Автор Тема: Велосипед  (Прочитано 854921 пати)

Отсутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2078
Одг: Велосипед
« Одговори #7245 на: 04 Март 2024, 13:18:55 pm »
Две и пол илјади за алтус и механички кочници?!?!

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1722
Одг: Велосипед
« Одговори #7246 на: 06 Март 2024, 15:58:59 pm »
https://autowelt.mk/vehicles/000001-jeep-e-bike-cruise-cr-7004-250w-36v-104-ah-3744-wh-automatic?#subscription

Uste malce nema da ni trebaat noze. Tochak da kupish i da go vozish na struja mi e zabegana rabota, tochak se kupuva za da imash prevozno sredstvo od ovde do onde i da gi razdvizhish nozete. Ova mi doagja kako komshijata sto pali kola za da ne odi 100 metra do prodavnica.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6177
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Велосипед
« Одговори #7247 на: 07 Март 2024, 08:32:38 am »
Тоа што ти го зборуваш се вика спортување, а реално 90% од народот не ни сака да спортува.

Електричен точак, посебно градски е царска работа да не стигниш запотен до дестинацијата и стигниш побрзо, или живееш на високо па зошто често да си ја мачиш душата за дома и дишиш издуви нагоре. Овој „Џипот“ е реално безвеза точак, колку за на кафе да одиш и да ти одговара на твојот ретро аутфит. Има многу пологични и подобри типови за низ град.

А електричен планински, е тука веќе имаш повеќе категории на возачи.  ;D

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4116
Одг: Велосипед
« Одговори #7248 на: 07 Март 2024, 09:03:37 am »
Е-МТБ треба да се забрани и сите што поседуваат таков да им се одземе. Или имаш снага, агилност и што све не и се качуваш нагоре, и што е уште позаебано се симињаш надоле со обичен МТБ, или остани си на рамно и не си прави такви авантури во животот. Ај што старци по 70+ ги гледам се искурназиле и идат по планини со Е-МТБ, ама се повеќе помлади и од мене, по 25-30 години со електричниот точак нагоре. Абе земи таму помучи се малце стани маж и порасни, а не да парадираш со тоа електричниот мтб.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10130
Одг: Велосипед
« Одговори #7249 на: 07 Март 2024, 09:22:42 am »
Тоа што ти го зборуваш се вика спортување, а реално 90% од народот не ни сака да спортува.

Електричен точак, посебно градски е царска работа да не стигниш запотен до дестинацијата и стигниш побрзо, или живееш на високо па зошто често да си ја мачиш душата за дома и дишиш издуви нагоре. Овој „Џипот“ е реално безвеза точак, колку за на кафе да одиш и да ти одговара на твојот ретро аутфит. Има многу пологични и подобри типови за низ град.

А електричен планински, е тука веќе имаш повеќе категории на возачи.  ;D

ramno e skopjevo, idelajno e za bicikla, samo da ne vrnit, ako si sam. ako ne ostavash deca uspat. No toa e samo en period od zhivotot, posle sami kje si odat na skolo. ali to deka e zagadeno mnogupati me odvratilo od bilo kakvi aktivnosti shto se odvivaat nadvor, osim da vozish bicikla negde nadvor od ovja smrden grad.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6177
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Велосипед
« Одговори #7250 на: 07 Март 2024, 10:09:44 am »
Ај што старци по 70+ ги гледам се искурназиле и идат по планини со Е-МТБ, ама се повеќе помлади и од мене, по 25-30 години со електричниот точак нагоре. Абе земи таму помучи се малце стани маж и порасни, а не да парадираш со тоа електричниот мтб.

Сите овие луѓе се пролазни, месец два дури му помини модата. Позитивно е што ќе се засити пазарот со точаци и на старо можи да се земи солиден, ефтин, невозен.  ;D

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5222
Одг: Велосипед
« Одговори #7251 на: 07 Март 2024, 10:14:45 am »
Ај што старци по 70+ ги гледам се искурназиле и идат по планини со Е-МТБ, ама се повеќе помлади и од мене, по 25-30 години со електричниот точак нагоре. Абе земи таму помучи се малце стани маж и порасни, а не да парадираш со тоа електричниот мтб.

Сите овие луѓе се пролазни, месец два дури му помини модата. Позитивно е што ќе се засити пазарот со точаци и на старо можи да се земи солиден, ефтин, невозен.  ;D
Да се здрави живи скопјани шо повеќето од филм купуваат/возат, има шо да се вози низ Битола и пола држава на старо благодарение на нив :)
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5529
Одг: Велосипед
« Одговори #7252 на: 07 Март 2024, 13:08:28 pm »
Nema vekje Skopjani vo SK. I da ima edna saka narod se mozes vo edna naselba da gi upikas. Drugive sto se kupuvaat od pomodarstvo i prestiz da budat vo tek so Skopjanive da ne recat vidi go ovoj dojde od picke si materine pa ima komunisticki tocak so kontra i korpa napred za pazarenje.

Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1279
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Велосипед
« Одговори #7253 на: 07 Март 2024, 14:32:24 pm »
Toj таков партизан точок ни за лек неможеш да најдиш тоа е точок и по 60 години исправен

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10130
Одг: Велосипед
« Одговори #7254 на: 07 Март 2024, 16:07:41 pm »
Nema vekje Skopjani vo SK. I da ima edna saka narod se mozes vo edna naselba da gi upikas. Drugive sto se kupuvaat od pomodarstvo i prestiz da budat vo tek so Skopjanive da ne recat vidi go ovoj dojde od picke si materine pa ima komunisticki tocak so kontra i korpa napred za pazarenje.
И шо ако речат?
Не купуваат од помодарство, него ко ќе се вратат дома да не речат дека не успеале :D

Јимни, не се толу цврсти колку што се не возени. Ај пушти се со партизанка од средно водно низ брдо, ќе вииш колку се изржливи. А за на рамно, за на асфал мислам дека и нема лоша бицикла. Мада се согласувам дека партизанките сепак спаѓаат во некоја подобра класа на бицикли.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4845
Одг: Велосипед
« Одговори #7255 на: 10 Март 2024, 09:55:44 am »
Tuka ima poiskusni okolu ebikeovive pa da prasam. Zena mi razmisluva da kupi nekoj ebike voglavnom za gradska voznja i za da moze polesno so maliov da se trkala. Mestovo kaj so ziveeme ima bajagi usponi, ne se strmni ama se konstantni. E sega gledam ima i mn. pomalce poznati marki koi imaat ista oprema kako poskapive i na nekoi modeli ima razlika vo cena. Nekoi se dosta blisku so cena do brendovi kako Cube taka da tie ne bi gi gledal. Konkretno modelot i opremata sto ja gledame e ovoj:

https://www.staterabikes.de/p/liqbike-comfort-active-line-plus-545wh-freilauf-wave-LIQ1MY24

E sea dali so ovaa baterija ili 400Wh se dovolni, toj e sekako i poevtin.
Drugo so me interesira: Gledam pretezno so Bosch oprema. Dali vredi da se gleda i da receme: Bafang, Yamaha? Gledam deka bafang kako brend se isto dosta jaki...
Sekoj sovet e dobredojden

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2078
Одг: Велосипед
« Одговори #7256 на: 10 Март 2024, 10:34:14 am »
Со бош или шимано мотор не можиш да згрешиш.  Тој од линкот е скроз ок за намената.
П.с нема таму некој клакофф "увезен" за мали пари?

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4845
Одг: Велосипед
« Одговори #7257 на: 10 Март 2024, 10:40:19 am »
Со бош или шимано мотор не можиш да згрешиш.  Тој од линкот е скроз ок за намената.
П.с нема таму некој клакофф "увезен" за мали пари?
Povekje se isplati na lizing preku rabota da go zeme da go tera 3 godini, sekako posle 3 godini e prasanje so baterijata sto ke bide

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен dreamson

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 613
Одг: Велосипед
« Одговори #7258 на: 10 Март 2024, 21:13:47 pm »
Tuka ima poiskusni okolu ebikeovive pa da prasam. Zena mi razmisluva da kupi nekoj ebike voglavnom za gradska voznja i za da moze polesno so maliov da se trkala. Mestovo kaj so ziveeme ima bajagi usponi, ne se strmni ama se konstantni. E sega gledam ima i mn. pomalce poznati marki koi imaat ista oprema kako poskapive i na nekoi modeli ima razlika vo cena. Nekoi se dosta blisku so cena do brendovi kako Cube taka da tie ne bi gi gledal. Konkretno modelot i opremata sto ja gledame e ovoj:

https://www.staterabikes.de/p/liqbike-comfort-active-line-plus-545wh-freilauf-wave-LIQ1MY24

E sea dali so ovaa baterija ili 400Wh se dovolni, toj e sekako i poevtin.
Drugo so me interesira: Gledam pretezno so Bosch oprema. Dali vredi da se gleda i da receme: Bafang, Yamaha? Gledam deka bafang kako brend se isto dosta jaki...
Sekoj sovet e dobredojden

Sent from my Pixel 7 Pro using TapatalkАј види си овде https://www.fahrrad.de/haibike-trekking-5-diamant-M950841.html?vgid=G1376859#cgid=48601 може ќе најдеш нешто https://www.fahrrad.de/serious-bear-rock-ltd-M1357461.html?vgid=G2032212#cgid=48602.

Се им е на попуст и на распродажба поради затворање.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4845
Одг: Велосипед
« Одговори #7259 на: 10 Март 2024, 21:35:58 pm »
Tuka ima poiskusni okolu ebikeovive pa da prasam. Zena mi razmisluva da kupi nekoj ebike voglavnom za gradska voznja i za da moze polesno so maliov da se trkala. Mestovo kaj so ziveeme ima bajagi usponi, ne se strmni ama se konstantni. E sega gledam ima i mn. pomalce poznati marki koi imaat ista oprema kako poskapive i na nekoi modeli ima razlika vo cena. Nekoi se dosta blisku so cena do brendovi kako Cube taka da tie ne bi gi gledal. Konkretno modelot i opremata sto ja gledame e ovoj:

https://www.staterabikes.de/p/liqbike-comfort-active-line-plus-545wh-freilauf-wave-LIQ1MY24

E sea dali so ovaa baterija ili 400Wh se dovolni, toj e sekako i poevtin.
Drugo so me interesira: Gledam pretezno so Bosch oprema. Dali vredi da se gleda i da receme: Bafang, Yamaha? Gledam deka bafang kako brend se isto dosta jaki...
Sekoj sovet e dobredojden

Sent from my Pixel 7 Pro using TapatalkАј види си овде https://www.fahrrad.de/haibike-trekking-5-diamant-M950841.html?vgid=G1376859#cgid=48601 може ќе најдеш нешто https://www.fahrrad.de/serious-bear-rock-ltd-M1357461.html?vgid=G2032212#cgid=48602.

Се им е на попуст и на распродажба поради затворање.
Sto zboris rikna fahrrad.de?

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk