Автор Тема: Проблем со графичка (веројатно :))  (Прочитано 22500 пати)

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6943
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #30 на: 06 Јануари 2012, 22:44:59 pm »
Тино друже, за проблем како твојот може да има 2 причини.

Првата е AMD кој ти го немаш..., а втората ATI, барем до сега ова секад била причината :) Да не се налутат момците од контра банда ATI&AMD :) е сега останува само да ја смениш графичката за проба и да видиш дали ќе прави проблем понатака, ако ти врши работа можеме да ги смениме дома имам 9600GT ќе ти ја дадам да пробаш.

Како што спомна некој претходно може да е до прегревањето на графичката и може да прегрева и ако е вентилаторот ОК. Затоа најчисто е замени ја пробај ако ради пазари нова...

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #31 на: 06 Јануари 2012, 23:07:44 pm »
Фаланга...Добро си поткован овака теоретски, а и практично...Само заеби го стандардот АТХ2. Овде не важи теорија и пракса...
онекат и искуство поише пропишува од стандарди...Веруј :)
Хехе, ебати праксата без теорија. Затоа сите на форумов се информатичари од таа причина. И НЕ! Не заебувам теорија. Праксата = теорија, разликата е во тоа кој го кажува тоа, профи или wannabe.

Тино друже, за проблем како твојот може да има 2 причини.

Првата е AMD кој ти го немаш..., а втората ATI, барем до сега ова секад била причината :) Да не се налутат момците од контра банда ATI&AMD :) е сега останува само да ја смениш графичката за проба и да видиш дали ќе прави проблем понатака, ако ти врши работа можеме да ги смениме дома имам 9600GT ќе ти ја дадам да пробаш.

Како што спомна некој претходно може да е до прегревањето на графичката и може да прегрева и ако е вентилаторот ОК. Затоа најчисто е замени ја пробај ако ради пазари нова...
Мислам дека на тино не му се потребни вакви... сугестии. Одлична му е машината а и графичката за годините. Неам никаков проблем ни со АТИ ни со Интел.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6943
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #32 на: 07 Јануари 2012, 00:05:01 am »
Falanga - Немам ништо против графичката, него сум имал заебанции порано со конкретно ATI графичка исто се е ок додека не влезеш да поиграш нешто и се рестартира.... не мора да значи дека е тоа, ама не е тешко да се проба.
 Иначе за парите АТI е подобар избор секако... користам ATI 4730 во комбинација со INTEL Q8300 и функционира одлично. 

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3846
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #33 на: 07 Јануари 2012, 00:08:51 am »
јас имав вакво мислење за ати, додека не купив и јас ати графичка. (Sapphire HD4890 1GB DDR5 Vapor-X) :) оној стереотип за процесор уште ми стои, мислам дека сеуште не би купил AMD процесор, али од графичкава, до сега сум презадоволен. :) освен шо е малце побучна. :)


Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #34 на: 07 Јануари 2012, 00:10:56 am »
Falanga - Немам ништо против графичката, него сум имал заебанции порано со конкретно ATI графичка исто се е ок додека не влезеш да поиграш нешто и се рестартира.... не мора да значи дека е тоа, ама не е тешко да се проба.
 Иначе за парите АТI е подобар избор секако... користам ATI 4730 во комбинација со INTEL Q8300 и функционира одлично. 
Јас пак никогаш не сум имал проблем со АТИ а со нвидиа имав на времето. Сега работата си ја имаат сфатено многу сериозно и пробмеите се поретки.

Отсутен ARMEX

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3617
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #35 на: 07 Јануари 2012, 00:24:55 am »
Мал едит: кога ја купив 6600гт -то, прегревањето беше изразено во артефакти на интензивни 3Д апликации, ретерирам од ставот дека прв сомнеж е графиката, да си зирнеш ти некој кондензатор "случајно" да не испушта душа, а за рамот стандард се купува од иста серија со што е можно поблиски броеви сериски од можни компатибилити проблеми, и доста кобам ја, да не ме тепаш кога ќе се видиме на Веро :D
П.С. информатичар/ автоматичар, стаж не нешто премногу околу 10 год, магистерска диплома од Феит

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17675
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #36 на: 07 Јануари 2012, 08:13:45 am »
Веле, у понеделник после 5 може да се договориме да ти донесам една графичка на тест. 4670 1GD3, колку да си бидеш на чисто да не е случајно до графичката.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #37 на: 07 Јануари 2012, 10:33:30 am »
Не знам која матична плоча ја имаш, но знам дека тој чипсет кој го имаш не трпи многу модули на РАМ + квад кор. Поготово не, различни модули со различни чипови, тајминзи, потребни напони за стабилна работа на одредени сетинзи и толеранција. Воедно за така натоварена матична, треба матичната да е саглам модел од саглам бренд, т.е. за мене тоа е Asus со -E или Gigabyte DS4 или подобри.

Со други зборови, многу е веројатно дека чипсетот е преоптоварен поради четирите плочки РАМ со голем капацитет од кои 2 со 2 се различни. Дури и да беа плочките идентични, повторно ќе имаше товар на чипсетот. Како резултат, може да се случат различни компликации кои ќе имплицираат дефект на друга компонента. На пример однесувањето кое го објасни Веле е типично за проблем со хард-диск.

Решението на проблемот може да се постигне со покачување на одредени напони и/или релаксирање на фреквенцијата на мемориите и некои тајминзи. Воедно, ко што кажа докторот, напојувањето кое е ефтино и со непроверен квалитет можеби испорачува несоодветен квалитет на напон што резултира со нестабилност на системот.

Веле, ако сакаш некое попладне помини со машината до кај мене во сервис, ќе видиме што е проблем и ако може да се реши ќе го решиме мандатно. Земи број од класниот.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20597
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #38 на: 07 Јануари 2012, 15:31:15 pm »
Дечки фала ви на сите за помошта, идеите и предлозите, меѓутоа еве што произлезе како некој меѓурезултат...

Вчера, после агресивно малтретирање на компјутеров, во времетраење од отприлика 3-4 саата, нити трепна нешто, нити се укочи, нити лагуваше, нити смрзна... Баааат... Двете нови плочки се извадени! Што ќе рече, највише држи вода тоа што Фаланга го збореше у старт, дека прават проблем модулите пошто се со различен тајминг. Пробано само со новите, или само со старите, со сите сетинзи под "Automatic" во БИОС, и нема проблем... Кога ќе ги ставам сите плочки, маме си ебаа...

Не е графичка, не е ХДД, не е напојувањето, туку баш, некомпатибилност на мемориите. Ќе пробам да ги заменам старите со нови со 5-5-5-18 тајминг. Ако не успее, шиткам 2х2GB DDR2 Kingston :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #39 на: 07 Јануари 2012, 17:29:12 pm »
Веле не знам дали го прочита мојот преходен пост, но се кладам дека и да најдеш 4 идентични дека ќе го имаш истиот проблем.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20597
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #40 на: 07 Јануари 2012, 17:40:04 pm »
Прочитав, прочитав :)

Ти иам број, па ако не нареднава недела, ако се поклопат ствари, може да ти пројдам со машината, па да ја туриш на life support или нешо, шо знам :D
Од Анхоч ми кажаа дека напојувањето си е ОК, али сеа веќе не зиам здраво за готово, пошто после последниот сервис, ми кажаа и дека го опраиле компјутерот :)

Абе ја меркам да ја ојачам машинава веќе извесно време, ама све нешто ми испаѓа (I blame the car ::)), па одлагам... Ај да пројдат празници и славја, па ќе видам шо како, а у меѓувреме, ваљда ќе играм на карта „Повикај клабер“, па да видиме шо е со машинава. Еве ја денес исто, со 4 ГБ РАМ, мука нема цело време... Чат пат при оптеретување се слуша како урла еден од кулерите, ама толку, не праи проблеми...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #41 на: 07 Јануари 2012, 17:45:36 pm »
Не би требало да прави проблем ако има 4 слота со меморија. Затоа и има плочата 4 слота. Ќе си работи џајт фајн. Кумот мој има Гигабајт P35 со 4 х 4 гигабајти и немало никогаш проблем со меморијата.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #42 на: 07 Јануари 2012, 18:16:11 pm »
Имам многу ноќи потрошено со играње со P35 и знам буквално како „дише“. Стабилноста драстично му опаѓа со dual-die процесор (без разлика дали е Core2 Quad или Pentium4 Extreme Edition) и 4 модули RAM поготово со ефтини модули како тие на Веле кои имаат тиња мемориски чипови и бараат повисоки напони.

На гугл ќе најдеш десетици иљади паталци со ефтини P35 матични кои имале проблем со 4 модули RAM.

Некои од моите експерименти со добра P35 матична и 65nm Core2 процесори и 4 модули RAM:

Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен ARMEX

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3617
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #43 на: 07 Јануари 2012, 18:25:09 pm »
Имам многу ноќи потрошено со играње со P35 и знам буквално како „дише“. Стабилноста драстично му опаѓа со dual-die процесор (без разлика дали е Core2 Quad или Pentium4 Extreme Edition) и 4 модули RAM поготово со ефтини модули како тие на Веле кои имаат тиња мемориски чипови и бараат повисоки напони.

На гугл ќе најдеш десетици иљади паталци со ефтини P35 матични кои имале проблем со 4 модули RAM.

Некои од моите експерименти со добра P35 матична и 65nm Core2 процесори и 4 модули RAM:Секоја чест за 4гигахерци, тоа со водено ладење или ? Успат речено, дали и со последните ревизии на биосот на 35-тката, остануваат проблемите со РАМ-от?

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #44 на: 07 Јануари 2012, 18:38:23 pm »
Со водено ладење. Посебно е маркантен верклокот на двојадрениот од 2.13 на 4.13GHz. И со двата процесори имам правено бенчмаркови на 4+GHz.

BIOS-от не менува ништо во поглед на стабилноста. Евентуално може да се поправаат багови доколку ги има, а тоа е можно кај тиња брендови. Проблемите кај P35 се во самите чипсети, т.е. во нивниот производствен процес. Дополнително кога се прави бининг (се сортираат по квалитет произведените чипови) оние кои се со послаб квалитет одат за поефтините матични плочи, а оние кои се квалитетни одат за поскапите.

Како што кажав нестабилноста со dual-die процесор и 4 модули, како кај случајов на Веле се решава со покачување на напоните на NB, FSB, DRAM и со релаксирање на латенциите и фреквенцијата на RAM-от.
Ум шо идит отпосле не јет ум!