Автор Тема: Боја за пацки од камчиња  (Прочитано 16281 пати)

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #15 на: 05 Март 2012, 00:10:30 am »
И една да држи одлично е :D Голфот ми е цел дупчиња по браниците... ако случајно налетам на таков лак го фарбам одма :D

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #16 на: 05 Март 2012, 00:11:46 am »
Во Ѓорче карши црквата, во трговскиот не ми текнува како се викаше. Еве јас ја имам 4-5 год, и бојата си нема гајле. Само добро да е затворена, и пред употреба треба да се прокламуцка малку. Баш денес ја користев.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #17 на: 05 Март 2012, 00:12:21 am »
држи повеќе, ама не се чува повеќе :) Ако го намачкаш, немаш гајле, ама во кантичка бојата губи својства после две три години, станува „гумена“ и кога ќе ја намачкаш не фаќа и пука. Затоа стално се припрема тазе боја ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3033
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #18 на: 05 Март 2012, 00:13:20 am »
А колку време држи отприлика на кола ? Како се вика продавничето ? :D

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #19 на: 05 Март 2012, 00:13:32 am »
Поука, лак за нокти или ???
>>>>><<<<<

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #20 на: 05 Март 2012, 00:15:19 am »
Абе тоа да, ама нема да фарбаме цела кола, врши работа за корекција од камчиња, сепак се работи за мала точка.

Незнам не сум пробал со лак за нокти, али мислам дека на прво перење со вап лакот ке падне.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #21 на: 05 Март 2012, 00:15:52 am »
Знам продавници што прават боја за коли, ама како ке нанесеш?
>>>>><<<<<

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #22 на: 05 Март 2012, 00:16:38 am »
А колку време држи отприлика на кола ? Како се вика продавничето ? :D
Јас за стилото си направив уште одамна, не знам точно колку време помина, ама знам дека после одредено време престана бојата да „работи“ ко` нова. А тоа што си е намачкано на кола, ако претходно си го обезмастил местото (со чист алкохол на пример) има „вечно“ да ти трае ;)

Знам продавници што прават боја за коли, ама како ке нанесеш?

Истите продаваат и тачап четкички

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #23 на: 05 Март 2012, 00:18:07 am »
Знам продавници што прават боја за коли, ама како ке нанесеш?
Со чепкалка за уши  ;D

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #24 на: 05 Март 2012, 00:34:15 am »
Сега ме ставивте на мисла, дал да земам лак за нокти или да направам боја ??? веке имам четкичка и боја од стариот тач-ап, да ги измијам со разредувач и да ги наполнам... неам појма
>>>>><<<<<

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #25 на: 05 Март 2012, 00:49:14 am »
Сега ме ставивте на мисла, дал да земам лак за нокти или да направам боја ??? веке имам четкичка и боја од стариот тач-ап, да ги измијам со разредувач и да ги наполнам... неам појма
Coek da ne otkrivame sea tuka topla voda kako mozes lak za nokti od 40den da sporeduvas so orginalnata boja na kolata, daj ne zezaj molim te, se znae ke si kupis bojicka za 200-300 den i ako ti e tockata ili tockite mnogu mali ke se naneses ili so slamka od metla ili so igla za sienje, a dokolku ti se tockite pogolemi ima cetki vo sekoja knizarnica 20-30den ke si kupis ima tenki, podebeli ke si odberes vo zavisnost od potrebata i ke si naneses, i posle toa obavezno izmij si ja cetkata so razreduvac ili uste podobro so nitro razreduvac ako imas i ke mozes da ja koristis vecno, a za lak za nokti ako nanesuvas na nekoja arabadziska kola moze ama na tvoeto bmw daj ne zezaj ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #26 на: 05 Март 2012, 00:53:13 am »


Вакви четкички има во секоја подобро снабдена аутолакерска продавница, се мијат со разреџивач, ефтини се и се многу прецизни.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3033
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #27 на: 05 Март 2012, 01:06:26 am »
Има една продавница за бои и лакови кај мене утре ќе видам, ќе земам малку колку за проба...

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4624
  • Муфљуз
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #28 на: 05 Март 2012, 03:18:18 am »
Симо кажи некоја низ влае ѓорче да си земам.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #29 на: 05 Март 2012, 07:38:37 am »
Томе, Жиле пунто знае некоја кај пазарчето - трговскиот, ќе ја најдеме :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.