Автор Тема: совет за лцд тв  (Прочитано 12519 пати)

Присутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #30 на: 16 Февруари 2012, 22:31:39 pm »
90% од купувачите на телевизори кои бараат на него да има УСБ приклучок, интернет, DVB-C и DVB-T тјунери, HDMI итн, телевизорот го користат да гледаат видеа од  youtube  кои се со најмизерен квалитет, потоа гледаат DVIX на усб мемории, а притоа се палат дека телевизорот им е фулл хд...Прашај ги дали гледале нешто у *.mkv формат и ке ти речат: Не бе ја македонска телевизија не гледам....
Толку...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #31 на: 16 Февруари 2012, 22:35:16 pm »
Ако мора да е LCD, тогаш гледај Panasonic со IPS панел. Нема подобар избор.
За буџет од 350 евра може да купи еден голем дигитрон со IPS панел.

Воедно апелирам до оние кои даваат препорака за Full HD да кажат бар еден валиден аругмент кое фајде од него за гледање кабловска во Македонија.
Буџетот е 27-28 000

Еве еден модел, кој за таа цена и е со IPS панел.
http://www.neptun.com.mk/mk/proizvodi/tv_-_lcd_displej/lcd_40%27%27-42%27%27.aspx?catId=9&bid=241

PANASONIC TX-L 42 U 3 E

42"(107cm) Full HD LCD TV
•Резолуција: 1920x1080
•VIERA Image viewer (AVCHD, SD video, MP4, MP3, AAC)
•V-Audio virtual Surround •VIERALINK
•2xHDMI 1.4, PC in, Scart, Component, Optical
•DVB-T/C MPEG-4

29.999,


И јас ќе ти кажам зошто сакам да имам FULL HD, за гледање кабловска. Јас на кабелската имам 70 -80 канали кои се бесплатни дигитални. Од нив има некој си 10, тина кои се ХД. Од нив 2-3 се FULL HD. Јас често гледам на дигиталните канали, да не речам 90% од времето на гледање на тв.
Нормално дека ова е почеток, кој за некоја година бројот на канали ќе дуплира. Па сигурно нема да купувам нов ТВ кога ќе има повеќе канали ХД.
Ете наша МРТ најави дека од Јуни-Јули, дека ќе се префрли на FULL HD. Јас веќе ја имам ХД верзијата.

Исто така тој ТВ, мене ми е единствен дома, сега за сега, ама и да не е, тој ќе биди главен во дневниот простор, во кој често гледам филмови. Филмовите кои ги гледам одбирам да се во висока резолуција Така да многу ми е битно да биди FULL HD. Заради мојата целокупна употреба.

Присутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #32 на: 16 Февруари 2012, 22:57:06 pm »
@8-ca

Ме интересира, зошто избираш баш IPS панел?
Ради кој параметри, и што гледаш подобро, односно зошто сметаш дека тој панел е за тебе, а не е на пример PVA?
Зошто помеѓу да речам овие два го избираш IPS-от...
Што тоа толку многу те фрапира кај овие панели?
Или пак што ти како краен купувач очекуваш да добиеш од панелот, односно од сликата освен фул маде?
Ме интересира одговорот...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #33 на: 16 Февруари 2012, 23:06:44 pm »
Јас до сега подобар LCD од IPS панел немам видено со свој очи. Можеби постои, некаде во светот.
Соодносот на квалитет- цена- перформанси, што се нуди кај нас. Мислам дека панасоник со тие модели е при врвот.

Избирам ИПС затоа што нуди многу добра слика, агол на гледање како плазма. То е то. Не ми треба повеќе.

Присутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #34 на: 16 Февруари 2012, 23:16:19 pm »
Многу добра слика :)
А која би била најдобра?

Некојпат ти е битен аголот, некогаш црната, некогаш контрастот, некогаш сакаш јаки бои како на цртан филм, некогаш сакаш природни бои и реален приказ на кожата на луѓето и тн ;)

Секој од панелите си има зошто и затоа...

Агол на гледање не може никој да има подобар од ЦРТ, нормално, плазмата е тука...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #35 на: 16 Февруари 2012, 23:20:12 pm »
А добро ти Сале што препорачуваш за тие пари и за таа големина?

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #36 на: 16 Февруари 2012, 23:22:45 pm »
8 незнаев дека толку паднале цените на големите ИПС панели...
Сепак Плазма е подобар избор. А муабетот со Фул ХД е смешен. На која кабловска има 2-3 фул хд баш ме занима и кои. А дури и да има со 42“ на пристојна оддалеченост нема теоорија да забележиш разлика во однос на ХД реди.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Присутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #37 на: 16 Февруари 2012, 23:28:38 pm »
http://www.technomarket.com.mk/products/09101307/panasonic-tx-p42c3

http://www.technomarket.com.mk/products/09076687/panasonic-tx-p42u20e

До тој ценовен ранг...Нели...Овој вториов излегува од буџетот но е фул маде.
Нема некој модел од ЛГ, инаку и од нив би му препорачал...Не им ги знам моделите на памет.

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #38 на: 16 Февруари 2012, 23:29:34 pm »
8 незнаев дека толку паднале цените на големите ИПС панели...
Сепак Плазма е подобар избор. А муабетот со Фул ХД е смешен. На која кабловска има 2-3 фул хд баш ме занима и кои. А дури и да има со 42“ на пристојна оддалеченост нема теоорија да забележиш разлика во однос на ХД реди.
Паднати се, затоа сакам јас таков ;D

Телекабел и се е можно! Full HD - Planeta HD  ;D ;D ;D

Јас лично за мене сакам ФУл Ха де. Затоа што ќе го сакатам од филмови гледање на таа резолуција. А за таа  сума до 28 000, таква плазма нема. Поскапи се плазмите доста.

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8520
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #39 на: 16 Февруари 2012, 23:32:00 pm »
8 канали има хд сега за сега. Ама и од компјутер се пуштаат филмчиња хд.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #40 на: 16 Февруари 2012, 23:32:55 pm »
http://www.technomarket.com.mk/products/09101307/panasonic-tx-p42c3

http://www.technomarket.com.mk/products/09076687/panasonic-tx-p42u20e

До тој ценовен ранг...Нели...Овој вториов излегува од буџетот но е фул маде.
Нема некој модел од ЛГ, инаку и од нив би му препорачал...Не им ги знам моделите на памет.Овај вториот, одличен е . И цена и перформанс.
Ако сака авторот на темава, да видам дали ќе извлечам попуст за него, да дојди до 28 000 ден.

Отсутен Toni101

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 87
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #41 на: 16 Февруари 2012, 23:34:35 pm »
Точно е дека Панасоник имаше проблем со црната боја, но тоа беше 2008/09, тоа е надминато.

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #42 на: 16 Февруари 2012, 23:36:55 pm »
http://www.technomarket.com.mk/products/09101307/panasonic-tx-p42c3

http://www.technomarket.com.mk/products/09076687/panasonic-tx-p42u20e

До тој ценовен ранг...Нели...Овој вториов излегува од буџетот но е фул маде.
Нема некој модел од ЛГ, инаку и од нив би му препорачал...Не им ги знам моделите на памет.па овој што претходно погоре го наведов е подобар или полош од овој вториов плазма или само понов модел е у30.

http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=30618&id=56&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=V
http://panasonic.net/avc/viera/eu2011/product/u_plasma_spec.html


и сепак е поефтин и плус некој попуст за кеш може да се извлече.

Отсутен maci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1339
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #43 на: 16 Февруари 2012, 23:39:41 pm »
osmica8 еве ти таман 28000 ќе те фати во кеш :) за овој од амц.
да ти кажам и јас се мислам за еден ваков...ценава е ок и спецификациите се според мене ок.
само сега гледам дека нема УСБ и нема слот за СД картица :(
форд фиеста 1,4 тдци

Присутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #44 на: 16 Февруари 2012, 23:40:01 pm »
Реков Г20 серијата...А немој да мислиш дека они цел погон ке го заменат преку ноќ заради тоа што од 1000 потрошувачи еден ке примети дека нешто не е во ред, па ке крене џева, кога оние 999 се влезени у филм и се супер задоволни дека имаат најбољи телевизор у свет ;)
А уствари немаат појма дека и нешто им се дешава со Тв-то :)
Сега за сега немам чуено нешто слично, но, доколку има ке ве обавестам :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.