Автор Тема: Каков е принципот на работа на ECU  (Прочитано 3125 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Каков е принципот на работа на ECU
« Одговори #15 на: 18 Мај 2014, 21:48:42 pm »
Зборуваме за кола во лер? Или за кола во движење? Тоа евентуално на поновиве Еуро5 коли, на сите што јас ги поседувам, гас прима и со стисната кочница.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Каков е принципот на работа на ECU
« Одговори #16 на: 18 Мај 2014, 21:51:09 pm »
Во движење симо, не во лер.
И кај мене на Спаркот е исто а немам поима која Еуро норма е, исто и на Полото и на Твингото и на Мерцедесот и другите фолксвагени рецимо. Држиш стисната гас, малку ја пипкаш кочницата со лрвата нога и веднаш одзема гас како да си ј пуштил папучата. Изгледа педалата за кочница прави override на педалата за гас.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Каков е принципот на работа на ECU
« Одговори #17 на: 18 Мај 2014, 21:55:40 pm »
значи ништо од heel-toe на новиве коли а

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Каков е принципот на работа на ECU
« Одговори #18 на: 18 Мај 2014, 22:02:12 pm »
Грешка сте нешто луѓе...не може бензинот да се крати ако стиснеш кочница и гас истовремено. Тоа што кочницата го неутрализира погонскиот ефект на моторот и колата (нормално) не влече е само тоа што кочницата треба да си го одработи...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Каков е принципот на работа на ECU
« Одговори #19 на: 18 Мај 2014, 22:09:43 pm »
И кај мене не одзема гас.
Знам пошто така си ги сушам дисковите кога врне...пред да влезам во гаража ;D
Можеби кај некои возила ЕУЕ-то зима сигнал од давачот на сигнал за стоп светлата па ја прекинува гаста...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Каков е принципот на работа на ECU
« Одговори #20 на: 18 Мај 2014, 22:11:32 pm »
Можеби кај некои возила ЕУЕ-то зима сигнал од давачот на сигнал за стоп светлата па ја прекинува гаста...

Тоа е тоа. Симо, ќе ти дадам да пробаш.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Каков е принципот на работа на ECU
« Одговори #21 на: 18 Мај 2014, 22:14:58 pm »
Можеби кај некои возила ЕУЕ-то зима сигнал од давачот на сигнал за стоп светлата па ја прекинува гаста...

Тоа е тоа. Симо, ќе ти дадам да пробаш.

Договорено. Ова, според мене,  не би смеело да се случува.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Каков е принципот на работа на ECU
« Одговори #22 на: 18 Мај 2014, 22:16:10 pm »
Им се случувало на Тојота во Америка, па луѓе гинеа... нели?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Каков е принципот на работа на ECU
« Одговори #23 на: 18 Мај 2014, 22:19:55 pm »
Аутоматици, Миле... Аутоматици.. + Амери...  Сепак, донеси точакот да видиме дали се гуши зошто кочниците се појаки од моторот, или тротл катоф праи екуто :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.