Автор Тема: ST-Gpad 10- таблет уред  (Прочитано 5910 пати)

Отсутен cupra 2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 560
ST-Gpad 10- таблет уред
« на: 16 Мај 2012, 10:35:16 am »
ме интересира на овие цуда нови сто мозе да функционира сакам да купам несто вакво некој совет:


Tablet PC OSM GPad10 256MB/2GB SSD/10.2"/GPS/A2.1

Specification
* CPU: iMap220 1Ghz
* OS: Android 2.1
* Memory: 256MB
* Storage: 2GB Nand Flash
* LCD: 10.1" digital panel with Touch
* Resolution ratio: 1024*600 pixels(16:10)
* Touch Panel: Resistive
* WIFI: WiFi 802.11b/g
* USB Port: 2 x (USB 2.0)
* Card Port: 2 x TF card
* HDMI Port: 1 x HDMI Port
* Sound:
- In focus Audio
- Built in Stereo Speaker & Mic
* Software: MSNskype(support audio calling)video playeraudio playerpdf viewphoto viewsebook reader office(word,excel,PPT,support Microsoft office of 2007 Version)emailapk manageryoutubeapp storepicture capurecalendarcontactsandroidliveesfileexplorerethernetalbummapsalarmclockand explorer
* Battery: Li Polymer - 3800mAH
* Stand-by time: 6hours
* Package Contents
- 1*10.1 inch Google MID
- 1*Charger
- 1*User Manual
- 1*Stereo earphone
- 1*GPS Antenna

i drugoto evego ova e malku poslabo:

Tablet PC OSM IPad-M07 256MB/2GB SSD/7"/A2.2

Specifications:

* CPU   : VIA8650 800MHz   
* OS   : Google Android 2.2   
* Memory   : 256 RAM   
* Storage   : 2GB Nand flash   
* LCD   : 7" digital panel with Touch   
* Resolution ratio   : 800*480   
* Decode Technology   : Software   
* WIFI   : WiFi 802.11b/g   
* USB Port   : 2*USB2.0   
* Card Port   : 1*TF Card   
* LAN   : Ethernet 10/100M   
* Built-in Camera   : Yes 0.3MP   
* Sound Effect: In focus Audio/
Built-in Stereo Speaker/ External Microphone, only for record
* Battery   : 2400mAh Li-ion Battery   
* Stand-by time   : 3 hours
* Package Contents:
- 1*7 inch Google MID
- 1*Charger
- 1*Stylus
- 1*RJ 45 Ethernet Jack
- 1*User Manual
:D :D :D

Отсутен deanMKD

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1330
Одг: ST-Gpad 10- таблет уред
« Одговори #1 на: 16 Мај 2012, 11:50:10 am »
Зависи што сакаш да правиш на нив..Прашуваш што може да се работи на нив, со еден збор скоро СЕ. Ако ако јас би земал, еден од овие два наведени, би го зел вториот пошо е со Андроид 2.2, што е многу подобар од 2.1, и има подршка за многу повеќе апликации, отколку 2.1.

EDIT zeroSignal: Нема потреба од цитирање пост ако одговараш веднаш по него. Особено не пост што е толкав.
« Последно менување: 16 Мај 2012, 11:52:50 am zeroSignal »

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: ST-Gpad 10- таблет уред
« Одговори #2 на: 16 Мај 2012, 11:58:24 am »
Овие машинчиња се многу бавни. И секоја апликација која содржи графика е претерано спора. На пример софтвер за GPS навигација ќе сецка при рендерирање на мапите. Понатаму 720p и 1080p видеа не може да ги репродуцира без сецкање, барем не сите.

Иначе за сурфање, нешто продуктивност по малце како пишување документи, маил се супер. Си вршат работа. Гледај да има слот за SIM картичка за да можеш да возиш 3G

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: ST-Gpad 10- таблет уред
« Одговори #3 на: 16 Мај 2012, 11:59:19 am »
Второто заради андроид 2.2? А првото неможе да му се направи апгрејд? Додуша јас не би зел ни едно што има резистивен екран и нема ГПС

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: ST-Gpad 10- таблет уред
« Одговори #4 на: 16 Мај 2012, 12:04:34 pm »
7-инча не се малку за таблет?
Знам дека има, ама тоа ни телефон ни таблет е.

Отсутен deanMKD

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1330
Одг: ST-Gpad 10- таблет уред
« Одговори #5 на: 16 Мај 2012, 12:05:12 pm »
Второто заради андроид 2.2? А првото неможе да му се направи апгрејд? Додуша јас не би зел ни едно што има резистивен екран и нема ГПС

Мислиш дека за овие кинески чуда има официјални ромови за да направиш апгрејд? Не верувам, па така да ке мора да му ставиш кастум, што нема да работи како што треба. И тоа да, (не го погледнав екранот) ако е резистентен, бегај од него, освен ако несакаш да ги оставиш ноктите на екранот од притискање врз екранот. Истотака како што кажа GPS е пожелно да има таква работа.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: ST-Gpad 10- таблет уред
« Одговори #6 на: 16 Мај 2012, 12:17:23 pm »
Зошто со кастм РОМ нема да работи како што треба?

Отсутен deanMKD

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1330
Одг: ST-Gpad 10- таблет уред
« Одговори #7 на: 16 Мај 2012, 12:21:13 pm »
Зошто со кастм РОМ нема да работи како што треба?

Зарем има целосно функиционален ром по нет? Пример јас користам 2.2 кастум ром на мојот телефон и најмалку 3 работи не функцоинираат како што треба, а го имам ставено ромот со најмалку багови според креаторот на истиот. Пример зафркава wifi-то, не работи сензорот за светлина како што треба, и ред други работи..Сеа свати, нема подобро од официјален фабрички ром или евентуално фабричка надградба на истиот.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: ST-Gpad 10- таблет уред
« Одговори #8 на: 16 Мај 2012, 12:26:11 pm »
Јас 5-та година користам кастм ромови на различни телефони, целосно функционални. Да има и некои со маани каде се тестира нешто трето, али у принцип не ги користам тие.

Отсутен deanMKD

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1330
Одг: ST-Gpad 10- таблет уред
« Одговори #9 на: 16 Мај 2012, 12:47:41 pm »
Јас 5-та година користам кастм ромови на различни телефони, целосно функционални. Да има и некои со маани каде се тестира нешто трето, али у принцип не ги користам тие.

Абе гледај, ако нема сензор за светлина и остал итракатанци, скоро и да нема што да неработи на ромот. Ама ете кај мене на телефонот, го користам еден од најдобрите ромови (со минимални багови) и ете пак не работи се..Замисли да го зафркава GPS-ов на овој таблет со кастум ром, а купил таблет со GPS-навигација..Тогаш кастум ромот паѓа во вода..

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: ST-Gpad 10- таблет уред
« Одговори #10 на: 16 Мај 2012, 13:05:58 pm »
ОТ сме ќе не исшамараат менаџериве :)

Секој поасален девелопер ги кажува мааните на својот РОМ, ако ги има. А многу скоро од објавување на истиот следуваат печови за корегирање на грешките.
Конкретно кај мене, воопшто нема официјален ICS, јас го гурам 3-4 месеци без никаква маана ;)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: ST-Gpad 10- таблет уред
« Одговори #11 на: 16 Мај 2012, 14:17:47 pm »
Да подсетам дека зборуваме за евтин уред наменет за евтини потрошувачи. Не зборуваме за телефони со сензори вакви-онакви. Таквите таблети е од 400 евра па нагоре со цена.

Ова е супер за скајп, броусање, давање на деца да гледаат цртани и слично. Си вреди за парите.

Отсутен deanMKD

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1330
Одг: ST-Gpad 10- таблет уред
« Одговори #12 на: 16 Мај 2012, 14:22:20 pm »
Само пазате после на прстите да немате плускавци, после работата на вакви таблети со резистентен екран. :)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: ST-Gpad 10- таблет уред
« Одговори #13 на: 16 Мај 2012, 14:26:36 pm »
Па тоа е тоа што реков погоре, ова не е за работа, ова е за деца и за ситна и небитна заебанција по дома, e-book reading и такви работи. За работа се зема таблет Acer, Fujitsu, Asus, iPad со Windows, со надворешни додатоци како тастатура, постоље, HDMI излез итн.

Отсутен cupra 2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 560
Одг: ST-Gpad 10- таблет уред
« Одговори #14 на: 17 Мај 2012, 14:06:39 pm »
Go zemav vtoroto top e samo nznam kaoda stavam igri neso ke pocnat da se simnutvaat i ke prekinat care?

:D :D :D