Автор Тема: Нов лаптоп?  (Прочитано 16651 пати)

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #15 на: 11 Јануари 2012, 17:35:30 pm »
слаб процесор, и 1 година гаранција плус НР не се тоа што беа,иначе го гледав и овој ама најверојатно асусот ке го земеме

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17296
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #16 на: 11 Јануари 2012, 17:38:11 pm »
Среќно во изборот, сакав да бидам од помош.

Ако имаш каталог од АМЦ, провери ги ASUS X54H-SZ155 и HP 630s.

Отсутен Scorpion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 470
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #17 на: 11 Јануари 2012, 17:49:21 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Lifebook AH531, RED, 15.6 Glossy, LED HD (1366x768),
INTEL Celeron B800 (1.5 GHz, 2 MB cache),
2 GB DDR3 (1333 MHz),
320 GB 5400 rpm,
10/100 MBit LAN, 802.11 b/g/n,
DVD±RW DL, 1.3 MP, 8-cell, No OS,
 2 yw Collect & Return


На ова би препорачал уште 2Giga Ram, финалната цена би била 18700


krs procesor podaleku od nego :)
Fiat Grande Punto & Fiat Stilo

Отсутен Scorpion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 470
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #18 на: 11 Јануари 2012, 17:54:44 pm »
moj sovet podaleku od B800 procesor, sporedi go so performansi od 10"laptop. Ako ne se brzas pocekaj do prolet cenite na laptopite se kaceni vo prosek od 80eur poradi krizata so diskovi i se so gledas se ponudi od lager ostanati po nekoi magacini bidejki proizvodstvoto e stopirano do Mart.

Momentot za laptop bese pred nova godina sega pak gi kacija.
Fiat Grande Punto & Fiat Stilo

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #19 на: 11 Јануари 2012, 18:33:01 pm »
абе не е за мене за компјутеров,ја ако земам би земал нешто од DELL  и тоа со i5,другарче сака да купи бидејќи моментално е на многу слаб компјутер и очајно му треба нешто ново

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54815
 • Махер
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #20 на: 11 Јануари 2012, 18:38:09 pm »
абе не е за мене за компјутеров,ја ако земам би земал нешто од DELL  и тоа со i5,другарче сака да купи бидејќи моментално е на многу слаб компјутер и очајно му треба нешто ново
Сега од новите и3 се зима, не и5. Страшно добри процесори за лаптоп и поефтини.

Отсутен Scorpion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 470
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #21 на: 11 Јануари 2012, 18:59:15 pm »
абе не е за мене за компјутеров,ја ако земам би земал нешто од DELL  и тоа со i5,другарче сака да купи бидејќи моментално е на многу слаб компјутер и очајно му треба нешто ново
Сега од новите и3 се зима, не и5. Страшно добри процесори за лаптоп и поефтини.

imam i najnov i3 i I5 veruvaj ima razlika:) zavisi za sto go koristis, za doma i internet i3 so 4GB RAM e poveke od dovolno. Jas imam HP Pavilion i Lenovo i od dvata sum prezadovolen. Za DELL nemozam da kazam, a drug brend ni pod razno ne preporacuvam.
Fiat Grande Punto & Fiat Stilo

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17675
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #22 на: 11 Јануари 2012, 20:12:43 pm »
moj sovet podaleku od B800 procesor, sporedi go so performansi od 10"laptop. Ako ne se brzas pocekaj do prolet cenite na laptopite se kaceni vo prosek od 80eur poradi krizata so diskovi i se so gledas se ponudi od lager ostanati po nekoi magacini bidejki proizvodstvoto e stopirano do Mart.

Momentot za laptop bese pred nova godina sega pak gi kacija.

Цената на овој лаптоп во малопродаја е 19 500.

Како и секој целерон и овој е доволен за основни потреби. Неможе да се очекува чуда.

Од друга страна изработката е на врвно ниво а за сервисот немам коментар.

Тука е и опцијата да се докупи уште една година гаранција што може да се направи пред истекот на регуларната 2 годишна гаранција.


Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #23 на: 11 Јануари 2012, 20:34:21 pm »
слаб процесор, и 1 година гаранција плус НР не се тоа што беа,иначе го гледав и овој ама најверојатно асусот ке го земеме
+1 HP  не е тоа што беше. Заеби Асус, земи Ацер. Нема грешка. Ацерите се жилави копилиња во секој поглед.

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #24 на: 11 Јануари 2012, 20:35:40 pm »
ми ги пофали дечкото во анхоч,рече дека до сега продале 7 од нив и ниеден не се пожалил

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #25 на: 11 Јануари 2012, 20:50:40 pm »
ми ги пофали дечкото во анхоч,рече дека до сега продале 7 од нив и ниеден не се пожалил
Јас сум корисник на HP и FujitsuSiemens. продавав Леново на времето и беа одлични. На една цура сега и продадов Acer Travelmate и беше кај мене цела недела за инсталација на Њиндоњс и тестирање и све. Толку јака машина, цврска, солидна јас до сега немав видено. Гласам за Ацер Травелмејт со цело мое битие.

Отсутен Scorpion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 470
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #26 на: 11 Јануари 2012, 23:07:27 pm »
moj sovet podaleku od B800 procesor, sporedi go so performansi od 10"laptop. Ako ne se brzas pocekaj do prolet cenite na laptopite se kaceni vo prosek od 80eur poradi krizata so diskovi i se so gledas se ponudi od lager ostanati po nekoi magacini bidejki proizvodstvoto e stopirano do Mart.

Momentot za laptop bese pred nova godina sega pak gi kacija.

Цената на овој лаптоп во малопродаја е 19 500.

Како и секој целерон и овој е доволен за основни потреби. Неможе да се очекува чуда.

Од друга страна изработката е на врвно ниво а за сервисот немам коментар.

Тука е и опцијата да се докупи уште една година гаранција што може да се направи пред истекот на регуларната 2 годишна гаранција.za tie pari pred 3 meseci imase I3 ;)

pred da odlicis eve ti strana za sporedba za da znaes sto kupuvas, jas bi ti sovetuval za soliden laptop da izdvois barem 23-24000mkd zosto ova ne vredi za parite

http://www.notebookcheck.net/Intel-Celeron-B800-Notebook-Processor.56825.0.html

Fiat Grande Punto & Fiat Stilo

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #27 на: 11 Јануари 2012, 23:10:20 pm »
значи да чекам до пролет ако паѓаат цените

Отсутен Scorpion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 470
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #28 на: 11 Јануари 2012, 23:30:44 pm »
значи да чекам до пролет ако паѓаат цените
poradi poplavite vo Tajland nema HDD, treba proizvodstvoto da se normalizira do mart i realno cenite da padnat a kolku zavisi od nasite trgovci i svetskata pobaruvacka. Vo sekoj slucaj laptop se kupuva ednas i treba da te sluzi poveke godini taka da vredi da se investira nesto poveke.
Moj sovet:
- Intel Core i3-2330M, 2.2 GHz
- РАМ Меморија: 4 GB RAM DDR3 -zadolzitelno da imas eden slot sloboden za da mozes da stavi dopolnitelen RAM ;)
- Хард диск: 500 GB 7200RPM
- Win 7 HP 64-bit
- Intel® HD Graphics 3000 - ke zavrsi rabota osven ako ne ti treba za igrici :)

ovaa specifikacija ke te sluzi bar 3 god bez nikakov problem. Od brendovi Lenovo, HP samo Pavilion ili 4530, DELL, drug brend jas ne bi gledal.

i uste nesto, kaj i da gledas prasaj koja e dilerska cena ;) sekogas treba da ti dadat bar 1000-1500mkd popust na redovnata cena. Ako ti treba pomos pisi mi bar jas toa rabotam pa ke zavrsime rabota za nekoj popust :)
Fiat Grande Punto & Fiat Stilo

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17675
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #29 на: 12 Јануари 2012, 07:50:41 am »
^

Се е тоа супер, али кошта многу повеќе од 18 000.