Автор Тема: Тресење при кочење  (Прочитано 7795 пати)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #30 на: 22 Март 2012, 14:57:38 pm »
Па во принцип 65 профил на 165 и 175 не е исто, последниве ти се пошироки во дијаметар. Незнам каква електроника имаш во колата ама различни профили или димензии на гуми и не се препорачува баш, сензорите знаат да се бунат ...

А да видиш со компатибилни бандаши и гуми од некој да позајмиш и да пробате, 30 мин работа, Корса е честа кола, и многу дилеми ќе ти се разрешат.

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #31 на: 22 Март 2012, 15:01:20 pm »
 Нема никакви сензори ниту абс ниту есп итн... проста механика

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #32 на: 22 Март 2012, 15:05:34 pm »
епа 2 опција ти е најисплатлива, по комшии пријатели роднини и експериментирајте

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #33 на: 22 Март 2012, 16:17:22 pm »
Другарче чисто информативно колата од увоз ли е?
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #34 на: 22 Март 2012, 17:47:32 pm »
Да од увоз е но ја возам веке 1,5 година 20,000км имам поминато до сега и не сум имал никакви проблеми со подвозјето,прегледувана е во сервис и не отркрија никаква трага од хаварисано возило па правено сечено заварено освен ако многу вешто е скриено инаку е купена од словенија од прв газда ми ги дадоа комплет документите и човекот што ја донесе не е трговец  со коли му платив 400 евра за услугата.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #35 на: 22 Март 2012, 17:55:10 pm »
Хмм моја претпоставка е дека некоја од гумите е неисправна што немора да значи дека со голо око можеш да ја забележиш. Можеби дел од внатрешната структура на гумата е неисправен испукани се жиците и сл, пробај една по една да видиш која е лоша и рекламирај ја чим се нови.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #36 на: 22 Март 2012, 17:59:35 pm »
Утре ке ја носам во спецализиран сервис за тие работи да испитат се и ако се утврди дека е до гумите ке ги рекалмирам.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #37 на: 22 Март 2012, 20:28:04 pm »
munja frlaj gumite ....

Отсутен queqe

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 27
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #38 на: 22 Март 2012, 21:55:24 pm »
Утре ке ја носам во спецализиран сервис за тие работи да испитат се и ако се утврди дека е до гумите ке ги рекалмирам.

Имам слично искуство со нови гуми од Мотоцентар,па би сакал да знам од каде ги купи гумите?

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #39 на: 22 Март 2012, 22:00:23 pm »
Јас сум од струмица а гумите се купени од Четворка Лефтер.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #40 на: 22 Март 2012, 22:02:54 pm »
Мене едно лето вакво тресење ми јави на колата додека бев во Грција на одмор. Знаци при голема брзина и постепено сопирање воланот ми затресуваше, и викам дисковите јабана отидоа ама отидов на мајстор кога дојдов во МК седнуваме во кола возиме ни мрда ни прета. И од тогаш ништо не сум осетил

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #41 на: 24 Март 2012, 15:09:29 pm »
Иконечно проблемот решен со порамнуванје на дискови , нови плочки и едан јаболчница или како точно се вика не знам .

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #42 на: 24 Март 2012, 16:36:24 pm »
крушковача се вика.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Start Up Mac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1518
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #43 на: 27 Јуни 2012, 01:53:57 am »
I mene mi trese taka koa kocam da receme od 80km/h koa namaluvam kocnicata na noga mi trese i koa veke sum pred zastanuvanje se oseka kako nekade da e kriv diskot bas se oseka kako stega pa pusta stega pa pusta i uveren sum deka e diskot  ko so gleam munja go resil so poramnuvanje  ali dali moze da vklucime i drugi opcii vo trsenjeto na kocnica pedalata mozebi da ne se diskovite da e neso dr.?