Автор Тема: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација  (Прочитано 15884 пати)

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #165 на: Мај 26, 2022, 22:03:15 pm »
Ајде да се освежи темава ред е.

Значи више 10 години од реставрација и кровот е отворен(изваден зимскиот) едно максимум 3 пати и реков летово дека планирам неа претежно да ја возам реков доста е више, мора кровот летен да се стае. Летниот оригинал е у супер стање дека е слабо користен ама е одлепен по рабовиѕе на некои места и сакав нов ама татко ми вика дај со овој да пробаме да не фрламе пари безвеза, малу се бунев ама на крај реков може. И така и бидна, денес прв пат после отприлика 32 години според груби пресметки од татко ми, го стаевме летниот за проба и да налегне па после да се залепи. Стање е како нов буквално. Малу се помучивме дур се намести и сфатиме принципот и еве го резултатот. Ќе го биде!Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8534
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #166 на: Мај 26, 2022, 22:14:23 pm »
Совозачот едвај чека да се повози со летниот кров :)

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #167 на: Мај 26, 2022, 22:21:39 pm »
И да знаеш. Он највише и се радуе, а слушне отвориш врата одма улетуе и или седнуе или легнуе да дремне. А да го избркаш нема теорија, излага он ако сака.

https://www.instagram.com/p/CTu5171MNOU/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6271
 • Зборува со автомобилите. Specijalis Cardialogue
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #168 на: Мај 26, 2022, 23:04:03 pm »
Опасни совозачи се.
Еднаш на комшијата хаски сакаше да влета кај мене, ми го ѕвездоса детето, муеамтоа :)))
You humans. Sometimes its hard to imagine how you've made it this far.

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #169 на: Мај 26, 2022, 23:33:31 pm »


Мојов е културица, само у своја кола се вози.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6271
 • Зборува со автомобилите. Specijalis Cardialogue
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #170 на: Мај 26, 2022, 23:37:14 pm »
Абе Тетоо питоми људи сте затоа.
Туека на ридов људиве са ка вуци, хаскиво гомна да јаде :D
You humans. Sometimes its hard to imagine how you've made it this far.

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #171 на: Мај 26, 2022, 23:41:56 pm »
Хахахаххахахахахаххаха. Имам едно пусто хаски и комшие, Зага се вика по свекрвата Загорка.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11294
 • Архитект
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #172 на: Мај 27, 2022, 09:56:03 am »
Опасни совозачи се.
Еднаш на комшијата хаски сакаше да влета кај мене, ми го ѕвездоса детето, муеамтоа :)))

На колегата исто така му влезе една Хаска во кола.
Не сакаше да излези никако, барал на кој е кучево, ништо. Башка малку уплашен од него, никако не можел да го извади од внатре. Седнал си го возел до дома. Излегло во дворот дома, му дал да јади. Па го врзал.
Пријави секаде да не си го препознае некој, ништо. Си го вдоми.
:)

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #173 на: Мај 27, 2022, 10:35:56 am »
Школски одиграно.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #174 на: Мај 28, 2022, 17:00:54 pm »
Вчера го наместив да може да се отвара кровот само 1/3-1/4 и богами само вака ќе се вози летово и ова е привремено решение дур не се залепат страниците да може и скроз да се отвори.

Инаку вчера ме зезаше алтернаторот не сакаше да полни, денеска и он среден и спремни за уживање со сувозачот у улога на возач денеска.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен Busav

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2652
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #175 на: Мај 29, 2022, 14:23:18 pm »
800€

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #176 на: Мај 29, 2022, 15:48:07 pm »
Многу си летаат со паметот за жал... Максимум 400 евра ова вреди дека за да се среди треба најмалку пати 10 од тоа...
Додуше и за какви лешови си тражат и по 1000 евра овој и добар е.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #177 на: Мај 29, 2022, 15:58:14 pm »
Денеска го чистев кровот дека беше прљав од седење и прво почнав со од Turtle wax Interior 1 дека е на база на разблажен APC и вршеше работа, коај снема зедов со шампон од Sonax Xtreme ActiveShampoo 2in1 по ист принцип како и со претходното средство и се на се како беше сега и супер е.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6377
 • хаУс мајстор
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #178 на: Мај 29, 2022, 22:13:20 pm »
Тоа линиите на шофершајбна, нема ли можност да се отстранат?

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #179 на: Мај 29, 2022, 22:19:03 pm »
Искрено не знам и тие се најмал проблем у однос на тоа колку е лоша шофершајбната у смисла како изгребана да е и баш е интересно да се вози навечер... Се мислим со полирање да се проба прво, втора опција ако е добра од донорот да се стае или на крај краева нова...

Sent from my SM-A715F using Tapatalk