Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1119302 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #15 на: 28 Јануари 2012, 14:04:10 pm »
@CuoreSportivo
Ај подетално и за матичната и графичката, pls ...Z68 chipset
4xddr3 - 32GB/2133mhz(oc)
2xSATA3 6.0 Gb/s (RAID 0, RAID 1, RAID 10, RAID 5 and Intel® Rapid Storage)
4xSATA2 3.0 Gb/s
2x USB 3,0, 4XUSB2.0
2x PCIex16,2xPCIx1
Gigabit LAN
3xPCI
8CH HD AUDIO

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #16 на: 28 Јануари 2012, 14:05:37 pm »
кај да го купам ова..

Осмица ќе ти најде.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8837
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #17 на: 28 Јануари 2012, 16:37:03 pm »
Za kolku boncinja?

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #18 на: 28 Јануари 2012, 18:54:30 pm »
Врв во класата Осмица. Само Lian Lee е над Маx Cube кога се работи за куќишта.

Него не сум видел убаво, имаш замерка на плочата.

Поткрепено или ?

Врв кај вас на работа?
Ти си слушнал за Cooler Master, Thermaltake, Antec итн?


Кој сака компјутер, делови. Нека ми пиши на ПП, сума до која сака да потроши или што сака да купи. Јас ви гарантирам дека ќе имате добра цена.
Барем до сега имам доста задоволни муштерии. И напомена, не правам компјутери со чкарт делови. Одговарам само за скапи и квалитетни конфугурации.
Не како оваа на куоре, тајвански куќишта, без имени напојвања.

П.С. Не се лути Куоре, ама тоа што го имате во Ер ха ес, не значи дека е најдобро. А и најчесто сте поскапи од конкурентите ;)
« Последно менување: 29 Јануари 2012, 02:19:14 am osmica8 »

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #19 на: 28 Јануари 2012, 18:55:57 pm »
Coolermaster.

Thermaltake.

Присутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #20 на: 28 Јануари 2012, 19:01:26 pm »
Тежина и цена?  2 најбитни работи за куќиште.
како тоа тежината е битен фактор? Тежината ти е битна само додека го ставаш и вадиш од кола и го качуваш по скали. Еднаш штом го наместиш во соба адиос. А потешко кучиште е подобро од полесно поради фактот што подобро се справува со вибрациите од разни компоненти и помалку ги пренесува врз хард дисковите кои многу страдаат од вибрации.

А во врска со цената, куќиште не се купува секој втор ден. Подобро е да купиш куќиште од 100 евра и да го користиш 10 години и повеќе отколку да купиш куќиште од 30 евра и да ставиш убави компоненти внатре.

ЛианЛи какви напојувања става внатре?

Ако сакаш Аntec куќиште, оди барај во Паком, јас од таму го имам земено моето (Antec 1200)
Ај не биди педерче и признај колку си се заебал со куќиштево ;D
Иначе решение за твојот проблем со прашината е да и земеш на цурата твоја некој добар секси пар хулахопки а од нејзините стари да направиш филтри и да ги наместиш напред пред усисните кулери ;)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #21 на: 28 Јануари 2012, 20:28:42 pm »
Миле сам си поставуваш прашање и сам си го одговараш.... ;D ;D ;D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #22 на: 28 Јануари 2012, 20:32:16 pm »
Тежина и цена?  2 најбитни работи за куќиште.
како тоа тежината е битен фактор? Тежината ти е битна само додека го ставаш и вадиш од кола и го качуваш по скали. Еднаш штом го наместиш во соба адиос. А потешко кучиште е подобро од полесно поради фактот што подобро се справува со вибрациите од разни компоненти и помалку ги пренесува врз хард дисковите кои многу страдаат од вибрации.

А во врска со цената, куќиште не се купува секој втор ден. Подобро е да купиш куќиште од 100 евра и да го користиш 10 години и повеќе отколку да купиш куќиште од 30 евра и да ставиш убави компоненти внатре.

ЛианЛи какви напојувања става внатре?

Ако сакаш Аntec куќиште, оди барај во Паком, јас од таму го имам земено моето (Antec 1200)
Ај не биди педерче и признај колку си се заебал со куќиштево ;D
Иначе решение за твојот проблем со прашината е да и земеш на цурата твоја некој добар секси пар хулахопки а од нејзините стари да направиш филтри и да ги наместиш напред пред усисните кулери ;)
Ова со газа го имав направено, која е уште попропусна ох хулахопки... И тепих се стори доста брзо. Треба и тоа да се чисти, за да не го задуши протокот.


Како и да е би напоменал, да не се усисува воздух од подот, туку малце погоре. Од горниот дел на куќиштето, за да се намали усисот на прашина.

Присутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #23 на: 28 Јануари 2012, 20:51:06 pm »
Па подобро е сепак да усисуваш од хулахопките еднаш неделно отколку да усисуваш од компонентите внатре :)

@ Osmica сега те сфатив :) мислев дека мислиш за обратната конотација

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #24 на: 29 Јануари 2012, 00:44:48 am »
Врв во класата Осмица. Само Lian Lee е над Маx Cube кога се работи за куќишта.

Него не сум видел убаво, имаш замерка на плочата.

Поткрепено или ?

Врв кај вас на работа?
Ти си слушнал за Coolermaster, Thermaltake, Antec итн?


Кој сака компјутер, делови. Нека ми пиши на ПП, сума до која сака да потроши или што сака да купи. Јас ви гарантирам дека ќе имате добра цена.
Барем до сега имам доста задоволни муштерии. И напомена, не правам компјутери со чкарт делови. Одговарам само за скапи и квалитетни конфугурации.
Не како оваа на куоре, тајвански куќишта, без имени напојвања.

П.С. Не се лути Куоре, ама тоа што го имате во Ер ха ес, не значи дека е најдобро. А и најчесто сте поскапи од конкурентите ;)


Не се љутам, јас тоа го работам професионално. Само глупо е кога сереш со цел некого да омаловажиш. Прво се фати за цената, па кога удри дома рачуница виде дека и не било така едноставно. После сакаше да ми го дискредитираш куќиштето кое е врв во класата, па нешто промрче за плочата, а сега и нонејм напајање. Па извини осмица ама или си глуп или така се правиш. Сигурно нема у машина од 800 евра да турам напајање кое ќе ја цркне плочата која кошта 130 евра. Или која будала на i5 и OCZ VTX3 штеди на напајање. Тоа обично го прават некој што сакаат да заработат. Ја си имам плата и немам никаква корист од ефтино напајање, а знам многумина дека тоа го практикуваат. Само нешто да ти кажам, дечките кој го носат Антеч, при посета во нашата фирма беа запрепастени од квалитетот на Max Cube. Но како иде она, ако некој не е од твое село тој не вреди ништо.


Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #25 на: 29 Јануари 2012, 01:55:15 am »
Врв во класата Осмица. Само Lian Lee е над Маx Cube кога се работи за куќишта.

Него не сум видел убаво, имаш замерка на плочата.

Поткрепено или ?

Врв кај вас на работа?
Ти си слушнал за Coolermaster, Thermaltake, Antec итн?


Кој сака компјутер, делови. Нека ми пиши на ПП, сума до која сака да потроши или што сака да купи. Јас ви гарантирам дека ќе имате добра цена.
Барем до сега имам доста задоволни муштерии. И напомена, не правам компјутери со чкарт делови. Одговарам само за скапи и квалитетни конфугурации.
Не како оваа на куоре, тајвански куќишта, без имени напојвања.

П.С. Не се лути Куоре, ама тоа што го имате во Ер ха ес, не значи дека е најдобро. А и најчесто сте поскапи од конкурентите ;)


Не се љутам, јас тоа го работам професионално. Само глупо е кога сереш со цел некого да омаловажиш. Прво се фати за цената, па кога удри дома рачуница виде дека и не било така едноставно. После сакаше да ми го дискредитираш куќиштето кое е врв во класата, па нешто промрче за плочата, а сега и нонејм напајање. Па извини осмица ама или си глуп или така се правиш. Сигурно нема у машина од 800 евра да турам напајање кое ќе ја цркне плочата која кошта 130 евра. Или која будала на i5 и OCZ VTX3 штеди на напајање. Тоа обично го прават некој што сакаат да заработат. Ја си имам плата и немам никаква корист од ефтино напајање, а знам многумина дека тоа го практикуваат. Само нешто да ти кажам, дечките кој го носат Антеч, при посета во нашата фирма беа запрепастени од квалитетот на Max Cube. Но како иде она, ако некој не е од твое село тој не вреди ништо.Хахахахахахах

;D ;D ;D ;D

Куоре извини вака, не сакам да те вреѓам дека си постар. Ама многу си прос.
1. Се фатив за цената, дека компјутерот е скап и сеуше е скап.
2. Куќиштето нит било врв во гласата ниту ќе биди.
3. Плочата, извини ама MSI, никогаш не оди пред Gigabyte и Asus. Воедно ова и главната моја дилема за цената, дека е скап тој комп. 
4. Напојувањето не го спомна што бренд е и модел. По моја препоставка дека е ноу нејм.
5. Фала богу, не сум глуп. Барам така ми викаат моите, ме имаат тестирано ;)
6. Можеби нема да ставиш лошо напојување во комп од 800€, ама знам многу луѓе што стават, затоа не можам да тврдам со сигурност.
7. Дали имаш искуство со Cooler Master, куќишта? Дали имаш работено и споредувано Thermaltake, Antec, Corsair, Gigabyte куќишта па да кажиш дека тоа е врв во класата?

А и не ми е целта да те омаложавам, туку сакам реално да ги објасниш работите.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #26 на: 29 Јануари 2012, 02:00:29 am »
Извини Зеро, ама морам нов пост.

Понуда кој сака нешто добро.

Gigabyte Z68XP-UD4
i7-2600
8GB DDR3 1866Mhz Kingston
HDD 3.5" 1TB Hitachi
Gigabyte PCX GeForce GTX460 OC
Tower Case Gigabyte SUMO 5112
PSU 750W Gigabyte Real Power Modular

Цена за клабери.......
62 600ден.

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #27 на: 29 Јануари 2012, 02:04:00 am »
a SSD? :D

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #28 на: 29 Јануари 2012, 02:04:50 am »
Со доплата :D :D

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #29 на: 29 Јануари 2012, 03:20:52 am »
Сум имал и Thermaltake (поточно Тsunami Dream) и Antec 1200. Тхермалтаке-от си е добро во својата класа, но не се споредува со Антекот во никој аспект. Јас да, го платив еден тон пари тоа Антекот и сметам дека воопшто не сум се заебал, ама има многу место, безпрекорно ладење, многу добра изработка, чувството е дека е многу цврсто. Наполнето куќиште мислам дека тежи доста, сигурно околу 15кг. Coolermaster HAF 932 е за споредба со ова, по перформанси можеби се тука но незнам за квалитет и изработка - мислам дека Антекот е далеку во водство.

Кај плочите, за мене Gigabyte e пред сите, последните три ПЦ-а сменав од МСИ (K8N Diamond), па Гигабајт (X48-DS4), па Асус (P6T Deluxe V2) сега. Сите се тука некаде по впечатокот кој ми го оставиле, но сепак Гигабајт би ги ставил над другите 2.

Лично имам Гигабајт напојување (Оdin Pro 800W) и фала богу, 4 години да не го почудам, ту ту машала. Но кога би купувал сега би купил Coolermaster GX 750.Другар мој сега порача

I7 2600
MSI Z68 G43(B3)
4GB RAM DDR3 1600MHz (Мислам 1600), (2 x 2)
GTX 560
Coolermaster RC600
Hitachi 500GB
PSU заборавив што точно, не е лошо, не е нај нај.

~45 000 ден
I’m so mean, I make medicine sick