Автор Тема: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација  (Прочитано 15885 пати)

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #150 на: Февруари 16, 2022, 20:22:37 pm »


Не се жалим искрено, увек коај другите коли зезале Дијаната ускачала у помош и тоа без грешка. Од 2013 коај е регистрирана 20.000км има пројдено си тоа што една година не беше возена, некоја година со смешни километражи а последна преку 5.000км. Редовни сервиси, подвозје ремонтирано со летва од волан, сменет семеринг преден на радилица, уље у мењач и слично. Летоска нова антикорозивна заштита и тоа е генерално, се тера и ќе се тера. Уште летен кров нов и гуми на Пролет за да уживањето со отворен кров да биде целосно. :)

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен martin_bt

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2510
 • Дете Битолчанче
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #151 на: Февруари 17, 2022, 08:52:19 am »
Повеќе од мене си поминал, јас ко цвеќе во гаража ја чувам. 😀
Што вредат коњските сили ако зад воланот седи магаре ... ? ;D


Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #152 на: Февруари 17, 2022, 09:35:39 am »
Твоето више заборавивме дека постои.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен bear

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 804
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #153 на: Февруари 17, 2022, 09:37:51 am »
@martin_bt што остана од возни ред. Ја чуваш 128мицата?

@cdyane што мотор има, и колку троши?
Си размислуел за 1.9тди од vw?  ;D
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #154 на: Февруари 17, 2022, 09:45:09 am »
@cdyane што мотор има, и колку троши?
Си размислуел за 1.9тди од vw?  ;D
Samo sdi. Inaku e 602 kubika, 32 konja, a potrosnja zavisi u grad sigurno do 8 ako se vozi muski. :D


Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Отсутен martin_bt

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2510
 • Дете Битолчанче
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #155 на: Февруари 17, 2022, 17:05:37 pm »
@martin_bt што остана од возни ред. Ја чуваш 128мицата?

@cdyane што мотор има, и колку троши?
Си размислуел за 1.9тди од vw?  ;D

Да, нормално, ужива во гаража и се користи за викенд возило 😀
Што вредат коњските сили ако зад воланот седи магаре ... ? ;D


Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #156 на: Март 14, 2022, 11:50:29 am »
И најновото поклонче за Дијаната за не дај боже, Goetzë карики!


Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #157 на: Март 14, 2022, 15:04:18 pm »
Изглеа се NOS чак што више!Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1799
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #158 на: Март 15, 2022, 09:44:26 am »
Друже секоја ти чест на трпението и на истрајноста да ти остане возилото во фамилијата.
После цела исчитана тема, ме фати носталгија за Спачекот од чичко ми. Во исто време ми се врати желбата за да почнам со реставрација на 128цата од татко ми (Поздрав @martin_bt  ;D)

Фотката со орото и на сред двор меѓу јаболките ми се иконски моменти. Да си ја чуваш и се надевам дека ќе ја видам некогаш во Тетово/Скопје.

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #159 на: Март 15, 2022, 11:11:00 am »
@dbl.dzo фала многу. :)

Си се чува и ќе се чува а и вози нормално, опремен сум сеа за уште 2 Дијани најмалу. :D

Не е проблем никаков за гледање а ја давам и за вожња и тоа не е проблем никаков. Често знам да идам и у Скопје со неа и за дружба сум секогаш отворен. Ако те носи патот за накај Тетово, без разлика дали си ти или кој и да е у прашање ја сум тука. :)

Со јаболките си е у нејзиниот природен селски амбиент. :D

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #160 на: Мај 14, 2022, 14:12:58 pm »
Ништо посебно не се дешава со колава, чисто малу апдејт. Си се вози регуларно, едино ќе си се поднови со летен кров нов и спремна е за сезонава.
Ретка глетка у гаража двете коли, додуше преку лето у гаража си седат(дијаната увек) и преку зима ако напаѓа снег(аурисот).Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #161 на: Мај 14, 2022, 14:18:36 pm »
Оваа Дијана уште е у Тетово и е жив пример како да уништиш одлично здраво количе. Стари слики случајно немам ни ја појма од каде ми излегоа. Уништено зашто беше стварно здрава а и ради профилите варени ја нема амортизацијата која ги краси старите Ситроени...Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4005
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #162 на: Мај 14, 2022, 17:51:13 pm »
Pred x godini prodadov na nekoj od Tetovo ganc nova kociona pumpa za dijana koja sto ja restavrirale. Slucajno da ne e za ovaa? :)

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #163 на: Мај 14, 2022, 18:00:17 pm »
Ја сум тој. :D

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #164 на: Мај 14, 2022, 19:44:06 pm »
Тој цилиндар ми е и сега само гумици има нови ставено дека оригиналните од стоење се распаднаа, среќа у гаража приметив дека ми пропадна кочницата 

Sent from my SM-A715F using Tapatalk