Автор Тема: Нова Skoda vs. половно Штоидае до 30.000 ЕУР и слични споредби...  (Прочитано 8685 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54885
 • Махер
Само 5.0 за во град, да го испукаш  на 300 метри од семафор до семафор и големи дискови за да закочи. Нормално и 7 брзини за тие 2000 км во годината што ги поминуваш на автопат да ги возиш со 1700 вртежи, 2500 не е подносливо.
Smiles per gallon се вика тоа.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Имево на темава  ;D

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3613
Старо па и прастаро BMW пред Шкода и слични лименки

Некое вакво е подобро од која било Шкода :D
 
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Кога веќе се спомнуваат коњи и торк...
Кола од минатиот век со 600NM торк.

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1510
@Tony
pomos od prijatel:
2.0D 4 cilindri vadi od 350NM do 500NM tork. nema da go napisam proizvoditelot 
i da kola za sekoj den, kola za pat, kola za grad, kola za selo, planini i ezera.  ;D
2.0д 4цил. 184кс, 420Нм Торк, автоматик, троши 5л во просек на отворено... Одлична за отворено, планини, ридови, автопат, град... На ова ли мислиш?

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8245
 • Малерозен дрводарец
Даам сто еура аванс дека и покрај мудриот потег за создавање ваква тема, пак ќе се усерете со коментари на други теми беспотребно и скроз надвор од тема.

Часан пијонерски реч. :)
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6171
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Треба да се држиме на јадење лајна за бмв и шкода само?

Отсутен Mario

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 29
Da ne izleze sega postov kako kurcenje, no se iznacitav gluposti pa aj da napisam i ja zbor dva. Eve go mojot skromen vozen park, da napomenam site vozila se zemeni od SALON. i za sekoe od niv ne zalam ni denar sto sum dal.Prethodno sum vozel i BMW / VW /FIAT
Skoda Fabia 1.0 - 2018 - Nameneta pretezno za niz grad, no neznaci deka ne e i za nadvor od grad. Sum idel so nejze Srbija Grcka si ja brka rabotata bez nikakov problem.
Skoda Octavia 2.0 - 2016 - Nameneta za niz grad i drzavava, pa i nadvor od nejze.
Skoda Kodiaq 2.0 - 2022 - UZIVANJE

E sega do FILOZOFITE KOI KE PROKOMENTIRAAT, ja ne bi dal nikad pari za SKODA - Pa sto ke kupite PODOBRO za taa cena i klasa NOVO.

A zosto izborot bil NOVO a ne Polovno - toa ostanuva na vas da svatite.

Koga ke doziveete ednas da sednete u novo vozilo makar toa bi bila i Fiat PANDA - nikad vise nema da kupite polovno vozilo.
Filozogite koi se iznakupija POLOVNI vozila za koi posle nemaa finansii gumi da im promenat a se KURCAT deka vozat BMW PORSE ILI AUDI, ne se kompetentni za KOMENTARI




Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3613
ЛОЛ, дома имаме три нови возила купени и едно половно. Половното е подобро од сите три нови заедно :D
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6460
 • Бенве сие бенве
@Tony
pomos od prijatel:
2.0D 4 cilindri vadi od 350NM do 500NM tork. nema da go napisam proizvoditelot 
i da kola za sekoj den, kola za pat, kola za grad, kola za selo, planini i ezera.  ;D
2.0д 4цил. 184кс, 420Нм Торк, автоматик, троши 5л во просек на отворено... Одлична за отворено, планини, ридови, автопат, град... На ова ли мислиш?

Sent from my SM-S908E using Tapatalk
Милион пати подобра од се што се нуди во салон до 30/35000еур. И на шлеп да е што би рекол еден наш почитуван сограѓанин, бенве е.

Мислење од член што најголем успех во животот му беше бенве на бугарски таблици

*ги цитирам админите на форумов.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14097
 • Пудингот на шоферството
Не секое ново возило е добро возило,како шо имав и предходно споменато,луѓе купуваа Таврија нова...Кој ментален склоп треба да фо имаш да купиш Таврија.Или Лада или Шкода Фаворит,Југо Темпо во 2003 ново.
Ново било ново.
Од Југо,Лада купена нова во 2000та досега коска нема да остани од нив...
Луѓето купуваат половни,да половни а поскапи од многу нови.Бе секое половно возило е со 500Ккм...Има и со 30Ккм,само треба да наброиш пари повеќе.
Смалете доживљај,не воскреснавте ако купивте нова кола. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54885
 • Махер
Пази сега има:
Ново од салон
Има половно 6 месеци старо
..
Има половно 3 години старо
..
..
..
..
(Два прста празно)
..
..
..
..
Има половно 10 години старо
Има половно 15 години старо

Има половно и половно. Релативно е.

Отсутен Mario

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 29
Не секое ново возило е добро возило,како шо имав и предходно споменато,луѓе купуваа Таврија нова...Кој ментален склоп треба да фо имаш да купиш Таврија.Или Лада или Шкода Фаворит,Југо Темпо во 2003 ново.
Ново било ново.
Од Југо,Лада купена нова во 2000та досега коска нема да остани од нив...
Луѓето купуваат половни,да половни а поскапи од многу нови.Бе секое половно возило е со 500Ккм...Има и со 30Ккм,само треба да наброиш пари повеќе.
Смалете доживљај,не воскреснавте ако купивте нова кола. :)

Sekoj so svoja teza,  iskustva, zelbi i realizacija.
Brend, izgled, kubikaza, konjaza poretba i se ostanato e individualno.
Zatoa ne treba da se OSUDUVA nikoj za izborot sto go napravil nekoj i sto poseduva.
Okolu voskresnuvanjeto ne si mi jasen ama bas ic.
Nikoj ne voskresnal i ne go tera taka muabetot. Filozofijata deka za pari dadeni za novo vozilo mozelo da se kupi nesto polovno ne drzi voda.
Daj ubedi me za cena od 40,000 eu novo vozilo, sto bi bilo polovno podobro ( Skoda Kodiaq ) ke go zemam za primer.
Eve pobij me so tvojata filozofija deka ima za isti pari nesto podobro a polovno.
Pa dobro bre lugje zborime za seriozni sumi na pari. Sekako deka sekoj ke kupi toa sto bara i e najblisku do negovite potrebi i zelbi.



Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14097
 • Пудингот на шоферството
За 40 000 половно возило,нема кое не би било подобро од Шкода Кодиак.Нема.
Да те убедувам не ми е ни на крај памет.А како пример ќе ти дадам Ауди СКу5...
Подобар и посилен мотор,подобри материјали внатре и ете СУВ е.
Инаку каква А6ка се зема за 40 000,па тука влегва дури и А8,ама ке има веќе над 100Ккм...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Lexus NX 2019-та со 100.000 километри, сервисна историја во Италија и фул опрема кај браќата Бугари е 30к€.
Плус СУВ е.
Има и многу хибриди лексуси од моделот is со јак мотор и високо ниво на опрема со мала километража. Според мене се многу reliable тие возила.
Еве општо за моделот:
https://www.carclub.mk/2022/05/19/test-lexus-nx-450hplus-4wd-executive-plus-eden-poinakov-lexus/
« Последно менување: 05 Јули 2023, 11:05:30 am nestor04 »