Автор Тема: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006  (Прочитано 69006 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54832
 • Махер
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #75 на: 16 Мај 2011, 10:22:06 am »
него се легални ксенонкиве или не се? и дали некој знае дали може да се конторлира(намалува) интензитетот на светлина, односно да светат помалку ?


Moжеш да бираш 35w, 55w или 100w каде нема намалување :) тоа е се мајсторе
100w ксенон во проекторско куќиште...

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54832
 • Махер
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #77 на: 16 Мај 2011, 10:41:04 am »
Повели :)

http://www.alibaba.com/product-gs/350798745/supply_12v_24v_100w_xenon_HID.html
http://www.alibaba.com/product-gs/426729240/100W_HID_Xenon.html

Ahahahahhah!!! Се умрев од смеење, линкот ти е од АЛИБАБА.КОМ!!!

И беше светлина...

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #78 на: 16 Мај 2011, 10:43:18 am »
Ха ха ха, не јади бурек :)))) али не али баба, тоа е ;) Битно имаш 100W Xenon :))))))))))))

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #79 на: 16 Мај 2011, 10:56:39 am »

Цитат

Нема да ти се сложам со поентата, како што реков, мој најдобро вложени пари, свети маме ебава никогаш подобро несум се осеќал, а јас имам навика и скоро кикогаш не палам дугачки така да фанатик сум кога се работи за светло средно ако не ми е погодено. Со најт брекерот луѓе ми блиндаа мислеа дека возам со дугачки, отиов на технички ги подесивме и повторно истото па почнав да ги спуштам уште подоле, отидов кај човеков што ми ги мести и почна да сечуди и ми кажа да не ги спууштам зошто и он самиот ги ставил малце подоле од што треба, од кога ги ставив ксенонот никој до сега ми нема блиндано а светат совршено, за да биде комплетна целата работа кога отидовво технички да ги подесиме малце чоекот рече дека даваат совршена линија дури и подобра од онаа со обичните сијалици. Сега за светла немам проблем, и сум пресреќен, затоа и неможам да се сложам со вашиов муабет.

Хммм, добро chlink мило ми е што кај тебе се погодиле идеални !!! ;)

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10029
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #80 на: 17 Мај 2011, 22:21:56 pm »
100W???? ne ke go osvetluva krston na vodno odavde :) Inaku chlink ne deka ne sum zadovolen ili deka ne svetat ubavo, nego premnogu svetat, meguvreme gi spustiv malce i go trgnav snopot nadesno, pa sega za sega nikoj mi nema blendirano. Tie mi se na kratki, a dolgite iako mi se ostram od po 800 denari, koga ke gi pustam sve mi se cini deka se samo pozicijata pusteni... epten se ocajni xD Ksenonoc se stasna rabota, pa moze i na dolgite da stavam navaka da sobera nekoj dinar...

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #81 на: 18 Мај 2011, 00:33:47 am »
И мене не ми се веруваше... дека има 100 вати, ама имало :) со мој очи видов 55 вати 6000 келвини и мислам дека е врв... повеке не треба... ама сеа ова со 100 вати, пред тебе ке ти прави бел ден :)

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #82 на: 18 Мај 2011, 00:53:00 am »
И мене не ми се веруваше... дека има 100 вати, ама имало :) со мој очи видов 55 вати 6000 келвини и мислам дека е врв... повеке не треба... ама сеа ова со 100 вати, пред тебе ке ти прави бел ден :)
Рики бе, па нели ти беше за 4300 К ? ;)

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #83 на: 18 Мај 2011, 01:17:55 am »
И мене не ми се веруваше... дека има 100 вати, ама имало :) со мој очи видов 55 вати 6000 келвини и мислам дека е врв... повеке не треба... ама сеа ова со 100 вати, пред тебе ке ти прави бел ден :)
Рики бе, па нели ти беше за 4300 К ? ;)

Јас сум и сеуште за 4300, ама видов како светат 55вати 6000к , мене ми се на плаво... али и тие бркаат работа...

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #84 на: 18 Мај 2011, 01:24:59 am »
55W e идеално!

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #85 на: 23 Мај 2011, 10:41:58 am »
35 W se odlicni,od dosegasno iskustvo -nema potreba od poveke ...so 100 W se stvara mnogu golema temperatura i prasanje sto ke se sluci so farot..
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #86 на: 23 Мај 2011, 11:39:59 am »
Ако се фабричките 55W халогени сијалички тогаш со 100W xenon фарот може да биде поладен, во најлош случај подеднакво загреан колку и со халогените сијалички.

Кога ги гледам како светат 55-ките кај мене се каам што не турив 100W...Ама јебига, друг пат.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54832
 • Махер
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #87 на: 23 Мај 2011, 11:41:58 am »
Ако се фабричките 55W халогени сијалички тогаш со 100W xenon фарот може да биде поладен, во најлош случај подеднакво загреан колку и со халогените сијалички.

Кога ги гледам како светат 55-ките кај мене се каам што не турив 100W...Ама јебига, друг пат.
Затоа ќе туриш магленки. А за загревањево ќе се потрудам да најдам...

Халогени имаат 3.5% ефикасност, а ХИД околу 8.2%.

Значи 55w халогенка грее со 53w,
55 HID грее со 51w, a мислам дека ХИД одат 50w а не 55W, ама ок.
75W hid грее со 69W.
100W hid грее со 91.8w.
треба посебен фар, значи топ си се твоите Гојдо. Едино 60-75ки можда и може да се истрпат!  8)
« Последно менување: 23 Мај 2011, 11:56:40 am Deni »

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10029
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #88 на: 26 Мај 2011, 14:46:47 pm »
35 W se odlicni,od dosegasno iskustvo -nema potreba od poveke ...so 100 W se stvara mnogu golema temperatura i prasanje sto ke se sluci so farot..
da, 35W se taman potpolno se slagam.
 Farot i ne e golem problem, kaj mene krepit 100W obicni so zica bez problem kineski far :)
Pa duri i mnogu se, mnogu golema razlikata e, i toa jas staviv nekoi si bezveza, a ne pa da stajte posaglam kako HID-ot nekoj ke gi blosuate cel zivot. Goga gi pustam dolgite, ocajni se, kratkite(tuka mi e ksenonot 6000K) svetak upm kako den e pa i podobro, bidejki denski se primetuvaat, epa racunaj navecer. 100W? hmmm mozda zvuci dobro, ama  ke go zaslepi i sopstvenikot, a racunajte tie sproti vas ke treba da nosat maska za svajcovanje. 35W misla deka se dovolno i isto taka deka e pohumano i poeticki, toa e moe mislenje pa vike kako sakate

Отсутен Prcot

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3467
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #89 на: 24 Септември 2011, 21:28:33 pm »
Здраво Ате!
Ме интересира како иде инсталацијата на ксенон дали се сечат некои постоечки кабли од самиот фар па се наставаат од китот и во просек колку временски трае сијалицата година, две (временскиот период го земав произволно)? Неможам веќе со овие халогенкиве на секои 8 месеци ги мењам пред некој ден ми прегоре едната и од пуста мрза не отидов да ја сменам (да да, одам на сервис и за една сијаличка пошто на меганов толку лесно се мењаат сијалички што да ти кажам) и ете денес ми прегоре и втората и така си останав без светла :) па да прашам за ксенонов дали ќе ми се исплати.
Поздрав!!!