Автор Тема: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...  (Прочитано 517512 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28282
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4455 на: Јануари 23, 2023, 00:05:57 am »
Ќе си одиш во официјален сервис, ко господин човек со Audi.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5284
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4456 на: Јануари 23, 2023, 00:36:54 am »
Бојата е Graphite сива, во прилог и некоја слика:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Возилото одлично изгледа, не е за мене, мало ми е искрено, големи ''човеци" сме сите почнувајќи од мене па сопругата, па помалата екипа итн.
Имам искуство со претходниот модел и јас не се пронаоѓам во ова возило, далеку од тоа дека е лошо возилото.
Искрено немам предрасуди кон брендот а и кон ниеден бренд поради тоа што се измешаа многу работите во послединте години во секој смисол, дури размислувам за Кодиак и Суперб но некако станаа недостижни,и по цени и по расположливост, барем за мене...


За жал мислам дека нема моментално габаритно возило кое би ти одговарала во тој буџет, а да не ново или скоро ново (1-2 год макс старо).
Јас сум некој цм повисок од тебе, 199 цм, 105 кг, ме собира во Голф Спортсван и мене и фамилијата. Син ми седеше со лани позади мене, сега е 130 цм висок, уште седи во детско седиште, па сменивме да седи позади совозач, а позади мене е ќерка ми дека помала, 110 цм е. Ги собира и нив, нозете не им удираат во седиштата. Види ако се наоѓа некој половен да го пробаш дали ќе ве собере. Секако би сакал нешто многу поголемо, како XC90 или некоја мечка сув од тие огромните, али се надвор од буџет.
Ако е Волво интересно е за мене S90, но многу ми скокна вредноста горе на половните, лани се наоѓаше до таа пара со малку километри, сега уште таму со вратен дано се над 35к добрите.
Од викендот имам во понуда интересно користено возило Audi A6 2020 Авант со 2.0 ТДИ 40  204ks мотор и 63000км.Никогаш не сум размислувал за караван и европски премиум бренд но понудената цена ме заинтересира , ќе видиме колку ќе се давачките, возилото е во МК веќе донесено но не царинетo, има гаранција уште година дена ама ме плашат сервисите на ваквите возила, во смисол на мал избор на стручни сервиси и високи цени.
Vo slucaj da ja zaobikolis ponudata pisi vo PP detali ako ne ti e problem.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!


Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53139
 • Махер
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4458 на: Јануари 23, 2023, 07:53:28 am »
Бојата е Graphite сива, во прилог и некоја слика:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Возилото одлично изгледа, не е за мене, мало ми е искрено, големи ''човеци" сме сите почнувајќи од мене па сопругата, па помалата екипа итн.
Имам искуство со претходниот модел и јас не се пронаоѓам во ова возило, далеку од тоа дека е лошо возилото.
Искрено немам предрасуди кон брендот а и кон ниеден бренд поради тоа што се измешаа многу работите во послединте години во секој смисол, дури размислувам за Кодиак и Суперб но некако станаа недостижни,и по цени и по расположливост, барем за мене...


За жал мислам дека нема моментално габаритно возило кое би ти одговарала во тој буџет, а да не ново или скоро ново (1-2 год макс старо).
Јас сум некој цм повисок од тебе, 199 цм, 105 кг, ме собира во Голф Спортсван и мене и фамилијата. Син ми седеше со лани позади мене, сега е 130 цм висок, уште седи во детско седиште, па сменивме да седи позади совозач, а позади мене е ќерка ми дека помала, 110 цм е. Ги собира и нив, нозете не им удираат во седиштата. Види ако се наоѓа некој половен да го пробаш дали ќе ве собере. Секако би сакал нешто многу поголемо, како XC90 или некоја мечка сув од тие огромните, али се надвор од буџет.
Ако е Волво интересно е за мене S90, но многу ми скокна вредноста горе на половните, лани се наоѓаше до таа пара со малку километри, сега уште таму со вратен дано се над 35к добрите.
Од викендот имам во понуда интересно користено возило Audi A6 2020 Авант со 2.0 ТДИ 40  204ks мотор и 63000км.Никогаш не сум размислувал за караван и европски премиум бренд но понудената цена ме заинтересира , ќе видиме колку ќе се давачките, возилото е во МК веќе донесено но не царинетo, има гаранција уште година дена ама ме плашат сервисите на ваквите возила, во смисол на мал избор на стручни сервиси и високи цени.
Напротив, ова е едно од најчестите возила во МК, и ако за ова нема сервис, не знам за кое има! Си тераш официјален сервис, или имаш најмалку 3 неофицијални кои се исто многу фалени. Башка ако е со 65к, не е ни битен сервис уште долго време освен за основни работи.

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3256
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4459 на: Јануари 23, 2023, 08:37:36 am »
Царината за тоа возило е 40/45% од нето вредноста на истото. Јас типувам висина на давачките од 14 до 16к без Еуро 1 и 12 до 14к со Еуро е.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен JDM4LIFE

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 282
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4460 на: Јануари 23, 2023, 08:45:51 am »
Ќе си одиш во официјален сервис, ко господин човек со Audi.
Додека е во гарантен рок да, после тешко да му дозволам да ме штават, што вика Златан Ибра ако сум богат не сум глупав- Многу далеку сум ја од богат- шала.
 
Drifted....

I'm so JDM i sleep on the right side of the bed.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28282
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4461 на: Јануари 23, 2023, 08:47:00 am »
И за да заштедиш 100 Евра годишно ќе ризикуваш да расипеш нешто што ќе те чини 40.000 Евра?

Отсутен JDM4LIFE

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 282
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4462 на: Јануари 23, 2023, 08:50:04 am »
Царината за тоа возило е 40/45% од нето вредноста на истото. Јас типувам висина на давачките од 14 до 16к без Еуро 1 и 12 до 14к со Еуро е.
Проверено ни помалку ни повеќе 687000 денари плус шпедиција.
Забегана работа , наместо да ги намалат давачките и да го стимулираат народот да го промени возниот парк са понови возила, и на скоро ново возило сакат да те заколат, катастрофа.
Со сила те тераат да си одиш од тука и да не му плаќаш данок и давачки.
Drifted....

I'm so JDM i sleep on the right side of the bed.

Отсутен JDM4LIFE

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 282
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4463 на: Јануари 23, 2023, 08:57:27 am »
И за да заштедиш 100 Евра годишно ќе ризикуваш да расипеш нешто што ќе те чини 40.000 Евра?
Не се многу сјајни нашите овластени сервиси, имам пример за Passat CC 2014  што скапо го чинеше сопствениот, требаше да се промени лагер на амортизер , му го оштетија амортизерот при демонтажа, не сакаа да признаат додека не го извадивме тркалото па да видиме како нестручно го глодале со несоодветен алат ( со електроника се амортизерите адаптивни) , на крај стоеше возилото 5 недели додека стигне нов, немаа на лагер, си покриа се, но проблемот е што немаш возило а му го доверуваш на овластен, така да не е секогаш заштедата 100 евра, има сервиси во околните држави а во последно време се инвестира и кај нас гледам но немам искуство со поединци, за VAG групација јас ги користам DAS Auto од СОфија, секогаш се максимално професионални и поефтини во секој случај, можеби ги знаеш.
Drifted....

I'm so JDM i sleep on the right side of the bed.

Присутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12126
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4464 на: Јануари 23, 2023, 09:23:32 am »
Бојата е Graphite сива, во прилог и некоја слика:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Возилото одлично изгледа, не е за мене, мало ми е искрено, големи ''човеци" сме сите почнувајќи од мене па сопругата, па помалата екипа итн.
Имам искуство со претходниот модел и јас не се пронаоѓам во ова возило, далеку од тоа дека е лошо возилото.
Искрено немам предрасуди кон брендот а и кон ниеден бренд поради тоа што се измешаа многу работите во послединте години во секој смисол, дури размислувам за Кодиак и Суперб но некако станаа недостижни,и по цени и по расположливост, барем за мене...


Истата „мака“ за Karoq-от ја имав и јас. Тогаш требаше да бирам меѓу Octavia и Karoq.

Назад седењето ми беше исправено. После тоа реков, и така нема да седам јас назад за децата е ОК, ама често се случува да се возиме со баба/дедо да се разнесуваме низ Скопје.

Пресуден момент беше за мене, малиот багажник, со оглед на фактот што две мали деца, колички, куфери, а и жената уште мијалникот да го зема кога одиме од едната страна на Скопје до другата, не дај Боже за одмор.

Со 600 литра Октавија, за малку летоска ќе земав Thule да изнајмам да одам до фаќин Лептокарија ;D

Башка голема фамилија сме, високи луѓе од прв до последен и затоа ја разбирам потребата.

Едино што ми одговараше (покрај Октавијата) ми беше Superb или Kodiaq.

Ми дадоа и таква опција тогаш, ама ќе требаше да чекам 4-5 месеци (тогаш ми беше тоа сулудо) со послаба опрема. Nail in the coffin беше - не сакам послаба опрема :)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28282
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4465 на: Јануари 23, 2023, 09:37:20 am »
И за да заштедиш 100 Евра годишно ќе ризикуваш да расипеш нешто што ќе те чини 40.000 Евра?
Не се многу сјајни нашите овластени сервиси, имам пример за Passat CC 2014  што скапо го чинеше сопствениот, требаше да се промени лагер на амортизер , му го оштетија амортизерот при демонтажа, не сакаа да признаат додека не го извадивме тркалото па да видиме како нестручно го глодале со несоодветен алат ( со електроника се амортизерите адаптивни) , на крај стоеше возилото 5 недели додека стигне нов, немаа на лагер, си покриа се, но проблемот е што немаш возило а му го доверуваш на овластен, така да не е секогаш заштедата 100 евра, има сервиси во околните држави а во последно време се инвестира и кај нас гледам но немам искуство со поединци, за VAG групација јас ги користам DAS Auto од СОфија, секогаш се максимално професионални и поефтини во секој случај, можеби ги знаеш.

Секако дека не ги знам. Зошто побогу би знаел сервис за VAG во Бугарија?

Во Македонија ги имаш официјалните сервиси, плус докажани неофицијални сервиси во форма на Митревски и Др. Ауто.

Секако дека секој може да утне, па и официјалните сервиси. Нема муабет тука. Ама сепак се колку-толку побезбедни.

Отсутен draganamon

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 452
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4466 на: Јануари 23, 2023, 11:20:56 am »
Бојата е Graphite сива, во прилог и некоја слика:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Возилото одлично изгледа, не е за мене, мало ми е искрено, големи ''човеци" сме сите почнувајќи од мене па сопругата, па помалата екипа итн.
Имам искуство со претходниот модел и јас не се пронаоѓам во ова возило, далеку од тоа дека е лошо возилото.
Искрено немам предрасуди кон брендот а и кон ниеден бренд поради тоа што се измешаа многу работите во послединте години во секој смисол, дури размислувам за Кодиак и Суперб но некако станаа недостижни,и по цени и по расположливост, барем за мене...


Истата „мака“ за Karoq-от ја имав и јас. Тогаш требаше да бирам меѓу Octavia и Karoq.

Назад седењето ми беше исправено. После тоа реков, и така нема да седам јас назад за децата е ОК, ама често се случува да се возиме со баба/дедо да се разнесуваме низ Скопје.

Пресуден момент беше за мене, малиот багажник, со оглед на фактот што две мали деца, колички, куфери, а и жената уште мијалникот да го зема кога одиме од едната страна на Скопје до другата, не дај Боже за одмор.

Со 600 литра Октавија, за малку летоска ќе земав Thule да изнајмам да одам до фаќин Лептокарија ;D

Башка голема фамилија сме, високи луѓе од прв до последен и затоа ја разбирам потребата.

Едино што ми одговараше (покрај Октавијата) ми беше Superb или Kodiaq.

Ми дадоа и таква опција тогаш, ама ќе требаше да чекам 4-5 месеци (тогаш ми беше тоа сулудо) со послаба опрема. Nail in the coffin беше - не сакам послаба опрема :)
Хаха, сличен проблем.
И кажав на сопругата вака, туле не доага во обзир, ако не те собира во колата (Форд Мондео) не одиме на одмор.
И не собра :)

Отсутен JDM4LIFE

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 282
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4467 на: Јануари 23, 2023, 11:24:11 am »
И за да заштедиш 100 Евра годишно ќе ризикуваш да расипеш нешто што ќе те чини 40.000 Евра?
Не се многу сјајни нашите овластени сервиси, имам пример за Passat CC 2014  што скапо го чинеше сопствениот, требаше да се промени лагер на амортизер , му го оштетија амортизерот при демонтажа, не сакаа да признаат додека не го извадивме тркалото па да видиме како нестручно го глодале со несоодветен алат ( со електроника се амортизерите адаптивни) , на крај стоеше возилото 5 недели додека стигне нов, немаа на лагер, си покриа се, но проблемот е што немаш возило а му го доверуваш на овластен, така да не е секогаш заштедата 100 евра, има сервиси во околните држави а во последно време се инвестира и кај нас гледам но немам искуство со поединци, за VAG групација јас ги користам DAS Auto од СОфија, секогаш се максимално професионални и поефтини во секој случај, можеби ги знаеш.

Секако дека не ги знам. Зошто побогу би знаел сервис за VAG во Бугарија?

Во Македонија ги имаш официјалните сервиси, плус докажани неофицијални сервиси во форма на Митревски и Др. Ауто.

Секако дека секој може да утне, па и официјалните сервиси. Нема муабет тука. Ама сепак се колку-толку побезбедни.
ЈАс поради тоа што се соочувам со сервисирање на возила oд сите брендови секојдневно, ги знам сервисите и имам различни искуства со нив, со нашите официјални сервиси ретко позитивни, со независните исто така, секоја чест на исклучоците , постојат.

Не е лошо да ги разгледаш DAS Auto, нема да ти штети пошто гледам возиш VW.
Едина позитивна страна кај овластените сервиси според мене е тоа што (треба да ) користат оригинални делови, имаат достапност до поддршка од фабриката и може да ги повикаш на одговорност мада и тоа не е секогаш едноставно.
Е сега прочитав искуства на членови тука со овластени сервисери каде се наплаќани делови а не се менувани, што лично и мене ми се случи со стариот сервис на Мазда , го имам спомнатно тоа уште пред 10 години тука.
Секој сам ќе си пресуди кај да оди, кој според искуство, кој според совет, затоа сме тука да споделуваме знаење и искуство- бесплатно што немора да значи дека секој треба да се сложи со нечиј став или мислење, пак ќе се дружиме тука!

Drifted....

I'm so JDM i sleep on the right side of the bed.

Отсутен JDM4LIFE

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 282
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4468 на: Јануари 23, 2023, 11:28:01 am »
Бојата е Graphite сива, во прилог и некоја слика:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Возилото одлично изгледа, не е за мене, мало ми е искрено, големи ''човеци" сме сите почнувајќи од мене па сопругата, па помалата екипа итн.
Имам искуство со претходниот модел и јас не се пронаоѓам во ова возило, далеку од тоа дека е лошо возилото.
Искрено немам предрасуди кон брендот а и кон ниеден бренд поради тоа што се измешаа многу работите во послединте години во секој смисол, дури размислувам за Кодиак и Суперб но некако станаа недостижни,и по цени и по расположливост, барем за мене...


Истата „мака“ за Karoq-от ја имав и јас. Тогаш требаше да бирам меѓу Octavia и Karoq.

Назад седењето ми беше исправено. После тоа реков, и така нема да седам јас назад за децата е ОК, ама често се случува да се возиме со баба/дедо да се разнесуваме низ Скопје.

Пресуден момент беше за мене, малиот багажник, со оглед на фактот што две мали деца, колички, куфери, а и жената уште мијалникот да го зема кога одиме од едната страна на Скопје до другата, не дај Боже за одмор.

Со 600 литра Октавија, за малку летоска ќе земав Thule да изнајмам да одам до фаќин Лептокарија ;D

Башка голема фамилија сме, високи луѓе од прв до последен и затоа ја разбирам потребата.

Едино што ми одговараше (покрај Октавијата) ми беше Superb или Kodiaq.

Ми дадоа и таква опција тогаш, ама ќе требаше да чекам 4-5 месеци (тогаш ми беше тоа сулудо) со послаба опрема. Nail in the coffin беше - не сакам послаба опрема :)
Мене и напред не ми е добро седењето во Карок но со обични седишта, не со овие што ги нуди Андреј, не се сомневам дека е 20х подобро со нив.
Секогаш мора да има компромис, ама во удобноста и безбедноста нема јас никогаш да направам, поготово кога давам мои пари за нова кола.
Drifted....

I'm so JDM i sleep on the right side of the bed.

Присутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12126
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4469 на: Март 08, 2023, 09:23:33 am »
https://avtosalon.mk/

Случајно налетав на странава.

Зошто не сте ја спомнале?