Автор Тема: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?  (Прочитано 13596 пати)

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42292
 • Il Moderatore

SIMO - kaжи искрено, во пц ти беше сликава или на нет :D и коа ќе идам да мењам ламела и пропратни глупоштини да го сменам и уљето? И што да кажам и што процедура е.... бре што чест е да немораш гугл да го користиш, ќе си стаам default search engine : Carrier116

edit- Влатко, не барав од Пунто или Ланчиа ко што ми кажа. Едно другарче беше у ИТ и ми донесе некоја, полесна била Баријани, Маријани како и да се викаше незнам, ама да не те апне змија да го стискаш :)

На нет ми беше сликата :D Што процедура, кога се веќе под кола, нека го испуштат уљето од мењач, и после нека стават ново. Се испушта од една штопна, се полни од друга. дур не прелее. кога ќе прелее се остава да се исцеди вишокот, и се затвора. Толку...
Colombo & Bariani се одлични брегасти за итаљанскиве возила. Поелсна нема везе, битно е аглите и лифтот ко` што ти кажа влатко, и јас сакам пар или два пара ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #1 на: Јуни 06, 2012, 11:55:42 am »
Значи да не се заебавам јас со ситници, да си барам Colombo & Bariani брегасти  ;D
I’m so mean, I make medicine sick

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42292
 • Il Moderatore
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #2 на: Јуни 06, 2012, 12:18:10 pm »
c&b + ремап, таман си. (работат и без ремап, ама секако со ремап ќе збеснат)

http://www.cb-cams.com/catalogo_auto.php?lang=ita&sel_id_marca=5
http://www.gazzellaracing.com/product.php?productid=17650&cat=809&bestseller=Y

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #3 на: Јуни 06, 2012, 12:59:20 pm »
Ремап дали ќе можи на ова ЕCU што го имам е сеуште непознато...но, Road Medium или Road Max?
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #4 на: Јуни 06, 2012, 13:26:38 pm »
ценава е висока,види cat cams и piper cams што цени имаат мислам дека се поефтини

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #5 на: Јуни 06, 2012, 14:14:54 pm »
Cat Cams нема, Piper Cams 210 фунти...меѓутоа никаде не пишува ништо за VVT - Variable Valve Timing - мојот мотор го има ова чудо. Дали ќе има некаква мака ако ставам нешто од Piper/Colombo & Bariani ?


И од кај да набавам ваква работа?ПС. Да не ја уништуваме темата, ако може соодветна тема
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Ѕивана

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 229
 • Honk If Parts Fall Off
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #6 на: Јуни 06, 2012, 16:29:09 pm »

ПС. Да не ја уништуваме темата, ако може соодветна тема

Tемата е уништена во старт, со мојот прв пост и мојата кола :D така да може да ја разубавиш само. А за другиве работи абе ништо не разбирам што пишуваш :) си има стручни лица тука, ќе ти одговорат. За ремап обрати се кај Маршер, он мислам ќе ти каже се. А ја чувам кутијата, неможам бе според модел да ја најдам ама нигде на нет мојата, да не е маде ин чајна.

A мислам дека имам прочитано тука дека кај маршер има дино, чисто ме интересира (освен што на стискање ми троши 20 литра) колку имам добиено во цифри. На крајна доби исто +15 км. Одеше 175 стандард, сеа со ова 190км. Морав со другар паралелно да се мерам бидејќи брзиномерот е до 180  :D :D :D + ми изглеаше дека возам 400 зашто мислам дека ќе експлодираше, страв ми беше да ја држам појше од 10 сек. Кај е ова голубарничево за толку. Најголема разлика има втора и трета, ко будало забрзува.

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #7 на: Јуни 06, 2012, 21:58:51 pm »
дај ни код од брегастата и ке ти кажеме одприлика колку си добил,инале со бргегасти за улица се добива негде од 8 до 15 коња,зависи со колкав лифт и дурација е брегастата

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #8 на: Јуни 06, 2012, 22:05:41 pm »
Јас им пратив мејл на CB, дали има проблеми со VVT моторите, белким ќе одговорат  :)

I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #9 на: Јуни 07, 2012, 17:01:06 pm »
Цитат
HOW SHALL YOUR CAMSHAFTS BE FITTED?

Colombo & Bariani camshafts can be fitted utilizing exactly the original reference marks. For inlet camshafts with phase variator specific fitting instructions are included in the kit.


Ова го ископав од нивната странаЦитат
Dear  Mr  Filip,

 

The  engine  STARJET  fitted  in your  GRANDE PUNTO 1.4   is  not  so  popular.

For this  reason  our  C&B factory is not  producing  the  suitable  camshaft. The requests  are  really   too few  and it is  no worth (for this  moment)   to study   a profile.

 

We are sorry but we are not able to  offer a camshaft  for your  car.

 

We remain at your disposal  for  any further information you may need

 

Regards.

 

BRUNELLA  GARAGIOLA

 Ова го добив од мејл
« Последно менување: Јуни 07, 2012, 20:22:39 pm FilipM »
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #10 на: Јуни 07, 2012, 22:35:59 pm »
ако си изгорен по брегасти ке ти дадам контакт,ке ти направат кастам брегасти на цнц по твоја желба

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42292
 • Il Moderatore
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #11 на: Јуни 07, 2012, 22:38:39 pm »
Тука кај нас? Браво! Може да ги обработат старите?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #12 на: Јуни 07, 2012, 22:45:34 pm »
не во странство,иначе во кет кемс би требало да ти направат и да немаат на лагер,за град со 30/70 70/30 и лифтот за 0.5мм продолжен да биде и до 2мм TDC,пиши им и на нив и кажи што ке ти кажат

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #13 на: Јуни 08, 2012, 00:59:21 am »
ако си изгорен по брегасти ке ти дадам контакт,ке ти направат кастам брегасти на цнц по твоја желба


Најдобра варијанта во однос на перформанси/пари е ова со брегастите. Наместо да ги лупнам парите за ОЗ бандаши, ќе ги дадам на брегасти, со кои сигурно ќе добијам многу повеќе на перфорамнси од колку со бандаши. Усис имам, тоа ќе биде сработено со поширока прохром цевка дополнително. А со овие Catcams, што правиме за испорака?

Инаку, кога веќе има Custom брегасти, дали да го копирам дизајнот на CB / Piper cams или да терам со нешто сосем трето?PS: Нешто што ми прати Симо: http://www.protoxide.it/preparazioni/fiatpanda100.htm
I’m so mean, I make medicine sick

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42292
 • Il Moderatore
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #14 на: Јуни 08, 2012, 08:05:44 am »
Ова беше повеќе за Unichip и издувната гранка, али и турбо конверзија не е наодмет ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.