Автор Тема: Промена на спирали и амортизери  (Прочитано 51575 пати)

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5300
 • French diamond
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #270 на: Јули 21, 2017, 14:07:40 pm »
Не е до гумите проблемот, така уште повнатре ќе дојди гумата. Дилемата ја решија од Vogtland сабајлево по маил кој гласи

- the spring kit 951250 isn`t for your car.
Only for the models up to 1,6 16V without 1,8 and 2.0 engine.
 
Best regards

Björn Beisheim
Product Manager

Бев во Еуроимпекс и сакаат тие лично да ги монтираат и да видат дали одговараат или не, па сега следната недела пак ќе одам за Скопје да му ја однесам па нека тестираат колку сакат, мене да ме убедат дека се добри за мојата кола неможат.

3 одења до Скопје на мој трошок, 3 000 денари плус од почетната цена на спиралите  >:(   :-X Ебати спиралите...

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6136
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #271 на: Јули 21, 2017, 14:12:06 pm »
Шо ти реков...жал ми е искрено ама за друг пат убаво си пишува да не се повтараат вакви грешки. Тие од Еуроимпекс да им ги набиеш спиралите у гз.

Отсутен S16-HGT

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4444
 • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #272 на: Јули 21, 2017, 15:10:01 pm »
Кршење филм до даска.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5300
 • French diamond
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #273 на: Август 16, 2017, 20:03:27 pm »
Ајде пак актуелна маката со спиралите, ќе најдам и ќе ги купам па шо сака нека е  ;D  Вака сега еве еден каталог од ApexНа него јасно се гледа објаснувањето за спирали кој за што се
   
1.  150-7000  Axle load front axle to 880 kg

2. 150-7020    Axle load front axle from 880 kg

Кај мене на вратата на лепенката пиши 0890 kg што по секоја логика ќе биди вториот модел на спирали за мојата кола. Арно ама еве една Грчка продавница што ми врати на меил

The weight on the sticker will usually be the maximum load weight. Front axle, rear axle, trailer weight & total weight car and trailer.

Unless you have the car fully loaded a lot of the time or use the car for towing, we would always supply up 29743-1

bis 880kg = up to 880kg Front axle load

И ми ги измеша малце мислите.... ваше мислење ? 


p.s 1.6 16v на врата му пишува 0880 kg, а на мојата 1.8 16v пишува 0890kg и како што веќе знаете Vogtland - от кај мене ја спуштаа колата премногу, а кај брат ми прописно како што треба... мада тие беа демек до 1040 kg, ама само на лист.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8110
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #274 на: Ноември 05, 2017, 01:31:46 am »
Како да барам по цврсти федери и малце по крути амортизери, и така овие ми се при крај? Значи да лелка помалце, дупки да се осеќаат повеќе и кога ќе го товарам да не клекиња. Најголем проблем прави задниот дел, ако се 3-ца од зади плус багаж обавезно гумите зрпаат на крилото. Предните федери може ќе поминат уште некоја иљадарка, али амотризерине гледам џврчкаат, па би ги менил со малце покрути. Имаше некаде некој баш пишувано кои марки се покрути, кои по меки, баш за монро спомна дека се меки, па се премислив. Друга работа, нели класичен амортизер може да се стисне е извлече со рака, а имат едни нели не може да се стиснат туку-така. Дали беа гасни дали федер имаат не знам, али зборот ми е дали има таков тип на амортизери за голфче или си одат само за одредено возила. 

Отсутен Start Up Mac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1526
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #275 на: Август 31, 2018, 22:46:40 pm »
Decki, da ne otvaram posebna tema.
Dali mozda nekoj znae kade pravat steluvacki amortizeri od fabrickite ?

Отсутен AND_031

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 348
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #276 на: Јули 28, 2020, 01:57:32 am »
Да не отварам нова тема, каде би можеле да се променат опруги (спирали/федери) на амортизери и која би отприлика била цената да се тоа изведе како треба? Значи само работна рака, деловите ги има.

Отсутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1766
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #277 на: Август 12, 2020, 10:12:38 am »
Од ствари што ми излегуваат на recommended