Автор Тема: Тресење при кочење  (Прочитано 7791 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #15 на: 15 Март 2012, 15:25:31 pm »
Не секојпат се јавува тресење од дискови и плочки...
Тресење знае да се јави и од лоша предница, односно од некој дел од преднцата.
По мене најдобро е да ја однесеш колата да ти се прегледа комплетно предницата, од виљушки, стабилизатори, јабучици, спони, гумици на баланштангла итн...Одкако ке бидеш сигурен дека се ова е во ред не е лошо и да си ја центрираш предницата, пошто викаш си имал искривен бандаш (веројатно си опнал некоја дупка чим си го ебал бандашот), па си го исправил, и по мене најдобро е да си ја центрираш и предницата највеќе ради новите гуми, да не си ги ебеш.
Афтер дет, можеш да продолжиш со траблшутинг, односно ако се е ок со ова, да ги прегледаш дисковите и плочките. Моја сугестија е доколку ти се сјебани дисковите, да не ги рамниш, него да си одиш и да си купиш некој поквалитетни. Зошто тие штом се искривиле еднаш, сигурно нема да тераат со помало "месо" на нив одкога биле нови...Тоа е само шијем ти га Ѓуро и трошење пари. Ако менуваш дискови, замени си и плочки, никако не штеди на ова...
Би требало проблемот да ти биде решен 95%. Оние 5% ги оставам на задните добоши и гуртни, претпоставувам дека тоа вози корсата позади..
Среќно
:)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #16 на: 15 Март 2012, 15:39:23 pm »
Не секојпат се јавува тресење од дискови и плочки...
Тресење знае да се јави и од лоша предница, односно од некој дел од преднцата.
По мене најдобро е да ја однесеш колата да ти се прегледа комплетно предницата, од виљушки, стабилизатори, јабучици, спони, гумици на баланштангла итн...Одкако ке бидеш сигурен дека се ова е во ред не е лошо и да си ја центрираш предницата, пошто викаш си имал искривен бандаш (веројатно си опнал некоја дупка чим си го ебал бандашот), па си го исправил, и по мене најдобро е да си ја центрираш и предницата највеќе ради новите гуми, да не си ги ебеш.
Афтер дет, можеш да продолжиш со траблшутинг, односно ако се е ок со ова, да ги прегледаш дисковите и плочките. Моја сугестија е доколку ти се сјебани дисковите, да не ги рамниш, него да си одиш и да си купиш некој поквалитетни. Зошто тие штом се искривиле еднаш, сигурно нема да тераат со помало "месо" на нив одкога биле нови...Тоа е само шијем ти га Ѓуро и трошење пари. Ако менуваш дискови, замени си и плочки, никако не штеди на ова...
Би требало проблемот да ти биде решен 95%. Оние 5% ги оставам на задните добоши и гуртни, претпоставувам дека тоа вози корсата позади..
Среќно
:)
Колата е комплетно прегледана и ласерски центрирана пред 1 месец така да ја исклучив од старт таа опција,од досегашниот мубет тука и по други форуми заклучив дека или се дисковите криви или е проблемот во плочките, благодарам на мислењата викендот ке тркнам до мајсторот па ке ве известам за конечниот резултат.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #17 на: 15 Март 2012, 15:45:36 pm »
Ја даваше колата не некој друг у меѓувреме да ја вози?

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #18 на: 15 Март 2012, 15:51:06 pm »
Ја даваше колата не некој друг у меѓувреме да ја вози?
Никој не ја вози освен јас секојдневно патувам на работа со неа околу 50 60 км, инаку од целата ситуација ме буни тоа што проблемот се јави после менувањето на гумите ?

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #19 на: 15 Март 2012, 16:00:02 pm »
Оди а ти ги балансираат пак тркалата може лошо да се балансирани, или некоја гума е фелер.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #20 на: 15 Март 2012, 16:07:39 pm »
Претпоставувам дека центрирањето го направи од како ги менуваше гумите, нели?
И како што вика томче, не е лошо да провериш да не е некоја од гумите или бандашите крива, крив...Пред да се одцепиш за дискови и плочки...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #21 на: 15 Март 2012, 17:24:33 pm »
Претпоставувам дека центрирањето го направи од како ги менуваше гумите, нели?
И како што вика томче, не е лошо да провериш да не е некоја од гумите или бандашите крива, крив...Пред да се одцепиш за дискови и плочки...
Центриранјето е направено пред промена на гумите бидејки ми влечеше во лево и беа заменети споните една беше оштетена, и откако се центрираше колата не влече на никоја страна истото е и после промената на гумите нема влечење право си оди и веке имам поминато околу 1000 км после менувањето на гумите не сум забележал траги на нерамномерно трошење како и да е ке морам да го посетам мајсторот, само сакав да побарам мислења и на форумот за да знам отприлика што е како е бидејки мајсторите знаат и добро да те изиграт со иклучок на кој поштени.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #22 на: 16 Март 2012, 08:12:35 am »
Многу често се случува ако центрирањето е правено со стари и криви гуми, да биде проблем одкако ке ги смениш гумите...Тоа ми го кажале оние што работат на центрирање, па затоа и прашав. Може да направиш контрола, чисто за да знаеш.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #23 на: 16 Март 2012, 16:24:23 pm »
Иначе деновиве приметив воланот како да ми вибрира, однсно мртка малце лево десно дур возам. значи на прав пат ќе го пуштам колата си иде право, не губи правец ама воланов некако чудно ми мрда. ај чаре некое.
anyone??? да не отварам нова тема, ако знае некој нешто, нека пише.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #24 на: 16 Март 2012, 16:28:42 pm »
Тоа може да е резултат на луфт на летвата каде воланот има малку празен од. Таков проблем имав на Кадетот па летвата се среди.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #25 на: 16 Март 2012, 17:14:20 pm »
Иначе деновиве приметив воланот како да ми вибрира, однсно мртка малце лево десно дур возам. значи на прав пат ќе го пуштам колата си иде право, не губи правец ама воланов некако чудно ми мрда. ај чаре некое.
anyone??? да не отварам нова тема, ако знае некој нешто, нека пише.

Гумите имаат меури, дебалансирани се, криви бандажи ...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #26 на: 16 Март 2012, 18:12:44 pm »
Си акнал нешто. Крив бандаж велам јас, од внатрешна страна.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #27 на: 16 Март 2012, 18:26:07 pm »
Иначе деновиве приметив воланот како да ми вибрира, однсно мртка малце лево десно дур возам. значи на прав пат ќе го пуштам колата си иде право, не губи правец ама воланов некако чудно ми мрда. ај чаре некое.
anyone??? да не отварам нова тема, ако знае некој нешто, нека пише.

Гумите имаат меури, дебалансирани се, криви бандажи ...

Или е различен притисокот во гумите...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #28 на: 16 Март 2012, 19:08:19 pm »
Тоа може да е резултат на луфт на летвата каде воланот има малку празен од. Таков проблем имав на Кадетот па летвата се среди.

Така е Миле, тоа ќе биде у пари се кладам ;)

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Тресење при кочење
« Одговори #29 на: 22 Март 2012, 14:53:03 pm »
Еве ме мене пак со мојот проблем. Значи вака кога ги заменив предните тркала со новите гуми назд а задните тркала со старите гуми напред проблемот исчезна нема тресење при кочење , потоа ги заменивме само местата на бандажите и новите гуми пак отидоа напред а старите назат пак истото при кочење тресе сите четири тркала се балансирани и бандажите се прави ја проверија и предницата не покажа никаков проблем, е сега прашањето ми е дали има некаково влијание тоа што досега возев 175/65/14 и напред и позади и се нестандард димензија за корсата а сега напред возам 165/65/14 или во краен случај гумите да не се во ред иако со голо око не се приметуват деформации ?