Автор Тема: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?  (Прочитано 13825 пати)

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20209
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #45 на: Јуни 11, 2012, 12:43:22 pm »
Agreed.

Engine code != engine number :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33454
 • Таков е животот... јебига
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #46 на: Јуни 11, 2012, 13:37:47 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

А ова стално сум сакал да прашам ама сум изумил, од турбото цевката за воздух директно оди до усисен вентил за воздух внатре во клип?

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6106
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #47 на: Јуни 11, 2012, 13:44:08 pm »
фаланга на слиаква нема турбо,ова е атносверец

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33454
 • Таков е животот... јебига
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #48 на: Јуни 11, 2012, 13:47:32 pm »
Аааа, ми заличи на турбо тоа црното. А иначе ако има турбо пак на истиот принцип работи?

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6106
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #49 на: Јуни 11, 2012, 13:51:45 pm »
еве ти упростено,значи турбината е заштрафена на издувната грана,издувните гасови ја вртат едната перка,а таа е на иста осовина со перката што всисува ладен воздух и го друка преку интеркулер во усисната грана


Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42421
 • Il Moderatore
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #50 на: Јуни 11, 2012, 14:46:30 pm »
@Falanga, овој поглед на старџет моторот е од страната на усисната гранка и ремените. Усисната гранка е така направена за да зафаќа помалку простор, а да има доволна должина да се симне торкот на пониски вртежи. Инаку и усисниот систем е дизајниран да користи „pressure waves" за подобро полнење на цилиндрите. На овој мотор поради економија, може да се затвори еден вентил (уствари се затвора дотокот на воздухот до еден усисен) при ниски вртежи, со тоа се зголемува вртложењето и подоброто согорување при ниски вртежи.. (примети ги црвените стрелкички лево-десно).

Еве како изгледа т-јет од истата перспектива:А еве од другата страна каков е:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3998
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #51 на: Јуни 19, 2012, 15:59:12 pm »
Мал апдејт - на Grande Punto 1.4 16V:

Nominal inlet cam lift (mm) = 8.0
Nominal exhaust cam lift (mm) = 6.52


На Stilo 1.4 16V

inlet cam lift (mm) = 8.0
exhaust cam lift (mm) = 7.5
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6106
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #52 на: Јуни 19, 2012, 16:07:12 pm »
епа стилово има поголем лифт на издув за 1.2мм а тоа бајѓи ке се осети,само дали  се исти степените на отварање и затварање

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3998
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #53 на: Јуни 19, 2012, 16:19:26 pm »
Во тоа Elearn не можев да најдам за степените ништо, ако има на друго место кажете
I’m so mean, I make medicine sick

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42421
 • Il Moderatore
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #54 на: Јуни 19, 2012, 16:33:53 pm »
За твојта:
Inlet:
Opens before (TDC) 0°
Closes (after BDC)  40°

Exhaust:
Opens (before BDC) 40°
Closes (after TDC) -5°За Стилото:

Intake:
Opens before TDC  -2°
Closes after BDC  42°

Еxhaust:
Opens before BDC 34°
Closes after TDC  -2°


Source: Elearn ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3998
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #55 на: Јуни 19, 2012, 16:40:07 pm »
Јас мислев на Duration...DO'H


ПС: Можно е кај мене да се исти со ТЈЕТ
« Последно менување: Јуни 19, 2012, 16:50:33 pm FilipM »
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6106
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #56 на: Јуни 19, 2012, 19:38:06 pm »
филип твојата брегаста е

-Overlap of 5.00 degrees and has in Intake Duration of 220.00 degrees
- The Exhaust Duration is 225.00 degrees. The Inlet Cam has an Installed Centerline of 110.00 degrees ATDC. The exhaust cam has an Installed Centerline of 107.50 degrees BTDC

еве за брегастата од стилото

-Overlap of 4.00 degrees and has in Intake Duration of 224.00 degrees. The Exhaust Duration is 216.00 degrees. The Inlet Cam has an Installed Centerline of 110.00 degrees ATDC. The exhaust cam has an Installed Centerline of 106.00 degrees BTDC.

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3998
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #57 на: Јуни 19, 2012, 20:15:47 pm »
Значи бариани немаат соодветни брегасти, Каткамс абер немаат од кога им пратив код на мотор...друго место?
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6106
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #58 на: Јуни 19, 2012, 20:54:44 pm »
прати во Piper cams
edit-најдов еден човек вика дека може да се набави само дај ми број на мотор за да се осигура
« Последно менување: Јуни 19, 2012, 21:07:15 pm VLATKO »

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3998
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #59 на: Јуни 19, 2012, 21:33:02 pm »
199A6000 е моторот.


Инаку ако треба, ќе им пратам мејл утре.
I’m so mean, I make medicine sick