Автор Тема: Камерите поставени по градов почнаа да се користат :(  (Прочитано 47803 пати)


Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Лошо, многу лошо отидовме јабана :D, мора убаво напамет да се научат местава со камера за честитки да не стасуваат.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3801
  • Боинг 747
Цела европа има ставено знаци каде што ти кажува ограничување и дека те снима камера кај нас како оп од денес снимаме со ве вртиме...... Срамота

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Редно беше. Колку само собраќајки има по Скопје поради неприлагодена брзина на возачот, или брзање за да не му затвори семафорот. Со ова ке има некаков ред во сообраќајот во Скопје.

Отсутен DC

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 256
Одг: Камерите поставени по градов почнаа д
« Одговори #4 на: 07 Мај 2012, 01:47:53 am »
да да

Отсутен DC

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 256
Редно беше. Колку само собраќајки има по Скопје поради неприлагодена брзина на возачот, или брзање за да не му затвори семафорот. Со ова ке има некаков ред во сообраќајот во Скопје.
хахахаха. сигурно ке има. Ред ке има кога од семафорите ке се лансираат ракети кон секое возило кое ке направи прекршок, односко одкога ке бидат уништени 80% од возилата "возачите" :)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
bas me interesira delot okolu zelen pojas.....
dali vo 3 sabajle ako sum sam na raskrsnica ke se upali zeleno i vo 4 porucek ke se cistat guzvite


Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Цела европа има ставено знаци каде што ти кажува ограничување и дека те снима камера кај нас како оп од денес снимаме со ве вртиме...... Срамота

Еве го решението за тој проблем, барем според мене ...
Moжеш да ги меморираш камериве а и speed cams истотака ...
Секој пат кога ке се приближуваш на една таква, ке ти дава звучен сигнал ...

Цитат
DEFENDER® Database
Speed traps and camera locations are everywhere. It's a stretch of highway where they always sit, or it's a back road that quickly changes from 45 mph to 25 mph within a few hundred feet. You don't always remember, but now your PASSPORT 9500ix will. We've addressed the increasing number of "safety" cameras installed throughout the U.S. and Canada, by including red light and fixed-position speed cameras. Each model is shipped pre-loaded with thousands of these camera locations stored in its memory. As you approach these locations, the 9500ix will alert you in advance, keeping you up-to-date and ticket-free. You can even add your own "hot spots" using our exclusive Mark Location feature. And, since the number of "safety" cameras continues to grow each day, we've made it simple and easy to keep you updated.

Ke треба неколку пати да го свртиш Скопје, дур ги меморираш, ама после, мирна глава ...
Скап е паспортов, ама имам чувство дека ако ти спаси една казна и 3 месеци дозвола, и те како ке биде исплатлива инвестиција ...


Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Голфот има опција да кажува кога возам над одредена брзина.. Изгледа ќе морам да ја активирам. :(

Енивеј, некакви рефлексивни фолии за таблица би бркале работа?

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3801
  • Боинг 747
Голфот има опција да кажува кога возам над одредена брзина.. Изгледа ќе морам да ја активирам. :(

Енивеј, некакви рефлексивни фолии за таблица би бркале работа?
Infra црвени диоди истражував нешто ама не во потполност само требда да се види како да се монтираат за да не се чита бројот

Отсутен DC

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 256
Цела европа има ставено знаци каде што ти кажува ограничување и дека те снима камера кај нас како оп од денес снимаме со ве вртиме...... Срамота

Еве го решението за тој проблем, барем според мене ...
Moжеш да ги меморираш камериве а и speed cams истотака ...
Секој пат кога ке се приближуваш на една таква, ке ти дава звучен сигнал ...

Цитат
DEFENDER® Database
Speed traps and camera locations are everywhere. It's a stretch of highway where they always sit, or it's a back road that quickly changes from 45 mph to 25 mph within a few hundred feet. You don't always remember, but now your PASSPORT 9500ix will. We've addressed the increasing number of "safety" cameras installed throughout the U.S. and Canada, by including red light and fixed-position speed cameras. Each model is shipped pre-loaded with thousands of these camera locations stored in its memory. As you approach these locations, the 9500ix will alert you in advance, keeping you up-to-date and ticket-free. You can even add your own "hot spots" using our exclusive Mark Location feature. And, since the number of "safety" cameras continues to grow each day, we've made it simple and easy to keep you updated.

Ke треба неколку пати да го свртиш Скопје, дур ги меморираш, ама после, мирна глава ...
Скап е паспортов, ама имам чувство дека ако ти спаси една казна и 3 месеци дозвола, и те како ке биде исплатлива инвестиција ...

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
За тоа ви зборев во предходниот пост.

Не е поентата да знаес кај има камери и таму да возиш по пропис а на дрого место да се леташ. Вози си по пропис и сигурно нема ни казна да заработиш ни дозвола да ти земат.

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3801
  • Боинг 747
Во ред е ама мораш ти како граѓанин да бидеш известен со сообраќаен знак дека се снима, а пошто се дива лига кај нас нема гајле ќе помине

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Голфот има опција да кажува кога возам над одредена брзина.. Изгледа ќе морам да ја активирам. :(

Енивеј, некакви рефлексивни фолии за таблица би бркале работа?

Kaj мeне се подесува max tire speed ...
Пишти тоа бордот кога ке ја поминеш поставената брзина ...

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Слушнав муабет дека камерите неможат да ги снимаат/сликаат старите МК таблици,во спротивно ако не е така уште денес ке имаат многу работа господата од полиција!

P.S. Сабајлево прелетав со 100+km/h и им мафнав на камерите кај Континентал  :(

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3801
  • Боинг 747
После 6 месеци и они ќе ти мафнат ама со писменце хахаха, новите камери снимаат таблица, брзина, ликот на возачот и ги распознаваат сите таблични, нема логика само новите пошто само што почнаа да ги менуваат :)