Автор Тема: 1.9 TDI 110  (Прочитано 72770 пати)

Отсутен stig

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 933
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #30 на: Ноември 05, 2012, 16:07:35 pm »
Ако ти зел 50 евра најверојатно ги променил мапите за гориво во компјутерот така нема да има проблем со турбината. Викам нагаѓам затоа што не знам што точно направил. Тоа што врти побрзо најверојатно му сменил четкици.

Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1243
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #31 на: Ноември 05, 2012, 17:00:36 pm »
Vodnata pumpa. dali kupuvate plasticni ili metalni. Koja marka. Kolku km pominuva do promena?
Vodna pumpa se menuva so sekoe menuvanje na kais. Jas moite sum gi kupuval vo porsche Macedonia so toa sto ja nosis starata( pod uslov da e originalna) ti davaat nova i doplakas ???

Ова старо за ново у Порше праат ?

Отсутен Leon-cist

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 756
 • .
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #32 на: Ноември 05, 2012, 18:07:47 pm »
pa jbg ne moze da mu se veruva na sekoj, resis eden problem a ti se pojavuva drug-toa e najlosoto kaj nas u Mk,  inaku golfot e top 1.9 so 105 konja, bez problem vlece do 200km/h, i mala potrosuvacka imat ovie verzii na motori i potivko raboti od onoj 2.0 tdi :)
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #33 на: Ноември 05, 2012, 18:26:24 pm »
Vodnata pumpa. dali kupuvate plasticni ili metalni. Koja marka. Kolku km pominuva do promena?
Vodna pumpa se menuva so sekoe menuvanje na kais. Jas moite sum gi kupuval vo porsche Macedonia so toa sto ja nosis starata( pod uslov da e originalna) ti davaat nova i doplakas ???

Ова старо за ново у Порше праат ?

Ako vodnata e pogoneta od rebrastiot bi trebalo da se smeni. Vo soprotivno ne e moralno zasto nema rizik.

Nw vredi da se pipa ona sto si raboti.

Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1243
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #34 на: Ноември 05, 2012, 18:44:01 pm »
Бугар,
Ти изгледа слабо читаш :) Прашав дали праат старо за ново пумпа, во Порше, што ме чуди, а тоа дали треба да се смени или не, јасно ми је ко бел ден. Јас би ја сменил ако е препорачано, без разлика дали е погонета од ребраст или не.

Јас за Леонтина нарачав сет ама сетот нема пумпа, па осем во Порше, имате ли идеја каде со сигурност можам да купам нова пумпа? Конкурентска ( На Фаг ) пумпа не ми се става.

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #35 на: Ноември 05, 2012, 19:29:15 pm »
Te sfativ no da ne frlas za dzabe pari. No smetam deka treba da se vidi kako e zasto e razlicno za razlicni tipovi motori.
Vodnata pumpa kaj ponovite tipovi sum
Zabelezal deka ima plasticni lopatki ako ne se lazam.

Inaku kaj nekoi importeri ima politika da ti ja zemat starata pumpa i da ti dadat reparirana Original so garancija.

Отсутен stig

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 933
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #36 на: Ноември 05, 2012, 23:01:13 pm »
Бугар,
Ти изгледа слабо читаш :) Прашав дали праат старо за ново пумпа, во Порше, што ме чуди, а тоа дали треба да се смени или не, јасно ми је ко бел ден. Јас би ја сменил ако е препорачано, без разлика дали е погонета од ребраст или не.

Јас за Леонтина нарачав сет ама сетот нема пумпа, па осем во Порше, имате ли идеја каде со сигурност можам да купам нова пумпа? Конкурентска ( На Фаг ) пумпа не ми се става.

Да, прават старо за ново за пумпата само таа што ти е на кола треба да ја извадиш и да им ја однесеш. Условот е таа што ќе им ја носиш да е оригинал VW да не е заменска исто така прават смена доколку тие ти го прават сервисот ако сакаш да го правиш на друго место ќе треба да повикаш пријател за да ти дадат пумпа, оригиналната чини 9000 денари со замена за стара оригинална треба да доплатиш 3500 денари, конкретно за твојот мотор толку се доплаќа.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #37 на: Ноември 05, 2012, 23:05:36 pm »
оригиналната чини 9000 денари


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен marsher

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3177
  • smchiptuning
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #38 на: Ноември 05, 2012, 23:06:35 pm »
Бугар,
Ти изгледа слабо читаш :) Прашав дали праат старо за ново пумпа, во Порше, што ме чуди, а тоа дали треба да се смени или не, јасно ми је ко бел ден. Јас би ја сменил ако е препорачано, без разлика дали е погонета од ребраст или не.

Јас за Леонтина нарачав сет ама сетот нема пумпа, па осем во Порше, имате ли идеја каде со сигурност можам да купам нова пумпа? Конкурентска ( На Фаг ) пумпа не ми се става.
Види во Крис и Том..
Отсутен stig

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 933
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #39 на: Ноември 05, 2012, 23:07:49 pm »
Јебига, мотор за југо ќе купиш со тие пари ;) ама затоа заменска е 2 илјадарки :D

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8487
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #40 на: Ноември 05, 2012, 23:22:17 pm »
pa starterot sea vrti po brzo, i nema problemi pri palenje koga motorot e zagran, majstorot ne mi spomna sto napravil samo sto mi spomna nekoj modul i mi zede 50 evra za problemov, a zosto da bi imal problemi posle so turbinata?
Ti na 5ka imas drug 1.9TDI ne e ovoj so 110 taka? Jas na A3kata ednas imav situacija kolata ladna da pali normalno a posle da vergla poveke i pobrzo pred da zapali. Nekoj kabel mi smenija vo porsche uste go imam po garaza negde ako ne go frlil tatko mi.

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5671
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #41 на: Ноември 06, 2012, 03:41:14 am »
9 ali sose komplet kais i zategasi...ko so mi kazaa ...

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #42 на: Ноември 06, 2012, 08:29:05 am »
Nume kompletot kais i zategaci e 42.000 denari.
Source: zero

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен stig

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 933
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #43 на: Ноември 06, 2012, 23:44:53 pm »
Nume kompletot kais i zategaci e 42.000 denari.
Source: zero

За жал така е, одприлика толку чини сетот за 4ка/ Леон ТДИ 90/110 во него има три ролери водна пумпа затегач и ребраст се разбира со заменски делови кошта доста поевтино.

Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1243
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #44 на: Ноември 07, 2012, 08:47:04 am »
Јас сетот затегачи без пумпа и каиш(и) го продавам за 8500 денари, и се од ова е оргинал како во прва уградња, нема ништо заменско. Е сега, моите германци ја немаат пумпата во сетот, и секако каишите ( ги прават само затегачите/каишниците ) Со оглед дека сакам ама баш се да биде како што е фабричкото, заменски дел не доаѓа во предвид, така да останува смената да се направи во Порше, каде би изротирал пумпа, и од таму би земал каиши.