Автор Тема: Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.  (Прочитано 41515 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53401
 • Махер
Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.
« на: Јануари 17, 2012, 23:42:39 pm »
Заинтересиран сум за додавање на ТЕМПОМАТ на кола (Поло, Фиеста), која нема. Симо ми спомна деко може на неговото Стило, дали знае некој од нашиве пријатели дали може да се изведе тоа!?
 8)

http://www.cruisecontrols.com.au/prod-cc.html

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42610
 • Il Moderatore
Одг: Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.
« Одговори #1 на: Јануари 17, 2012, 23:50:55 pm »
http://www.fiatforum.com/stilo-guides/55049-cruise-control-installation.html

Еве линк како тоа иде за Стило, јас ги имам сите елементи освен рачка од 147-ца,  ама сега 166-ката е на долги релации, а таа има круз контрол.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Jove

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3150
Одг: Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.
« Одговори #2 на: Јануари 17, 2012, 23:53:34 pm »
Дечки да не отварам новфа тема ке бидам ОТ
Да не знаете што се треба за да се намести ЕСП
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42610
 • Il Moderatore
Одг: Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.
« Одговори #3 на: Јануари 17, 2012, 23:56:02 pm »
Дечки да не отварам новфа тема ке бидам ОТ
Да не знаете што се треба за да се намести ЕСП
Најчесто АБС централата се разликува на тие што имаат ЕСП, и има и еден сензор акцелерометарски сензор закачен насред шасија. Ова е покомплицирана операција, често неизводлива.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20358
Одг: Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.
« Одговори #4 на: Јануари 18, 2012, 00:07:48 am »
Дечки да не отварам новфа тема ке бидам ОТ
Да не знаете што се треба за да се намести ЕСП

Да го наместат у фабрика, пошто прилично сум сигурен дека не е возможно афтермаркет да се праи вакво нешто.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Jove

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3150
Одг: Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.
« Одговори #5 на: Јануари 18, 2012, 00:11:24 am »
Дечки да не отварам новфа тема ке бидам ОТ
Да не знаете што се треба за да се намести ЕСП

Да го наместат у фабрика, пошто прилично сум сигурен дека не е возможно афтермаркет да се праи вакво нешто.

Мислев на варијанта да се извади од голф што има ЕСП да се стави на тој што нема ???
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Dzo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
 • GTI®
Одг: Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.
« Одговори #6 на: Јануари 18, 2012, 00:12:02 am »
Дечки да не отварам новфа тема ке бидам ОТ
Да не знаете што се треба за да се намести ЕСП

Да го наместат у фабрика, пошто прилично сум сигурен дека не е возможно афтермаркет да се праи вакво нешто.

можно е сум гледал и размислувал али крајно неисплатливо и комплицирано :)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53401
 • Махер
Одг: Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.
« Одговори #7 на: Јануари 18, 2012, 00:16:45 am »
НЕГО ЗА ТЕМПОМАТОТ...

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42610
 • Il Moderatore
Одг: Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.
« Одговори #8 на: Јануари 18, 2012, 00:17:13 am »
Овака е на Стилото за АСР:

Quick browse of ePER suggests the brake servo, master cylinder, ABS modulator and ABS ECU are different. I suspect the engine management ECU could also be different.

Апсолутно неисплатливо.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42610
 • Il Moderatore
Одг: Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.
« Одговори #9 на: Јануари 18, 2012, 00:24:08 am »
Deni,
Еве за тебе - и пиво да частиш http://www.vwcruise.com :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен stig

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 933
Одг: Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.
« Одговори #10 на: Јануари 18, 2012, 00:26:02 am »
Ќе си земеш рачка со команди за темпомат неколку додатни жици мислам треба да се пуштат и нај на крај треба да се отклучи опцијата со дијагностичка опрема ;)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42610
 • Il Moderatore
Одг: Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.
« Одговори #11 на: Јануари 18, 2012, 00:27:06 am »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53401
 • Махер
Одг: Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.
« Одговори #12 на: Јануари 18, 2012, 00:31:04 am »
Ќе си земеш рачка со команди за темпомат неколку додатни жици мислам треба да се пуштат и нај на крај треба да се отклучи опцијата со дијагностичка опрема ;)
Тоа да, ама мора ли со рачка таква!? А да си додадам две-три копчиња од страна!? Рачкине се ѓаол ипот, а и мојата си функционира одлично.

Отсутен Dzo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
 • GTI®
Одг: Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.
« Одговори #13 на: Јануари 18, 2012, 00:32:58 am »
Ќе си земеш рачка со команди за темпомат неколку додатни жици мислам треба да се пуштат и нај на крај треба да се отклучи опцијата со дијагностичка опрема ;)
Тоа да, ама мора ли со рачка таква!? А да си додадам две-три копчиња од страна!? Рачкине се ѓаол ипот, а и мојата си функционира одлично.


абе рачка за 20 30е имат половна не се прај џупац си дугмината :)

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10651
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Додавање на ТЕМПОМАТ на кола која го нема.
« Одговори #14 на: Јануари 18, 2012, 00:33:48 am »
За оваа работа, ке ви каже Гого наш ...

Мислам, дека он е најстручен за ова