Автор Тема: Совет за интернет конекција...?  (Прочитано 6611 пати)

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Совет за интернет конекција...?
« на: 18 Јануари 2012, 17:57:14 pm »
Користи ли некој од вас можеби закупена интернет конекција со стаичка IP адреса со брзини од и над 30 Mbit.

Ме интересира ако користите, од кој провајдер, брзина, цена и како сте задоволни?

Фала многу!

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Совет за интернет конекција...?
« Одговори #1 на: 18 Јануари 2012, 20:10:05 pm »
Edna od neotel i edna od telekom. Odlicna stabilnost i brzina i od dcete. Pingot na telekom e sovrsen. Za cena nemozam da zboruvam, zasto e po dogovor.

E sea ova e vo SK. Za vo Stip mi trebase i nemaa konekcii. Do 10mbps bese najbrzata. Optika ne davaat so staticka adresa.

Treba da se javis da prasas konkretno.

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Совет за интернет конекција...?
« Одговори #2 на: 19 Јануари 2012, 13:49:54 pm »
Edna od neotel i edna od telekom. Odlicna stabilnost i brzina i od dcete. Pingot na telekom e sovrsen. Za cena nemozam da zboruvam, zasto e po dogovor.

E sea ova e vo SK. Za vo Stip mi trebase i nemaa konekcii. Do 10mbps bese najbrzata. Optika ne davaat so staticka adresa.

Treba da se javis da prasas konkretno.

Баш оти се јавив и прашав затоа и вас ве прашавум овде.

Hе сакаш да ја знеш цената на FlatRate со фиксна IP и брзина од 30 Mbit.

Инаку и во двете споменати се јавив. Првите одма ми пратија човек да ми се јави и да преговара со мене со понуди и 300 чуда а вторите мислам дека не можат да испорачаат во тој дел од градот кај што сум пошто ми побараа локација да им дадам со координати и не се јавија повеќе.Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Совет за интернет конекција...?
« Одговори #3 на: 19 Јануари 2012, 15:16:35 pm »
Edna od neotel i edna od telekom. Odlicna stabilnost i brzina i od dcete. Pingot na telekom e sovrsen. Za cena nemozam da zboruvam, zasto e po dogovor.

E sea ova e vo SK. Za vo Stip mi trebase i nemaa konekcii. Do 10mbps bese najbrzata. Optika ne davaat so staticka adresa.

Treba da se javis da prasas konkretno.

Баш оти се јавив и прашав затоа и вас ве прашавум овде.

Hе сакаш да ја знеш цената на FlatRate со фиксна IP и брзина од 30 Mbit.

Инаку и во двете споменати се јавив. Првите одма ми пратија човек да ми се јави и да преговара со мене со понуди и 300 чуда а вторите мислам дека не можат да испорачаат во тој дел од градот кај што сум пошто ми побараа локација да им дадам со координати и не се јавија повеќе.

Де симни се веќе од планината ;D

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Совет за интернет конекција...?
« Одговори #4 на: 19 Јануари 2012, 15:42:46 pm »
Edna od neotel i edna od telekom. Odlicna stabilnost i brzina i od dcete. Pingot na telekom e sovrsen. Za cena nemozam da zboruvam, zasto e po dogovor.

E sea ova e vo SK. Za vo Stip mi trebase i nemaa konekcii. Do 10mbps bese najbrzata. Optika ne davaat so staticka adresa.

Treba da se javis da prasas konkretno.

Баш оти се јавив и прашав затоа и вас ве прашавум овде.

Hе сакаш да ја знеш цената на FlatRate со фиксна IP и брзина од 30 Mbit.

Инаку и во двете споменати се јавив. Првите одма ми пратија човек да ми се јави и да преговара со мене со понуди и 300 чуда а вторите мислам дека не можат да испорачаат во тој дел од градот кај што сум пошто ми побараа локација да им дадам со координати и не се јавија повеќе.

Де симни се веќе од планината ;D

Прво ти бе друже...ја после. ;D Мислиш оти ти живееш у село сите живеат.

Имаат пуштено во велес линија на само 3 места.

Во Прокредит банка, Ве мед и на езеро, толку!


Присутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Совет за интернет конекција...?
« Одговори #5 на: 19 Јануари 2012, 17:00:57 pm »
Закупена линија само од Телеком ја бива. Имам од Неотел во Центарот за економски анализи, стабилна е, нема пакети загубени ама брзината е многу променлива. Начално договорено е 2/2 mbps а најчесто не испорачуваат повеќе од 500 kbps.

Зашто ти е статичка IP адреса? Што планираш да праиш со неа?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Совет за интернет конекција...?
« Одговори #6 на: 19 Јануари 2012, 17:22:55 pm »
Закупена линија само од Телеком ја бива. Имам од Неотел во Центарот за економски анализи, стабилна е, нема пакети загубени ама брзината е многу променлива. Начално договорено е 2/2 mbps а најчесто не испорачуваат повеќе од 500 kbps.

Зашто ти е статичка IP адреса? Што планираш да праиш со неа?
VPN - 100%.

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Совет за интернет конекција...?
« Одговори #7 на: 19 Јануари 2012, 18:30:44 pm »
Закупена линија само од Телеком ја бива. Имам од Неотел во Центарот за економски анализи, стабилна е, нема пакети загубени ама брзината е многу променлива. Начално договорено е 2/2 mbps а најчесто не испорачуваат повеќе од 500 kbps.

Зашто ти е статичка IP адреса? Што планираш да праиш со неа?

Барав да ми дадат гарантирана колку е пошто знам дека варира.

Иначе договорот шо се кова е за 30 Мбит.


Присутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Совет за интернет конекција...?
« Одговори #8 на: 19 Јануари 2012, 18:47:01 pm »
На пример јас дома имам 40/40 mbps ама со динамичка IP адреса но тоа не ми смета, се решава тој проблем на различни начини. Затоа те прашав, зошто ти е статичка адреса?

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Совет за интернет конекција...?
« Одговори #9 на: 19 Јануари 2012, 18:47:53 pm »
На пример јас дома имам 40/40 mbps ама со динамичка IP адреса но тоа не ми смета, се решава тој проблем на различни начини. Затоа те прашав, зошто ти е статичка адреса?

Ми требит....!  Не мом сеа да издавам државни тајни на интермец! ;D

Присутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Совет за интернет конекција...?
« Одговори #10 на: 19 Јануари 2012, 19:03:51 pm »
Ако се прифатливи методите за решавање на проблемот со динамичка IP адреса, најдобра варијанта ти е оптика од телеком. 40/40 е одлична брзина, стабилноста зависи колку добар рутер ќе ставиш.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Совет за интернет конекција...?
« Одговори #11 на: 19 Јануари 2012, 23:20:01 pm »
Ако се прифатливи методите за решавање на проблемот со динамичка IP адреса, најдобра варијанта ти е оптика од телеком. 40/40 е одлична брзина, стабилноста зависи колку добар рутер ќе ставиш.
Aма дали има офтика таму е прашање? Со dyndns?

Присутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Совет за интернет конекција...?
« Одговори #12 на: 20 Јануари 2012, 00:01:01 am »
Ако се прифатливи методите за решавање на проблемот со динамичка IP адреса, најдобра варијанта ти е оптика од телеком. 40/40 е одлична брзина, стабилноста зависи колку добар рутер ќе ставиш.
Aма дали има офтика таму е прашање? Со dyndns?
Не. Со No-IP. Имаат сервис за евтини пари, ти даваат статичка IP адреса и ја врзуваат со твјот акаунт тоест апликација која ја има на некој сервер таму. Штом се смени адресата апликацијата ја пријавува и они ја поврзуваат со нивната статичка што ти ја дале.

Ама штосот е што ова нема да помогне во секој од случаите. Затоа го прашувам која му е целта.

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Совет за интернет конекција...?
« Одговори #13 на: 20 Јануари 2012, 15:04:57 pm »
Шо си запнал ко слеп за стап...за што ти треба та за што ти треба! ;D 

Јас прашав за совет кој има користено не барав совет дали да биде статичка или динамича адресата! ;D