Автор Тема: Мед  (Прочитано 1943 пати)

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 998
Мед
« на: 18 Септември 2023, 10:36:33 am »
Се продава ливадски мед од село Отошница / Ранковце. Цена 600мкд.




Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7042
Одг: Мед
« Одговори #1 на: 18 Септември 2023, 21:03:55 pm »
Јас сакам една тегла. Ме интересира дали има рок на траење некој или може  да стои, пошто имам некои стари тегли од пред 3-4 години у подрум.

Отсутен dreamson

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 624
Одг: Мед
« Одговори #2 на: 18 Септември 2023, 22:26:55 pm »
Ако е природен мед, тој нема рок на траење и никогаш не се расипува.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Мед
« Одговори #3 на: 18 Септември 2023, 22:32:32 pm »
Ако е природен мед, тој нема рок на траење и никогаш не се расипува.

Само кристализира. И го загреваш во млака вода.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7042
Одг: Мед
« Одговори #4 на: 19 Септември 2023, 01:13:31 am »
Фала на одговор. Јасно :)

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Одг: Мед
« Одговори #5 на: 19 Септември 2023, 08:32:47 am »
Ако  случајно не е кристализиран во подрумот во овие 3-4 години можи да го фрлиш слободно оти не е мед туку ти продал шеќер во тегла некој.
Ако кристализирал тогаш супер нема никаква разлика, јас едвај чекам да кристализира па да го јадам, поубо ми е за лижење така отколку течен.  Топлењето за да се врати назад е исто непотребен ризик оти мож да ги убиеш сите здрави работи во медот и после да го јадиш само за филм дека е течен без ништо здраво.


Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
« Последно менување: 19 Септември 2023, 08:42:11 am vladic3110 »
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 998
Одг: Мед
« Одговори #6 на: 19 Септември 2023, 09:15:55 am »
Овој е мој мед, природен, почнав пред 2 години и оваа година тазе извадивме, нема голема количина. Знаејќи што се прават и каков се увезува, со трошоците треба дупло да се продава, ама таа е пазарната цена.

Неможе директ шеќер да се додава во медот, ке се расипе. Прават превари у тек на најака паша ги ранат пчелите со шеќер и преку ден собираат природен нектар, навечер бутаат шеќер. Мора да го преработат пчелите. Има и некои сирупи од пченка, баш имаше некоја слика пред некој ден од Кичево некој купил неколку тона да прави мед во буре.

Инаку секој мед кристализира али некој побрзо, некој поспоро, зависи колку полен има во него. Има и машини го филтрираат и нема да кристализира.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7042
Одг: Мед
« Одговори #7 на: 19 Септември 2023, 10:30:25 am »
Ако  случајно не е кристализиран во подрумот во овие 3-4 години можи да го фрлиш слободно оти не е мед туку ти продал шеќер во тегла некој.
Ако кристализирал тогаш супер нема никаква разлика, јас едвај чекам да кристализира па да го јадам, поубо ми е за лижење така отколку течен.  Топлењето за да се врати назад е исто непотребен ризик оти мож да ги убиеш сите здрави работи во медот и после да го јадиш само за филм дека е течен без ништо здраво.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk


Значи мед у чај ставање никако.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34049
  • Таков е животот... јебига
Одг: Мед
« Одговори #8 на: 19 Септември 2023, 11:28:04 am »
Ако  случајно не е кристализиран во подрумот во овие 3-4 години можи да го фрлиш слободно оти не е мед туку ти продал шеќер во тегла некој.
Ако кристализирал тогаш супер нема никаква разлика, јас едвај чекам да кристализира па да го јадам, поубо ми е за лижење така отколку течен.  Топлењето за да се врати назад е исто непотребен ризик оти мож да ги убиеш сите здрави работи во медот и после да го јадиш само за филм дека е течен без ништо здраво.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk


Значи мед у чај ставање никако.
Само во ладен чај на собна температура или многу млак.
@BraneMKD бидејќи е сефте и имаш мала количина, цената од 600 денари тегла ти е океј како за решрезентација. Да знаеш дека колегите твои што продаваат квалитетен мед бараат 900-1200 денари од тегла. Не е само до трошоците, туку толку кошта и увозниот мед со многу послаб квалитет од нашиот домашен, епа не може по истата цена да се продава.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7358
Одг: Мед
« Одговори #9 на: 19 Септември 2023, 11:34:00 am »
Да бе, 100€ тегла мед. 

Реална пазарна цена моментално е 6-700 денари макс, таман си е огласот.

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1738
Одг: Мед
« Одговори #10 на: 19 Септември 2023, 15:23:23 pm »
Јас земав од брод по 600 денари. Таков мед немам јадено никогаш до сега, шумски со киселкаста нота.
Уште првиот ден мавнав едно 4,5 лажички од што беше убав а не многу благ.
Ливадскиот е добар ама ни приближно колку шумскиот.

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 998
Одг: Мед
« Одговори #11 на: 19 Септември 2023, 16:50:46 pm »
Ако е тој што е ептен темен и густ, правиот шумски е многу тежок и неможе секој да го јаде.

Инаку тој мед се добива од вошки од даб, не е цветен - https://sdk.mk/index.php/magazin/medlikata-e-med-shto-se-dobiva-od-sekretite-od-rastitelni-voshki-i-pomaga-pri-belodrobni-zaboluvana/

Зборев со доста пчелари и ретко да се погоди кај нас добра година за него, а сепак сите го продаваат секоја година.

А најмногу се продава и цени багремов мед, ама кој знае да го селектира на почеток на сезона има чист и убав мед и многу лесен за конзумирање.

Отсутен nekojtamu

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1165
Одг: Мед
« Одговори #12 на: 19 Септември 2023, 17:43:46 pm »
Бране и јас сакам една тегла да пробам. Ако го бендисаат дома ќе земам уште десетина.

Sent from my...


Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 998
Одг: Мед
« Одговори #13 на: 19 Септември 2023, 22:25:31 pm »
Кој сака нека ѕвони 078311092 или во приватна порака ке се договориме.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7042
Одг: Мед
« Одговори #14 на: 21 Септември 2023, 01:41:10 am »
На темата мед:


Инаку ретко добар и квалитетен подкаст.