, eSATA II (USB 2.0 combo), 2x3.5mm audio, Card Reader 8-1
Web Cam: 1 Megapiksel HD w/Mic
Battery: 6-cell Li-lon
Supported Technologies: Intel® WiDi (Wireless Display)
Color: Crna (Diamond Black), optional switchable covers
Weight: 2.44kg

Цената во Анхоч е околу 30K и е со 3 години гаранција

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8518
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #4 на: 05 Септември 2012, 13:23:07 pm »
Зашто мислам дека Делот е бољи? И едно мое другарче ист ваков сега зема.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #5 на: 05 Септември 2012, 13:24:03 pm »
Ја ова би го препорачал-Dell Inspiron N5110

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Display: 15.6" 1366x768 WXGA HD WLED
CPU: Intel® Core™ i3-2350M 2.3GHz,2 cores, Hyper-Threading, 3MB Intel® Smart Cache, 32nm
Chipset: Intel® HM67 Express
Memory: 4GB DDR3 1333MHz (1x4GB)
Memory slots: 2xDDR3 1333MHz (max 8GB)
Graphic Card:nVidia® GeForce® GT 525M, 1GB DDR3, Intel® HD Graphics 3000
HDD: 640GB SATA, 5.400rpm
ODD: DVD±RW
Wireless Network: Dell wireless 1702 IEEE 802.11b/g/n, Wi-Fi, Dell Bluetooth™ 3.0 + HS
Network Adapter: Fast Ethernet LAN 10/100Mbps
Ports: HDMI, VGA D-sub, 2xUSB 3.0, USB 2.0, RJ-45, eSATA II (USB 2.0 combo), 2x3.5mm audio, Card Reader 8-1
Web Cam: 1 Megapiksel HD w/Mic
Battery: 6-cell Li-lon
Supported Technologies: Intel® WiDi (Wireless Display)
Color: Crna (Diamond Black), optional switchable covers
Weight: 2.44kg

Цената во Анхоч е околу 30K и е со 3 години гаранција
Delot se zema od SEt kompjuteri i ke imas 5 godini garancija.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #6 на: 05 Септември 2012, 13:24:51 pm »
Исто така многу добра варијанта, но графичка карта веројатно и не и е потребна. Зошто да ја плаќа за џабе...

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #7 на: 05 Септември 2012, 13:26:46 pm »
Исто така многу добра варијанта, но графичка карта веројатно и не и е потребна. Зошто да ја плаќа за џабе...
Tacno, dzabe ke ti cedi baterija.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #8 на: 05 Септември 2012, 13:29:55 pm »
Ја мислам за цената Леновото е права ствар. Башка Анхоч имаат добра репутација за постапување во врска со гаранциите.

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #9 на: 05 Септември 2012, 13:30:43 pm »
еве ја истата шасија со послаба графичка,помала цена и поголема гаранцијаDell Inspiron N5110 Black, Intel i3-2330M(2.20GHz, 3MB Cache) CPU, Integrated HD3000 VGA, 4096MB 1333MHz DDR3, 640GB 5400rpm HDD, DVD+/-RW, Wireless 1702 b/g/n, Bluetooth, 1.0MP Camera, HDMI, 6 cell Battery, FreeDOS, 15.6" HD (1366X768) WLED, Diamond Black, SAID0944

ценава е од SET >25,999.00 ден со 5 години гаранција

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #10 на: 05 Септември 2012, 13:33:18 pm »
Леновото мислам дека е подобро, класа погоре од аспект на продуктивност и погодност за работа.
СУм имал и Леново и Инспирон. Јас би одел со Леновото.

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #11 на: 05 Септември 2012, 13:34:14 pm »
ја сум немал леново, ама секогаш гласам за Делл.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43463
 • Il Moderatore
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #12 на: 05 Септември 2012, 13:41:28 pm »
Lenovo само ThinkPad серија. Другото е (под)просечно.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #13 на: 05 Септември 2012, 13:44:33 pm »
Не велам дека Леново е поквалитетен од Дел генерално. Не е можна споредба меѓу двете марки бидејќи и едната и другата се на самиот врв во индустријата. Само мое лично мислење е дека Леновото има многу подобра тастатура, има trackpoint, нема numberpad (што е позитивно барем за мене), има поголем и подобар тачпад и мноооогу гратис софтвер со него од Леново кој многу добро функционира и врши работа.

Башка Делот во понудата е без оперативен систем а леновото е со лиценциран Њиндоњс

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #14 на: 05 Септември 2012, 13:47:57 pm »
Стартер ?