Автор Тема: проблем со firewire/IEEE1394 на Win7  (Прочитано 2922 пати)

Присутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1050
проблем со firewire/IEEE1394 на Win7
« на: 03 Април 2012, 11:25:16 am »
Ми треба помош за следниов проблем:
постои некаков конфликт помеѓу фајрвајр портот и виндоус7, односно најверојатно нема соодветни драјвери....пошто не сум баш некој стручњак за софтвер/хардвер, давајте совети што може да се направи, а да не биде од типот префрлање на виста.....истотака сум пробал со апдејтирање на драјвери и со менување на 1394 OHCI Compliant Host Controller (Legacy) и сл., моментално проработува ама за неколку минути повторно паѓа конекцијата.

ајде хакери помагајте !!!!

п.с. во конкретниот случај се работи за Dell XPS m1330 при поврзување со екстерна звучна карта.
 

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: проблем со firewire/IEEE1394 на Win7
« Одговори #1 на: 03 Април 2012, 11:57:09 am »
Екстерна звучна карта преку фајрвајр?

Присутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1050
Одг: проблем со firewire/IEEE1394 на Win7
« Одговори #2 на: 03 Април 2012, 11:58:33 am »


во мојов случај за тоа ми треба, иначе барам решение за самиот порт, нема врска со што е поврзувањето.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: проблем со firewire/IEEE1394 на Win7
« Одговори #3 на: 03 Април 2012, 20:06:52 pm »
Бидејќи е лаптоп, може ќе помогне да ја смениш power шемата на „High Performance" и ако имаш некој пауер менаџер од самиот лаптоп, исто и таму да избереш макс пауер шема. Јас имам сличен проблем со DVD драјвот и SD слотот, ако е некоја пауер сејвинг шема, знае во работа да ги „снема“ и од дивајс менаџер, ко` да не постојат. по рестарт, или по слип/вејкап, овие дивајси се реактивираат. Пробај... може ќе „упали“

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6103
 • 69
Одг: проблем со firewire/IEEE1394 на Win7
« Одговори #4 на: 03 Април 2012, 20:18:12 pm »
Гарант имаш некој Фуџицу Сименс лаптоп???
:)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: проблем со firewire/IEEE1394 на Win7
« Одговори #5 на: 03 Април 2012, 21:59:30 pm »
Firewire e za DVD kameri, profi Card readeri i profi video oprema. A ne bi trebalo da ima problem zasto brzinata e garantirana (400Mbit/s) za site uredi koi go delat portot !.
Podobro e od USB ama treba da vidis reinstalacija na driverite ili update.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: проблем со firewire/IEEE1394 на Win7
« Одговори #6 на: 03 Април 2012, 22:00:39 pm »
Гарант имаш некој Фуџицу Сименс лаптоп???
:)
Не :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1904
Одг: проблем со firewire/IEEE1394 на Win7
« Одговори #7 на: 03 Април 2012, 23:11:01 pm »
Екстерна звучна карта преку фајрвајр?

Што е чудно друже? Се во поновиве студија звучните картици се на firewire или USB.

Него, Звонко пребарував по Google и многу корисници го имаат сличниот проблем. Најверојатно е некој конфликт помеѓу хардверот и Windows 7.

Присутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1050
Одг: проблем со firewire/IEEE1394 на Win7
« Одговори #8 на: 04 Април 2012, 09:12:46 am »
знам, го пишав тоа погоре, ама пошто гледам има повеќе луѓе што баратаат компјутери на форумов, па можеби некој ќе даде некој совет или решение.