Автор Тема: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006  (Прочитано 69014 пати)

Отсутен Dzo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
 • GTI®
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #165 на: 04 Декември 2011, 21:29:30 pm »
Дог, d2s, али од оригинален производител. .. што има на лагер, и нешто користено за поевтино, ке ми врши работа ..

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #166 на: 05 Декември 2011, 17:17:43 pm »
реле со инсталација за H1 ксенон? која цена? има ли?

Има ,да еве ти линк разгледај   http://dogsecurity.mk/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=37


Значи нема ... ретко кој ги користи тука 

А може ли да појасниш што точно ти треба ? Бидејки ние во врска со Ксенон иаме 99% поддршка -од сијалици резервни делови и тн...
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #167 на: 05 Декември 2011, 17:41:22 pm »
Дог, d2s, али од оригинален производител. .. што има на лагер, и нешто користено за поевтино, ке ми врши работа ..

Д2с има. 1990 ден со вклучена  гаранција
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен Dzo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
 • GTI®
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #168 на: 05 Декември 2011, 22:50:15 pm »
Дог, d2s, али од оригинален производител. .. што има на лагер, и нешто користено за поевтино, ке ми врши работа ..

Д2с има. 1990 ден со вклучена  гаранција

Марка и модел и колку има гаранција?

Отсутен Scorpion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 470
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #169 на: 17 Декември 2011, 20:16:50 pm »
Здраво Ате!
Ме интересира како иде инсталацијата на ксенон дали се сечат некои постоечки кабли од самиот фар па се наставаат од китот и во просек колку временски трае сијалицата година, две (временскиот период го земав произволно)? Неможам веќе со овие халогенкиве на секои 8 месеци ги мењам пред некој ден ми прегоре едната и од пуста мрза не отидов да ја сменам (да да, одам на сервис и за една сијаличка пошто на меганов толку лесно се мењаат сијалички што да ти кажам) и ете денес ми прегоре и втората и така си останав без светла :) па да прашам за ксенонов дали ќе ми се исплати.
Поздрав!!!
Значи вака, по долго размислување и пресметки заклучив дека ставањето на ксенон апсолутно не ми се исплати. Зошто? У принцип мене сијаличките ми горат еднаш годишно зошто е тоа така само рено знае... е сеа ксенонот кошта околу 5000 ден па бидејќи е Х7 ќе треба 2 компелета прво мислев да стаам само за соборните света ама коа си помислив дека коа ќе пуштам дугачки ќе ми се меша светлината па тоа отпадна од комбинација. Што ми беше зборот, јас за сијалички годишно давам околу 700 денари па ако ставам ксенон гаранцијата ми е 12 месеци што апсолутно немам сметка да ставам ксенон и да меракот беше голем ама сепак многу пари се во прашање.
Поздрав!!!

еднаш годишно ти одат, зошто (веројатно) поминуваш околу 13-15.000 км годишно и користиш нормални светилки. ако пресметаш во работни часови, испаѓа блиску на декларираните од производителите на H7 ОЕМ светилки - околу 500 часа. 15.000км со 30км/ч во просек, ете ти ги една година :).
Ако користиш некои „пофенси“ сијалици вака иде:

Osram's Hyper H7 clear 65 watt bulb (bigger H9 burner on H7 base) from their high-wattage rally and professional offroad bulb line offers 2100 lumens (brightness) and a 500 hour life, compared to:
1780 lumens, 340 hours for the Osram Night Breaker
1750 lumens, 350 hours for the Osram Silverstar
1620 lumens, 200 hours for Philips X-Treme Power H7...
(Standard H7: 55w, 1500 lumens, 500 hours)

А овие се сите поскапи (барем 600-700 денари по сијаличка). Така да ако користиш фенси, како најтбрејкери, имаш пократок рок на траење (мое искуство околу 6 месеци), поголем трошок - поголема веројатност дека ќе ти се исплатат ксенонки :)
Тука ги приметив овие 65 ватниве, ми се чинат добар избор, треба такви да се најдат - OSRAM Hyper H7 (2100 lumens)
sto preporacuvas za H4:
Philips Blue vision ultra vs Osram Cool Blue ili
Philips Vision Plus vs Osram SilverStar

sakam da svetat belo zatoa gi gledam ovie :) Koi imaat podolg vek nemozev d najdam po net:(
Fiat Grande Punto & Fiat Stilo

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5726
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #170 на: 17 Декември 2011, 21:36:45 pm »
ate kolku se nebesno plavi bi-xenon H4 sijalici, moive se 4500 ili 5000 znaci beli, mislam deka treba 6-6500k za taa nijansa vidi mi gi DRL-to po toa da se vodime pozz ;)

Отсутен Dzo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
 • GTI®
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #171 на: 17 Декември 2011, 23:52:50 pm »
Нуме немој повеке од 6000 .. Моја препорака ништо над 5000к ... Колку ке стареат твојте толку ке идат кон плаво односно повеке келвина, и ке губат на интензитет.

Со повеке келвини губиш лумени те јачина на светлината.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54832
 • Махер
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #172 на: 18 Декември 2011, 00:02:07 am »
Nikako nad 6000k.

Megju 4300-6000 kolku sakas...

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5726
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #173 на: 18 Декември 2011, 00:17:54 am »
pa ovie se 9 meseci stari 4500 mislam i uste se ko den beli :(

Отсутен Dzo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
 • GTI®
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #174 на: 18 Декември 2011, 00:45:47 am »
земај си нови сијалици само 5000к,  ке го освежиш тоа што имаш изгубено тие 10месеца, и ке имаш чисто бела светлина, со мали примеси на плавкасто, 6000к веке светат на џупско плаво, шо ја го мрзам.

ова само мој совет,, 5000к се мој фејовит за боја, и за интензитет и јачина.  Иако можда ке ставам 4300 кај мене

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5486
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #175 на: 18 Декември 2011, 20:46:40 pm »
moze li edno prasanje za cordobava moja xenon dase montira  ali sakam cisto bela svetlina nejkam nijkakvi nijansi na plavo li na zeleno ni na zolto..imam h7 sjalici pa bi ve zamolil za cena >?

Отсутен Dzo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
 • GTI®
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #176 на: 18 Декември 2011, 20:50:58 pm »
moze li edno prasanje za cordobava moja xenon dase montira  ali sakam cisto bela svetlina nejkam nijkakvi nijansi na plavo li na zeleno ni na zolto..imam h7 sjalici pa bi ve zamolil za cena >?

Само квалитетен ксенон 5000келвини ... али квалитетен.. иначе ке добиеш све од то шо несакаш//

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5486
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #177 на: 18 Декември 2011, 20:54:33 pm »
mene mi rekoa  trebalo dase montiraat nekoj laznjaci pa ako treba kemi kaze nekoj za vkupnata cena so laznjaci ako treba i cena za bez laznjaci

Отсутен IvO

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1677
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #178 на: 19 Декември 2011, 04:22:35 am »
mene mi rekoa  trebalo dase montiraat nekoj laznjaci pa ako treba kemi kaze nekoj za vkupnata cena so laznjaci ako treba i cena za bez laznjaci

не ти треба лажачи, пред неколку дена ате - дог монтираше на мое другарче ксенон и комплет диоди на кордоба 6000к одлично свети ..

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #179 на: 19 Декември 2011, 10:07:06 am »
moze li edno prasanje za cordobava moja xenon dase montira  ali sakam cisto bela svetlina nejkam nijkakvi nijansi na plavo li na zeleno ni na zolto..imam h7 sjalici pa bi ve zamolil za cena >?

Само квалитетен ксенон 5000келвини ... али квалитетен.. иначе ке добиеш све од то шо несакаш//

4300 K

Слушај го чичо ;)