Автор Тема: Нов лаптоп?  (Прочитано 16650 пати)

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Нов лаптоп?
« на: 11 Јануари 2012, 01:09:25 am »
момци дај кажете предлок за лаптоп до 18.000 денари

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11708
 • Архитект
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #1 на: 11 Јануари 2012, 11:29:45 am »
Има еден добар 20 000ден.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8823
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #2 на: 11 Јануари 2012, 13:04:02 pm »
го дадоа колку што видов иначе топ комбинација

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54815
 • Махер
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #3 на: 11 Јануари 2012, 13:06:22 pm »
Јас не го ни видов Мекот изгледа ми промакнал... Лудаштво за ~20к.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6103
 • 69
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #4 на: 11 Јануари 2012, 13:47:20 pm »
Ако одиш до 18к ондак си многу ограничен и нема некој голем избор...А и зависи за што ти треба..
НР 630Ѕ за 18К имаш.
А за 21К имаш ACER со i3.
Друго не глеам како понуда...
Ова у АМЦ....
За 22К имаш DELL со 5 години гаранција, што е и во моментот најдобар избор...

Искрено ја кога би играл, најпоследно би го избрал НР-то ради тоа што во досегашна пракса сум повеќе лошо искуство одколку со сите други брендови. Но тоа лично е мое мислење...
Инаку Ејсерот е одличен и нуди највеќе во моментот за парите...
Имаш и Тошиба, ама некако не сум имал некое големо искуство со нив, а и обично ги заобиколувам...По читање по нет, нешто луѓево не се фасцинирани, а и искрено сервис ска...
Единствено до сега најдобар сервис и подршка има DELL дефинитивно...

Затоа уште еднаш прецизирај за каква намена ке ти биде лаптопот, каква платформа ти треба и нормално ке направиме ужи избор...Вака само на памет губење време и забегување офтопик ко по обичај у секоја тема...
Модераториве малку поагилни треба да се иначе за уши ке ги тегнам :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17675
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #5 на: 11 Јануари 2012, 14:00:58 pm »Lifebook AH531, RED, 15.6 Glossy, LED HD (1366x768),
INTEL Celeron B800 (1.5 GHz, 2 MB cache),
2 GB DDR3 (1333 MHz),
320 GB 5400 rpm,
10/100 MBit LAN, 802.11 b/g/n,
DVD±RW DL, 1.3 MP, 8-cell, No OS,
 2 yw Collect & Return


На ова би препорачал уште 2Giga Ram, финалната цена би била 18700

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11708
 • Архитект
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #6 на: 11 Јануари 2012, 14:06:24 pm »
Куоре што има HD  во мониторов, не гледам?

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17675
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #7 на: 11 Јануари 2012, 14:13:27 pm »
Куоре што има HD  во мониторов, не гледам?

Не ти е упален, упали го па ќе видиш.


 ;D

Ваљда не си сериозен со прашањево ?


Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11708
 • Архитект
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #8 на: 11 Јануари 2012, 14:34:12 pm »
Ау јас мислев дека HD почнува од 1680 х 1080. Ова било HD ready или 720p.
Затоа се побунив.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17675
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #9 на: 11 Јануари 2012, 15:17:37 pm »
Ау јас мислев дека HD почнува од 1680 х 1080. Ова било HD ready или 720p.
Затоа се побунив.

Сите 15.6" лаптопи се со таа резолуција.


Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #10 на: 11 Јануари 2012, 16:48:42 pm »
Ау јас мислев дека HD почнува од 1680 х 1080. Ова било HD ready или 720p.
Затоа се побунив.

Сите 15.6" лаптопи се со таа резолуција.


Ne se site. Mojot e 1600 x 900 :)

A HD neli podrazbira 16:9? Ako e taka togas HD pocnuva od 1920 x 1080, a mozebi i od 1600x900

Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7039
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #11 на: 11 Јануари 2012, 16:54:02 pm »
HD почнува од 720 фалангич, затоа имаш HD со 720 и Full HD со 1080p или i ...
Една од овие 2 букви беше уште поквалитетна слика

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #12 на: 11 Јануари 2012, 16:59:25 pm »
да напоменам дека копјутеров би се користел за интернет,нешто офис програми и филмови гледање,денес шетав низ продавнициве и најпримамлива понуда ми дадоа во сет


ASUS X54H-SO252 (w/BAG/320GB HDD) - Intel Pentium B800 DualCore (1.5GHz, 2MB, 35W, 32nm) CPU, Intel HD2000 UMA VGA, 2048 MB DDR3-1333MHz RAM, 320 GB 5400 rpm HDD, Web Camera, Supermulti Double Layer ODD, Bluetooth 3.0, Battery 4cell 4400, Instant-On, HDMI, Intel HM65, WLAN bgN, 0.3MPix Webcam, 5-in

за оваа цена има и на НР и на АCER со мала разлика на цена ама со 1 година гаранција,а на асусот му даваат 3 години гаранција

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54815
 • Махер
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #13 на: 11 Јануари 2012, 16:59:33 pm »
p како поквалитетна слика.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17296
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Нов лаптоп?
« Одговори #14 на: 11 Јануари 2012, 17:32:18 pm »
Имам каталог од АМЦ, за 14990 + торба имаш:
HP 635
15.6" LED HD Anti-glare
AMD E-300
2 GB DDR3 RAM
320 GB HDD
ATi Mobility Radeon HD 4520
Lan, WiFi, HDMI, Bluetooth
DVDRW, Webcam