Автор Тема: Што ако ви биде одземена возачката?  (Прочитано 32075 пати)

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5421
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Што ако ви биде одземена возачката?
« Одговори #15 на: 14 Март 2012, 15:46:03 pm »
Falanic, заборви да ги спомнеш 500 денари што мора да ги платиш за вадење на нова?
Abe pa i ti za 5 litra gorivo li si......golfot na turiranje gi trosi tieLOL
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Што ако ви биде одземена возачката?
« Одговори #16 на: 14 Март 2012, 15:49:19 pm »
И мене ме чека исто. Само мене ми рекоа дека само ќе ми ја суспендираат возачката во судот, не рекоа дека ќе треба нова да вадам. И така ми е нова 2009-та ја продолжив 10 години откако ја земав...

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Што ако ви биде одземена возачката?
« Одговори #17 на: 14 Март 2012, 15:58:02 pm »
Prasanjeto e zosto da vadis vozacka sto ne e validna?!

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tommy

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Што ако ви биде одземена возачката?
« Одговори #18 на: 14 Март 2012, 15:58:59 pm »
Falanic, заборви да ги спомнеш 500 денари што мора да ги платиш за вадење на нова?
Abe pa i ti za 5 litra gorivo li si......golfot na turiranje gi trosi tieLOL

Голфот откако е во моја сопственост, никогаш до сега не е туриран во место, и нема да биде туриран  :D :D :D
А си ги јаде у меѓузабрзување, што да му правиш, појако е од мене ...

Друга ми беше поентата, секоја година се мења нешто, таблици, пасоши, лични карти ... и за све мора да платиш АДМИНИСТРАТИВНА такса ...

не подебнуваат од секоја страна каде што постои можност, ако не, добиваш нова давачка, плаќаш 2 пати патарина ....
Ке ти опнат акциза при увоз на кола, па на комбинирана акција + реална вредност, данок .... значи и на Акцизата плаќаш данок ...

Гледаш и самиот што прават со горивата ... Јас им плаќам ручеци и шетања насекаде низ светот ...
Како успешно е смислен овој систем да те ебнува по малце а да не осетиш болка, оној boiling frog ефект кој го има читано, овде у пракса се спроведува ...

Присутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Одг: Што ако ви биде одземена возачката?
« Одговори #19 на: 14 Март 2012, 16:28:14 pm »
Има решение...

Те фатиле дека не си пропуштил пешак...

Документи?
- Немам.
Господине не пропуштивте пешак, не носите документи 400 евра казна.

Што ќе ти одземат? :D

Возачката не е одземена ниту означена :D



Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Што ако ви биде одземена возачката?
« Одговори #20 на: 14 Март 2012, 16:30:26 pm »
Па го правевме муабетот.

Јас не знам што толку малтртираат. Едноставно им ја давам мојата возачка и немам никаква додека сум казнет, зашто би имал возачка означена дека ми е забрането да возам? За да ја покажам кога ќе ме стопираат ли? -Па нели не смеам да возам?

За 500 ден. у гс ќе се еб*т .

Јас планирам да им ја дадам мојата па кога ќе помине казната да идам да си ја земам.

Има решение...

Те фатиле дека не си пропуштил пешак...

Документи?
- Немам.
Господине не пропуштивте пешак, не носите документи 400 евра казна.

Што ќе ти одземат? :D

Возачката не е одземена ниту означена :D



тебе на лице место нема да ти ја земе, ќе те казни и башка на суд ќе те прати. Е таму ќе ти ја земат.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Што ако ви биде одземена возачката?
« Одговори #21 на: 14 Март 2012, 16:32:29 pm »
Моментално возам под забрана која трае 6 месеци,незнам зошто ви бараат да извадите нова,можи во Скопје поинакви закони има,ама тука во Битола кога ке дојде редот да ти ја активираат забраната се јавуваш во соба 104 во Полиција,им ја оставаш возачката и после 3-6(зависи колку време тие одземена)месеци ти стигнува соопштение да одиш да си ја земиш,ниту жиг,ниту фолија ниту ништо....
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Што ако ви биде одземена возачката?
« Одговори #22 на: 14 Март 2012, 16:32:39 pm »
Одземена ви е слободата. :)

Се зезам, ама не ти се случува тоа на лице место. Туку после година дена од настанот, ти стига писмо дома за на суд. Па после пола година стига црвено писмо за во полиција.

Никој не ти ја одзема возачката на лице место. Само ќе те казнат плус за немање возачка. :)

Едино паметно нешто е да имаш туѓа возачка, и тоа да се пише на баба ти или бог да го прости прадедо ти. :)

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Што ако ви биде одземена возачката?
« Одговори #23 на: 14 Март 2012, 16:34:39 pm »
На мој пријател сега го чека одење на суд и треба да му се одземе возачката дозвола незнам на колку време ама тој веке е во процедура за вадење на дупликат ја има пријавено старата како изгубена.Па кога ке го запре полиција планира да ја покаже едната,а колку ке му помогне ова незнам.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Што ако ви биде одземена возачката?
« Одговори #24 на: 14 Март 2012, 16:36:46 pm »
Prasanjeto e zosto da vadis vozacka sto ne e validna?!

Ако имаш повеќе категории, невалидноста ти е само за таа за која ти е пишан прекршокот. На пример „забрана за управување со моторни возила од Б категорија“. А и забраната ти важи само на територија на МК, за сите други држави ти е валидна возачката :)
Инаку е жива глупост, имаш книшка за поени, а таму не можеа да вметнат графа „забрани“? Ама убаво им е да ти ќарат уште по 1000че, да те малтретираат со сликање и такви работи....
(Btw, јас зборам од посредни искуства, сеуште го чекам моето искуство, пупупу скраја било)

На мој пријател сега го чека одење на суд и треба да му се одземе возачката дозвола незнам на колку време ама тој веке е во процедура за вадење на дупликат ја има пријавено старата како изгубена.Па кога ке го запре полиција планира да ја покаже едната,а колку ке му помогне ова незнам.

Ако го проверат, или напртави прекршок ќе наебе.. во најмала рака за возење под забрана. Ако само визуелно го контролираат, веројатно ќе пројде.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Што ако ви биде одземена возачката?
« Одговори #25 на: 14 Март 2012, 16:38:53 pm »
Нема везе мислам. Значи ако те казнат со камион кола ќе смееш да возиш?

Ако е така тогаш има смисла тоа што го прават.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Што ако ви биде одземена возачката?
« Одговори #26 на: 14 Март 2012, 16:46:43 pm »
Тачно и моторче смееш, само Б категорија не. И обратно.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Што ако ви биде одземена возачката?
« Одговори #27 на: 14 Март 2012, 16:52:23 pm »
Ако заработиш казна со камион,поточно забрана за возење на камион тогаш НЕ смееш кола да возиш,а ако заработиш забрана со кола смееш да возиш камион...За некои прекршоци со камион можно е и трајно одземање на возачката...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Што ако ви биде одземена возачката?
« Одговори #28 на: 14 Март 2012, 16:53:41 pm »
Во возачката пишува која категорија смееш да возиш. Ако ти ја земат возачката не смееш ништо да возиш. Мене логично ми е така.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Што ако ви биде одземена возачката?
« Одговори #29 на: 14 Март 2012, 16:55:08 pm »
Не. Возачката се блокира само за 1 (една) категорија.