Автор Тема: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје  (Прочитано 110559 пати)

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5718
Одг: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје
« Одговори #15 на: 06 Април 2012, 01:04:30 am »
za renco 130 denari i jas sum go probal i e stvarno top ima razlika epten...

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје
« Одговори #16 на: 06 Април 2012, 01:08:21 am »
Баш ке го пробам Renco-то, едно време користев спреј за гуми од нив и не е лош.
>>>>><<<<<

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5718
Одг: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје
« Одговори #17 на: 06 Април 2012, 01:12:01 am »
za gumi koristam k2 i eve veke 8 meseci i uste imam  ;D ;D ;D top e za 250 den...moze litro ima  ;D ;D ;D ;D

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје
« Одговори #18 на: 06 Април 2012, 01:19:29 am »
Да, да и јас го имам спрејот, супер држи сјај, само недај боже да ја допреш гумата со прст, собира прашина ко лудо, ама и сија.
>>>>><<<<<

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 727
Одг: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје
« Одговори #19 на: 06 Април 2012, 01:26:36 am »
Владе сега идеме на Renco  ili na К2 шампон ххаха не предомислија еј а мене толку ми треба. Ама чим има задовлни значи вреди да пробаме.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје
« Одговори #20 на: 06 Април 2012, 01:42:14 am »
За 130 милијарде, вреди да се проба, мада јас имав ренко обичен шампон пред едно 3 години за к** не го биваше едвај пенеше, ама ај ке му дадам шанса по втор пат. Ама ако те носи пат прашај во сонакс.
>>>>><<<<<

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1339
Одг: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје
« Одговори #21 на: 06 Април 2012, 09:02:42 am »
овој renco 130 denari го има во повеќето продавници или?
каде да го барам?
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје
« Одговори #22 на: 06 Април 2012, 11:13:26 am »
Go ima  skoro vo site prodavnici, go imase edno vreme vo marketite Tus, Vero centar znam deka go imase, vo Tinex, a go ima i na nekoj benziski pumpi ;D ;D ;D
« Последно менување: 06 Април 2012, 11:31:39 am Roci »

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје
« Одговори #23 на: 06 Април 2012, 11:20:04 am »
Roci, шампон е шампон, восок е восок. Тоа ти е исто како гума за сите се зони, се си има своја намена, а можам да ги пофалам turttle ice wax , ама соленки се, на иста синтетицка база се како и Sonax восокот. Ама да не забегуваме со темата, сепак се работи за продавници во темата :)
Abe sea spomnavte samponi za perenje, ne vosok. Vosok e druga rabota, megutoa treba da se znae so i da ima naneseno kolata kako zastita i kolku i da e ispolirana , najvazen e samponot, zatoa se preporacuva sampon so vosok za da moze da go stiti prethodno naneseniot vosok, oti ako pri samoto perenje, peres so obicen sjaj za sadevi (SPIN) ke ti go simne vosokot za mnogu kratko vreme.
е ова ме радува,конечно да прочитам нешто убаво,токму така Roci,шампоните и пените на автоперални содржат висок процент на ph вредност кој го уништува восокот на првото перење,на еден мој муштерија после полирање и восоцирање,првото перење му беше после цела зима,значи цела зима возилото било супер,заштитата траела,знаеме каква зима имавме,првите топли денови кога си дошол во Прилеп ја однел на автоперална,не знам каде,и по мое мислење мислам дека беше концентрат од Арис одмастувач,катастрофа беше лакот направен,т.е. немаше ни восок ни ништо,+ лакот е акрилна црвена,таа боја е многу осетлива и не смее да се остави без заштита со восок и да се пере со јаки концентрати,јас да бев на негово место ќе му ја оставев колата и ќе викнев инспекција.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје
« Одговори #24 на: 06 Април 2012, 11:22:26 am »
za gumi koristam k2 i eve veke 8 meseci i uste imam  ;D ;D ;D top e za 250 den...moze litro ima  ;D ;D ;D ;D
K2 bold go znam i jas go imam koristeno ,ne e litro tuku malku pomalku, potocno 700ml



Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје
« Одговори #25 на: 06 Април 2012, 11:30:05 am »
za gumi koristam k2 i eve veke 8 meseci i uste imam  ;D ;D ;D top e za 250 den...moze litro ima  ;D ;D ;D ;D
K2 bold go znam i jas go imam koristeno ,ne e litro tuku malku pomalku, potocno 700ml
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
a vo momentov koristam Arexons Tyre restorer(200 den-500ml) i mozam da kazam deka e na ramna noga so K2 bold
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје
« Одговори #26 на: 06 Април 2012, 11:40:30 am »
Малку и за шампоните,
бр.1 е Meguiars
бр.2 е Sonax glanc sampoon
бр.3 е TW iCE
другите не сум ги пробал никогаш
мој фаворит е Meguiars ,го нема кај нас,и јас имам уште малку од него,секогаш разредувајте ги шампоните со жешка вода,овој шампон има многу убава пена и остава многу добар sheeting и beading ,мириса многу убаво,но едеинствена маана му е што брзо се суши,мораш дел дел по дел да го переш возилото,вториот неприкосновон за наш стандард и достапен секаде е Sonax glanc sampoon,320 денари,а го има и на Лук Оил поевтино,едно капаче на 10 литри вода(топла),другите шампони заборавете ги,трк по овој шампон,друго од Sonax не употребувам ништо,единствено од тоа што имам тестирано нивни производи,овој шампон е бр.1,fra ber шампоните се исто така висококвалитетни,но јас дека немам никогаш земано по литар и не знаев дека не точеле на литро,посебно добри се нивните pre wash шампони,подобри од нив не постојат,мојот начин на миење е
-пред перење со fra ber pre wash koncentrate
-миење со Meguiars или Sonax glanc
-без сунгер,ракавица од Еуротулс 70 денари
-сунгер за долниот дел,бандаши,браници и прагови
-сушење со микрофибер Мammoth http://showcarshine.pl/534-chemical-guys-woolly-mammoth-dryer-towel-wielki-i-najdelikatniejszy-880g-m2.html
-Nano tech wax или fra ber speed wax за заштита
-следно миење без fra ber concetrate,бидејќи е моќен и ќе го симне восокот
-Meguiars или Sonax како прв шампон
-ракавица за шампонирање
-сунгер за прагови,браници и бандаши
-сушење со mammoth микрофибер крпа
-speed wax за заштита на Nano wax-от или било кој да е восок одоздола
време на перење 45-60 минути

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3465
Одг: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје
« Одговори #27 на: 06 Април 2012, 13:53:49 pm »
Јас го користев шампонот од RenCo со восок и бев многу задоволен од резултатот ;) Иначе тој шампон шо го купувате за 130 денари незнам од каде јас го купувам за 100 денари од Макоил :)

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5107
Одг: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје
« Одговори #28 на: 06 Април 2012, 14:00:00 pm »
од Sonax восокот сум многу задоволен го користам веке 2 години,ако не секој ондак секој 2 месец се снабдувам со ново сисенце sonax восок,еднас купив К2 али некако слабо ми делувасе.... како да немасе доволно восок во него,а за овој ренцо не сум го пробал ај бас сеа ке го купам :)

и добра идеа ви е тоа,да мозе на големо да купиме па да го поделиме !

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Авто-маркети/Авто-козметика низ Скопје
« Одговори #29 на: 06 Април 2012, 15:22:04 pm »
Јас го користев шампонот од RenCo со восок и бев многу задоволен од резултатот ;) Иначе тој шампон шо го купувате за 130 денари незнам од каде јас го купувам за 100 денари од Макоил :)
Vo veles jas go kupiv od edna benziska 130 den so vosok, a bez vosok bese 100 den, zatoa taa cena ja pisav ;D ;D ;D ;D