Автор Тема: CARclub Тест: DFSK Glory 500  (Прочитано 1962 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Тест: DFSK Glory 500
« Одговори #30 на: 05 Мај 2023, 22:54:02 pm »
Дап, баш така. Веќе редовно гледам неколку вакви низ Скопје. Си постојат предрасуди, секако - ама баш ваквите модели ќе ни помогнат да ги надминеме.
За кинескиве велеа дека јавуваат р'ѓа кај што се варени и имаат штрафови после 5-6 години. Така да не сум уверен дека овие возила ќше го издржат тестот на времето. Можеби во Германија каде ретко чуваат возило повеќе од 10 години ама кај нас ако не свети барем 20 години, не го бива... сеа Алфа е исклучоки оти добро вози и ако забраниме Алфа, 20.000 автомеханичари ќе останат без работа ;D

Башка премногу мали му се тркалцата, некако несразмерни на шасијата. Треба да се барем за 30% поголеми.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14069
 • Пудингот на шоферството
Одг: CARclub Тест: DFSK Glory 500
« Одговори #31 на: 06 Мај 2023, 01:34:33 am »
Ние како пазар сме тотално небитни за Кинезите. ;D

Пред 25-30г исто се збореше и за Корејските возила,никој не ги знаеше,ламарина никаква спрема европските итн.итн...

Првите модели можи ќе бидат "почетнички" па после ќе водоме дали ќе созреат или не,а и дали созревањето ќе го наплаќаат исто како и западњациве шо го наплаќаат.

И аман те со тие развои и затоа наплаќале,100г продаваа мотори со внатрешно согорување,па на Сааб им текна да стават турбо,другите копираа.Мерцедес извади абс,другите копираа итн.итн. се отепаа од инвестирање.
Најголемите инвестирања им се во платите на ЦЕО-та.

Сите работат со добавувачи,ништо не произведуваат сами,така да ќе покажи времето,а шо се однесува до мене,ќе почекам да созреат и ако созреат радо би возел кинеско(какво и глупаво име да има)возило по х2 цена од европско.
Ако ептен узреат како западњациве,кој ги тркала тогаш и нив,ќе му ја мислиме тогаш шо да купиме. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4779
Одг: CARclub Тест: DFSK Glory 500
« Одговори #32 на: 06 Мај 2023, 07:43:31 am »
Дап, баш така. Веќе редовно гледам неколку вакви низ Скопје. Си постојат предрасуди, секако - ама баш ваквите модели ќе ни помогнат да ги надминеме.
За кинескиве велеа дека јавуваат р'ѓа кај што се варени и имаат штрафови после 5-6 години. Така да не сум уверен дека овие возила ќше го издржат тестот на времето. Можеби во Германија каде ретко чуваат возило повеќе од 10 години ама кај нас ако не свети барем 20 години, не го бива... сеа Алфа е исклучоки оти добро вози и ако забраниме Алфа, 20.000 автомеханичари ќе останат без работа ;D

Башка премногу мали му се тркалцата, некако несразмерни на шасијата. Треба да се барем за 30% поголеми.
Si videl na novi passati kako skapuvaat lezista za pruzini pozadi? Na nov mercedes drzacite za zadnite viluski? I toa posle 3 godini sami

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk