Автор Тема: Pojacuvanje karoserija  (Прочитано 5984 пати)

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1473
  • VOLVO C30
Pojacuvanje karoserija
« на: 26 Март 2012, 23:21:14 pm »
Mozda ke mu pomogne na nekoj

 
 
 


Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2950
Одг: Pojacuvanje karoserija
« Одговори #1 на: 18 Јуни 2012, 15:13:28 pm »
нема врска ова со појачување на каросерија. Може да се каже укрутување за да биде постабилна во кривини и такви ствари
Јас на фичото имам ставено од доле како на 3от приказ.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4624
  • Муфљуз
Одг: Pojacuvanje karoserija
« Одговори #2 на: 18 Јуни 2012, 15:17:43 pm »
И зашто во естетски модификации?
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Pojacuvanje karoserija
« Одговори #3 на: 18 Јуни 2012, 16:37:30 pm »
Зошто добро изглеаат брејсес под хауба и у гепек ;D Сепак е преместена во тјунинг, така да добро е.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100
Одг: Pojacuvanje karoserija
« Одговори #4 на: 18 Јуни 2012, 16:44:59 pm »
Bad Gamer имаше негде пишано дека колку што се добри овие толку се и лоши, од причина што се осеќа подобрување на каросеријата, но при судир се случува додатна штета.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Pojacuvanje karoserija
« Одговори #5 на: 18 Јуни 2012, 17:16:11 pm »
Апсолутно, во земји каде е регулирано - мора да се пријават овие додатни измени на осигурителната компанија и премијата драстично рипа - бидејќи можните штети се доста поголеми.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54746
  • Махер
Одг: Pojacuvanje karoserija
« Одговори #6 на: 18 Јуни 2012, 17:51:09 pm »
Штети?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Pojacuvanje karoserija
« Одговори #7 на: 18 Јуни 2012, 18:05:37 pm »
На пример: Ако те удри во лево тркало ќе ти го избие и десното. цела предница (кола) фрли ја у контејнер. Yup, структурно е појачана (во сите ситуации)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2950
Одг: Pojacuvanje karoserija
« Одговори #8 на: 18 Јуни 2012, 18:16:47 pm »
ако дојде до судар на возачот да не му е ништо, на колата што сака нека и биде се прави

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5107
Одг: Pojacuvanje karoserija
« Одговори #9 на: 18 Јуни 2012, 18:32:45 pm »
taka e peconi :)

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1473
  • VOLVO C30
Одг: Pojacuvanje karoserija
« Одговори #10 на: 18 Јуни 2012, 19:18:30 pm »
На пример: Ако те удри во лево тркало ќе ти го избие и десното. цела предница (кола) фрли ја у контејнер. Yup, структурно е појачана (во сите ситуации)
tochno taka,imam chitano deka shipkite sto gi stavaat na koshot vnatre vo motorot,ne treba mnogu da  se cukne ednata strana,ja deformisuva i drugata,ne vozime tolku mnogo mnogu jaki mashini pa da se stavaat,shtoznam toa sum go prochital na eden Srpski forum,a i jas ne bi stavil

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Pojacuvanje karoserija
« Одговори #11 на: 18 Јуни 2012, 19:25:40 pm »
Зборам за поситни удари. За поголеми  судари - ова не е рол кејџ што ќе го спаси возачот и патниците од поголеми повреди.  Ова се само структурни појачувања за стабилност на возилото, и најчесто се употребуваат во комбинација со рол кејџ.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2950
Одг: Pojacuvanje karoserija
« Одговори #12 на: 18 Јуни 2012, 19:57:09 pm »
Зборам за поситни удари. За поголеми  судари - ова не е рол кејџ што ќе го спаси возачот и патниците од поголеми повреди.  Ова се само структурни појачувања за стабилност на возилото, и најчесто се употребуваат во комбинација со рол кејџ.

не е ова за домаќински коли  :)
а за тоа што ќе се искриви цела предница не е проблем тетка каролина све исправа  ;D ;D ;D ;D ;D

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5107
Одг: Pojacuvanje karoserija
« Одговори #13 на: 18 Јуни 2012, 20:49:44 pm »
ti ako ja udris kolata tolku jako za da se iskrivi lev rog i nemas sipka,kako i da e ke treba karolina,e sea ako imas sipka staveno ke se iskrivi i desen rog i ke platis nesto poveke za karolina :D taka da ne mislete za mavanje .....

Ako doe do toa E*imu mater ....

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Pojacuvanje karoserija
« Одговори #14 на: 18 Јуни 2012, 23:17:04 pm »
Иначе со народен речник чудава се викаат

Коски
и
Санки

:D :D :D

Јас имав ставено на Голфот коски...подобрија многу...до санка не стигнав и го немав полниот ефект очигледно ама подобри многу во возењето особено на кривина.

Ден денес ми се плачи кога ќе врвам кривините на Плетвар кога ќе почне Нубирата body roll да ми прави...