Автор Тема: Чистење на бандажи  (Прочитано 28426 пати)

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1588
Одг: Чистење на бандажи
« Одговори #75 на: 08 Ноември 2021, 20:27:40 pm »
Kade ima da se kupi Moje Auto Red Wheel Cleaner
Carbox во ист гејт има, вероватно сите carbox, не ви ги знаам кај се низ Ск, 220/240 денари ако добро ме држи памет.
https://carbox.mk/product/ma-silen-cistac-za-felni-750ml/ ako e ova?

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Чистење на бандажи
« Одговори #76 на: 08 Ноември 2021, 20:38:45 pm »
Ова не е со iron remover, туку обичен чистач на фелни.

Во превод, можда ќе треба малку и триење со ова.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6476
  • French diamond
Одг: Чистење на бандажи
« Одговори #77 на: 16 Август 2022, 14:36:52 pm »
Денес го зедов на Сонакс чистачот за колца, Beast...не му е за чабе името, стварно добро чисти уште да можеше и гребајнците да ги пополни  ;D

Бандажите беа јок, не перени скоро месец






Со другите средства најчесто после при пребришувањето крпата стануваше црна, денес со ова немаше црнила.
13€ во Швабодонија

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Чистење на бандажи
« Одговори #78 на: 17 Август 2022, 07:18:37 am »
Ова е перфектен производ за намената.

Одличен е.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4029
Одг: Чистење на бандажи
« Одговори #79 на: 17 Август 2022, 08:56:33 am »
@n1kola кога го нанесе средствово за бандаши? После перење на колата?
Прашувам зашто ја перам во перална на лента што е, па некогаш и после перење останува мала прљавштина на бандашите, претежно напред. Па дали пред да влезам со колата таму да го нанесам средствово, или после кога ќе излезам?

Отсутен Cranium

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 929
Одг: Чистење на бандажи
« Одговори #80 на: 17 Август 2022, 23:36:54 pm »
@n1kola кога го нанесе средствово за бандаши? После перење на колата?
Прашувам зашто ја перам во перална на лента што е, па некогаш и после перење останува мала прљавштина на бандашите, претежно напред. Па дали пред да влезам со колата таму да го нанесам средствово, или после кога ќе излезам?

Пред да влезеш, бидејќи мора да се исплакне ;)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6476
  • French diamond
Одг: Чистење на бандажи
« Одговори #81 на: 18 Август 2022, 19:55:26 pm »
Да, пред перење на суви бандажи прскам, чекам 3-4 минути да дејствува па потоа перам со вода.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6476
  • French diamond
Одг: Чистење на бандажи
« Одговори #82 на: 02 Октомври 2022, 22:36:12 pm »
Денес го пробав Сонаксот на прилично валкани бандажи и не перени скоро месец дена,



И не успеа да ги исчисти од прва  :) Останаа вакви



На крај, после второ прскање и ептен набрзина со четка поминати, се средија



Се на се, добар е.


Отсутен Milos FULLCarCare

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Чистење на бандажи
« Одговори #83 на: 13 Јануари 2023, 15:37:22 pm »
Кој пробал од кај нас, знае за што станува збор.
1200денари + 10% имате попуст на сите од форумот, само пишете  во „Забелешка“ дека сте од carclub.mk
Средството е алкално, и ќе ви трае доста време, се разредува 1:5Л

https://fullcarcare.mk/index.php/product/wheel-cleaner-5l/

+ видео како фунционира без четкање и вап, со обично црево вода. https://www.facebook.com/fullcarcare/videos/5242305152540550

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6865
  • хаУс мајстор
Одг: Чистење на бандажи
« Одговори #84 на: 17 Април 2023, 16:08:59 pm »
Ај да пишам во соодветна тема, ќе се цитирам од тука
Јас само да споделам искуство и преголемо олеснување при чистење бандажи.
Sonax Beast wheel cleaner го прогласувам за вистински ѕвер кога станува збор за чистење "baked brake dust". Ќе документирам деновиве.

Бидејќи бандаживе се онакви какви што се, претпоставувам никогаш не исчистени од внатрешна страна, плус така стоени неколку години, имав мака при чистењето и отстранувањето на "brake dust". На првиот бандаж што фатив да го чистам, пробав неколку начини на чистење (средство за бандажи од Моје Ауто, шампони, сјаеви, сода бикарбони) но тешко одеше. Викам вака не ја бива, еден бандаж-еден ден.
Се навратив во лични пораки, @Diesel ми имаше пишано од порано што е поефикасно за вака закоравени прљавштини, па така тркнав до CarBox и земав средство од Sonax, поточно Sonax Beast Wheel Cleaner, кое по предложеното од Дизел не беше најдобро, ама дека празник, земав тоа што беше достапно, и сигурен сум дека не згрешив, бидејќи ептен ми олесна при чистењето.
Моје Ауто имаше знаци дека сака да чисти (јас го користам на секое перење и супер си брка работа) ама во овој случај беше слабо во споредба со Сонаксот.
Сонаксов, прав ѕвер.
Е сега малку сликовито:






Многу битна работа!
Во секој случај користев сунѓерче за садови од грубата страна, бидејќи прашинава беше запечена и одеше полесно чистењето, ама лакот се изматира.
Пробав и со четки, се чистеше но сакаше многу повторување, ама лакот не се матираше си остануваше сјаен. Така да внимавајте за ова.
Со средствово на Сонакс останатите 3 бандажи ги средив за 4 часа, ми останаа уште краците, ама ќе биднат и тие.
За крај едно тизерче како стојат на кола

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Одг: Чистење на бандажи
« Одговори #85 на: 17 Април 2023, 18:27:52 pm »
Ај да пишам во соодветна тема, ќе се цитирам од тука
Јас само да споделам искуство и преголемо олеснување при чистење бандажи.
Sonax Beast wheel cleaner го прогласувам за вистински ѕвер кога станува збор за чистење "baked brake dust". Ќе документирам деновиве.

Бидејќи бандаживе се онакви какви што се, претпоставувам никогаш не исчистени од внатрешна страна, плус така стоени неколку години, имав мака при чистењето и отстранувањето на "brake dust". На првиот бандаж што фатив да го чистам, пробав неколку начини на чистење (средство за бандажи од Моје Ауто, шампони, сјаеви, сода бикарбони) но тешко одеше. Викам вака не ја бива, еден бандаж-еден ден.
Се навратив во лични пораки, @Diesel ми имаше пишано од порано што е поефикасно за вака закоравени прљавштини, па така тркнав до CarBox и земав средство од Sonax, поточно Sonax Beast Wheel Cleaner, кое по предложеното од Дизел не беше најдобро, ама дека празник, земав тоа што беше достапно, и сигурен сум дека не згрешив, бидејќи ептен ми олесна при чистењето.
Моје Ауто имаше знаци дека сака да чисти (јас го користам на секое перење и супер си брка работа) ама во овој случај беше слабо во споредба со Сонаксот.
Сонаксов, прав ѕвер.
Е сега малку сликовито:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Многу битна работа!
Во секој случај користев сунѓерче за садови од грубата страна, бидејќи прашинава беше запечена и одеше полесно чистењето, ама лакот се изматира.
Пробав и со четки, се чистеше но сакаше многу повторување, ама лакот не се матираше си остануваше сјаен. Така да внимавајте за ова.
Со средствово на Сонакс останатите 3 бандажи ги средив за 4 часа, ми останаа уште краците, ама ќе биднат и тие.
За крај едно тизерче како стојат на кола
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Не е тој бандаж за таа кола, не се заебавај земај ги најубавите бандажи за е39..
http://www.reklama5.mk/AdDetails/Index?ad=4624361

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Чистење на бандажи
« Одговори #86 на: 17 Април 2023, 19:34:06 pm »
Брееееј @зоки-златен, си ги вратил во живот. Одлично дошле, мене ми се допаѓаат. Поинакви и ненападни. И јас би ставил дистанцери, за малку поубаво да ги пополнат крилата, ама иначе - џам!

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Чистење на бандажи
« Одговори #87 на: 17 Април 2023, 20:01:29 pm »
Ај да пишам во соодветна тема, ќе се цитирам од тука
Јас само да споделам искуство и преголемо олеснување при чистење бандажи.
Sonax Beast wheel cleaner го прогласувам за вистински ѕвер кога станува збор за чистење "baked brake dust". Ќе документирам деновиве.

Бидејќи бандаживе се онакви какви што се, претпоставувам никогаш не исчистени од внатрешна страна, плус така стоени неколку години, имав мака при чистењето и отстранувањето на "brake dust". На првиот бандаж што фатив да го чистам, пробав неколку начини на чистење (средство за бандажи од Моје Ауто, шампони, сјаеви, сода бикарбони) но тешко одеше. Викам вака не ја бива, еден бандаж-еден ден.
Се навратив во лични пораки, @Diesel ми имаше пишано од порано што е поефикасно за вака закоравени прљавштини, па така тркнав до CarBox и земав средство од Sonax, поточно Sonax Beast Wheel Cleaner, кое по предложеното од Дизел не беше најдобро, ама дека празник, земав тоа што беше достапно, и сигурен сум дека не згрешив, бидејќи ептен ми олесна при чистењето.
Моје Ауто имаше знаци дека сака да чисти (јас го користам на секое перење и супер си брка работа) ама во овој случај беше слабо во споредба со Сонаксот.
Сонаксов, прав ѕвер.
Е сега малку сликовито:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Многу битна работа!
Во секој случај користев сунѓерче за садови од грубата страна, бидејќи прашинава беше запечена и одеше полесно чистењето, ама лакот се изматира.
Пробав и со четки, се чистеше но сакаше многу повторување, ама лакот не се матираше си остануваше сјаен. Така да внимавајте за ова.
Со средствово на Сонакс останатите 3 бандажи ги средив за 4 часа, ми останаа уште краците, ама ќе биднат и тие.
За крај едно тизерче како стојат на кола
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Ти останало внатре во краците...


Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6865
  • хаУс мајстор
Одг: Чистење на бандажи
« Одговори #88 на: 17 Април 2023, 20:17:10 pm »
@Tony со дистанцери сигурен сум дека подобро ќе дојдат, ама асални дистанцери ќе треба или сам да ги направам на дребонг или да ги платам поскапо. Мене и вака ми прават мерак.
@Бузуки ствар на вкус. Роднелот на караван не ми се допаѓаат, т.е бандажи со големи липови веќе не ми се допаѓаат. Кажав од старт, Алпина или Style65 ама скапички. Овие излегоа за добра цена и тоа беше пресудно, плус оригинал и по спецификација.
@zeroSignal далеку се од вратени во живот, знам јас многу подобро, но ајде, заличеа на нешто може да се каже.
@Diesel знаеш ти што е најтешко 😀