Автор Тема: Добар сервис за Nissan  (Прочитано 522 пати)

Отсутен Bristleback

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Добар сервис за Nissan
« на: 25 Мај 2023, 23:08:23 pm »
Препорачајте некој сервис во Скопје, каде можам да сменам ребраст каиш и да не му ја мислам.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6476
  • French diamond
Одг: Добар сервис за Nissan
« Одговори #1 на: 25 Мај 2023, 23:20:25 pm »
Ако е 1.5 дци = Рено,  еден Виталеда сервис или така некако беше го фалеа за Ренолки тука.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2102
Одг: Добар сервис за Nissan
« Одговори #2 на: 26 Мај 2023, 08:50:22 am »
@Bristleback И јас би ти го препорачал сервисот Виталеда, специјализирани за Рено-Нисан групација, побарај го Борис 070/912-000.

Под менување на ребраст каиш најверојатно мислиш на комплетен (голем) сервис со сите салтанати (каиши, водна пумпа, затезачи, масло и филтри), инаку нема логика само ребраст да менуваш
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 174
Одг: Добар сервис за Nissan
« Одговори #3 на: 26 Мај 2023, 09:41:50 am »
@Bristleback И јас би ти го препорачал сервисот Виталеда, специјализирани за Рено-Нисан групација, побарај го Борис 070/912-000.

Под менување на ребраст каиш најверојатно мислиш на комплетен (голем) сервис со сите салтанати (каиши, водна пумпа, затезачи, масло и филтри), инаку нема логика само ребраст да менуваш
Tolku mnogu sto se specijalizirani mene na 1.6dci poradi falicna uljna pumpa mi preporacaa da smenam motor bidejki so  remont moze da izlezat nekoj zaebancii i ke mi bide mnogu skapo.
Pumpata bese falicna, oil pressure se uklucuvase, nedela dena bese kolata kaj niv, se najdoa nekoi sitni delcinja vo karter,  merea pritisok na uljna pumpa ok bil nema drugo mora remont ili nov motor.
Bev vo Niko servis mi ja vrati bez nisto konkretno da kaze, vo Reno Service Cair bev da se dogovirime dali ke se nafati remont da pravi, mi vika batali merenje na pritisok jas duri ne ja izvadam pumpata da ja vidam so oci deka e vo red ne otvoram motor, koga ja izvadi pumpata se vide deka perkite se skrseni na kraevite i delcinjata site do edno najdeni vo karter se od nea.
Spored muabetite covekov od Cair rabotel vo Reno zaedno so ovie od vitaleda toj bil mehanicar tie dvajca bile na priem na stranki.
Sega raboti sam so dete cirak.

Sent from my M2101K9G using Tapatalk


Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Добар сервис за Nissan
« Одговори #4 на: 26 Мај 2023, 10:21:25 am »
Toj 1.6dci motor zivo govno iskoci so tie pumpi i turbata

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2102
Одг: Добар сервис за Nissan
« Одговори #5 на: 26 Мај 2023, 13:24:52 pm »
@Xristijan Можеш да споделиш контакт и локација од сервисот во Чаир за Рено, не е лошо да се знае и да се има како опција плус
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2102
Одг: Добар сервис за Nissan
« Одговори #6 на: 26 Мај 2023, 13:26:06 pm »
Toj 1.6dci motor zivo govno iskoci so tie pumpi i turbata

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Изгледа затоа кратко време беше во понуда, некои 2-3 години само ако не се лажам
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 174
Одг: Добар сервис за Nissan
« Одговори #7 на: 26 Мај 2023, 14:09:14 pm »
@Xristijan Можеш да споделиш контакт и локација од сервисот во Чаир за Рено, не е лошо да се знае и да се има како опција плус
Рено-сервис Скопје, Чаир
071 257 251
https://maps.app.goo.gl/cpNja8y7zDSKwYut7

Sent from my M2101K9G using Tapatalk


Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 174
Одг: Добар сервис за Nissan
« Одговори #8 на: 26 Мај 2023, 14:15:23 pm »
Toj 1.6dci motor zivo govno iskoci so tie pumpi i turbata

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Изгледа затоа кратко време беше во понуда, некои 2-3 години само ако не се лажам
Sest godini ne e kratko, go ima i vo mercedes

Sent from my M2101K9G using Tapatalk


Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Добар сервис за Nissan
« Одговори #9 на: 26 Мај 2023, 14:16:16 pm »
Znam i na mercedesite riknuva turboto, samo sto kaj niv povekje pristap ima za da go smenis

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 174
Одг: Добар сервис за Nissan
« Одговори #10 на: 26 Мај 2023, 15:02:57 pm »
Generalno site motori imaat nedostatoci koj poveke koj pomalku, no specijalizirani servisi za odredeni brendovi mora da imaat poznavanje za site motori koi se vgradeni vo tie vozila, a ne da ocekuva deka uljna pumpa vo 1.5dci e istata so 1.6dci, a sakaat da stvorat slika deka se podobri od ovlasten.

Sent from my M2101K9G using Tapatalk