Автор Тема: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006  (Прочитано 69342 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54839
 • Махер
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #150 на: 08 Ноември 2011, 13:58:49 pm »
Не се става ксенон на долги светла поради времето кое е потребен за да се пушти, и со само тоа што на долгите правиш вклучи исклучи ќе им се скрати векот...
Ок може да е така ама што се случува ка Х4 сијалиците нели кај нив е во едно долго и кратко? Значи дека на Х4 се поголеми шансите да прегори?
Не. Х4 има повеќе видови. Од кои според мене најдобри се магнетните. Значи имаат само една искра која со магнет се придвижува да свети како долги и кратки. Тоа е најдобро решение, и според мене со најдолг век. :)

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4800
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #151 на: 08 Ноември 2011, 14:02:09 pm »
Не се става ксенон на долги светла поради времето кое е потребен за да се пушти, и со само тоа што на долгите правиш вклучи исклучи ќе им се скрати векот...
Ок може да е така ама што се случува ка Х4 сијалиците нели кај нив е во едно долго и кратко? Значи дека на Х4 се поголеми шансите да прегори?
На друг принцип се со магнетце се повлекува внатре сијалицата со тоа се менува фокусот и имаш кратко долго

Отсутен infected

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 402
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #152 на: 08 Ноември 2011, 15:19:10 pm »
А овие се сите поскапи (барем 600-700 денари по сијаличка). Така да ако користиш фенси, како најтбрејкери, имаш пократок рок на траење (мое искуство околу 6 месеци), поголем трошок - поголема веројатност дека ќе ти се исплатат ксенонки :)
Тука ги приметив овие 65 ватниве, ми се чинат добар избор, треба такви да се најдат - OSRAM Hyper H7 (2100 lumens)
И мене ми го привече вниманието овој Осрамов 500 работни саати тоа е одлично ако има некој информација каде се продаваат нека каже и да, во просек поминувам околу 12 000 км годишно
Не се става ксенон на долги светла поради времето кое е потребен за да се пушти, и со само тоа што на долгите правиш вклучи исклучи ќе им се скрати векот...
Ок може да е така ама што се случува ка Х4 сијалиците нели кај нив е во едно долго и кратко? Значи дека на Х4 се поголеми шансите да прегори?

Квалитетни Xenon сијалици имаат подолг рок на траење од обичните H7 сијалици. Под квалитетни се подразбира се друго освен најефтини/битпазарски :)
Сакаш да кажеш дека овие шо ги продава Дог дека не се квалитетни? Ако е така некој прмер за квалитетен ксенон знам дека еден од поквалитетните е Philips ама тука нигде не су сретнал да продава Philips kit знам дека Џиџи имаше стаено Philips ама он мислам дек ги имаше порачано по интернет

Не не неможам да кажам за тие што ги продава Дог дали се квалитетни или не затоа што не сум ги видел. Поентата ми беше дека сијалиците се битен дел од xenonot и дека не треба да се штеди на нив и да се купуваат најефтини затоа што колку и да се добри баластите ако сијалиците се криви (во буквална смисла, едни што ги имав не беа под агол од 90 степени) или ако не се палат одма штом ќе ги изгасиш, крајниот ефект ќе биде незадоволувачки.

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #153 на: 09 Ноември 2011, 16:29:12 pm »
А овие се сите поскапи (барем 600-700 денари по сијаличка). Така да ако користиш фенси, како најтбрејкери, имаш пократок рок на траење (мое искуство околу 6 месеци), поголем трошок - поголема веројатност дека ќе ти се исплатат ксенонки :)
Тука ги приметив овие 65 ватниве, ми се чинат добар избор, треба такви да се најдат - OSRAM Hyper H7 (2100 lumens)
И мене ми го привече вниманието овој Осрамов 500 работни саати тоа е одлично ако има некој информација каде се продаваат нека каже и да, во просек поминувам околу 12 000 км годишно
Не се става ксенон на долги светла поради времето кое е потребен за да се пушти, и со само тоа што на долгите правиш вклучи исклучи ќе им се скрати векот...
Ок може да е така ама што се случува ка Х4 сијалиците нели кај нив е во едно долго и кратко? Значи дека на Х4 се поголеми шансите да прегори?

Квалитетни Xenon сијалици имаат подолг рок на траење од обичните H7 сијалици. Под квалитетни се подразбира се друго освен најефтини/битпазарски :)
Сакаш да кажеш дека овие шо ги продава Дог дека не се квалитетни? Ако е така некој прмер за квалитетен ксенон знам дека еден од поквалитетните е Philips ама тука нигде не су сретнал да продава Philips kit знам дека Џиџи имаше стаено Philips ама он мислам дек ги имаше порачано по интернет

Имаме и филипс...
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен Prcot

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3467
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #154 на: 10 Ноември 2011, 15:33:20 pm »
Имаме и филипс...
Убаво е да се знае, пошто на веб страната ги нема како понуда :( а што пари е Филипсот?

Отсутен Machi009

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 33
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #155 на: 27 Ноември 2011, 17:55:10 pm »
Ми треба една сијалица ксенон дали имате и дали може само една да се купи фала однапред!
H7 35W 8000K

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5726
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #156 на: 28 Ноември 2011, 00:04:43 am »
ate dali ima sansa da mi kazes za sto pasuva HID bi-xenon h9007/ nesto bese.
za da bidam siguren ke gi slikam utre i ke gi zakacam, po greska za americko trziste mi gi pratija i dali postojat adapteri da se napravat za h4 pozz

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5726
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #157 на: 28 Ноември 2011, 00:06:51 am »
ps kaj mene znae da zatrepka samo desnata xenon-ka, koga e mnogu ladno, znaci sega ovoj period do prolet, i za 5-10 sec se e ok, sto bi bil problemot? letno vreme nema problem

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #159 на: 30 Ноември 2011, 19:46:04 pm »
ate dali ima sansa da mi kazes za sto pasuva HID bi-xenon h9007/ nesto bese.
za da bidam siguren ke gi slikam utre i ke gi zakacam, po greska za americko trziste mi gi pratija i dali postojat adapteri da se napravat za h4 pozz

Улетај да видиме  што може да се напраи...Позз
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5726
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #160 на: 30 Ноември 2011, 20:22:25 pm »
ke pominam  ;) utre daj uste ednas kako bese posle usje posle semaforite levo?

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #161 на: 30 Ноември 2011, 20:23:52 pm »
Десно ;)

Отсутен Dzo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
 • GTI®
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #162 на: 30 Ноември 2011, 23:56:13 pm »
реле со инсталација за H1 ксенон? која цена? има ли?

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #163 на: 03 Декември 2011, 14:56:55 pm »
реле со инсталација за H1 ксенон? која цена? има ли?

Има ,да еве ти линк разгледај   http://dogsecurity.mk/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=37
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен Dzo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
 • GTI®
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #164 на: 03 Декември 2011, 16:28:55 pm »
реле со инсталација за H1 ксенон? која цена? има ли?

Има ,да еве ти линк разгледај   http://dogsecurity.mk/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=37


Значи нема ... ретко кој ги користи тука