Автор Тема: Lageri  (Прочитано 40085 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Lageri
« Одговори #165 на: 01 Октомври 2014, 15:10:18 pm »
Разлика меѓу кинески и германски лагер:
http://www.liveleak.com/view?i=fc2_1411985084

Отсутен damjanku

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 300
Одг: Lageri
« Одговори #166 на: 08 Ноември 2014, 02:37:00 am »
Би сакал да прашам дали имате застапник во Куманово и кој е тоа?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Lageri
« Одговори #167 на: 06 Февруари 2015, 07:29:23 am »
и кој е кинески ?
тој шти врти 6 саати ?

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Lageri
« Одговори #168 на: 20 Мај 2015, 17:47:41 pm »
Да не отварам нова тема, овие лагерчиња ми се од алтернаторот, ставени се други со сомнителен квалитет додека да најдам оригинали Јаре ги имаш ли и која е цената?




Отсутен VladeFF

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 83
Одг: Lageri
« Одговори #169 на: 08 Јули 2015, 19:24:30 pm »
Приметувам од пред некое време дека се појавуваат проблеми со лагерите на тркалата, односно се јавува некаква бучава особено кога возам по кривини средно остри со брзина од околу 60-70 км/ч. Бучавата што се јавува е со испрекинат интензитет во кратки интервали.
Според вас, колку од прилика км траат во просек лагери и што мислите, колку е опасно да се вози со лагери кои не се баш во најдобра состојба.
Да напоменам, не осекјам никакви вибрации на воланот при возење, без разлика дали возам на прав пат или кривини.
Се работи за Ford Focus mk1
« Последно менување: 08 Јули 2015, 22:19:43 pm VladeFF »

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Lageri
« Одговори #170 на: 11 Јули 2015, 22:02:15 pm »
Ima fag zategaci za rebrasti ? mu pisav na yaree ama izgleda zafaten e ili ne ja zaprimetil porakata.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Lageri
« Одговори #171 на: 11 Јули 2015, 22:04:33 pm »
Bicikle, i jas cekam odgovor od Jarre uste od maj :)

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Одг: Re: Lageri
« Одговори #172 на: 12 Јули 2015, 10:11:32 am »
Карши олимпико е дуќанот. Може и да му се јавите. Убав попуст дава на квалитетни делови.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Lageri
« Одговори #173 на: 13 Јули 2015, 09:57:24 am »
Ова не верува да преминува 1000-че така да не ми е толку битен ппопустот колку што ми е битно да не заглави да го искине ребрастиот  :)

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Одг: Lageri
« Одговори #174 на: 13 Јули 2015, 10:32:10 am »
Еве контакт ако ви треба

http://www.lagermax.mk/index.php?id=contact

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Lageri
« Одговори #175 на: 22 Јули 2015, 09:54:12 am »
Се извинувам што поретко го пратам форумот. Поефикасен начин на комуникација е секако телефонски. Сега сум прибран и од одмор.
За одговор, долго би се натегале со пораки, модел па тип, па различна изведба од каталошка.
Алтернаторските лагери те молам дај димензија ( внатре/надвор/дебелина ) Ознаката по СКФ е напоравена спрема барање на производителот на алтернаторот, а веројатно се работи за стандардни лагерчиња.
Затегачот ми треба повеќе информации, по можност слика, во каталог стојат 3 типа. Најдборо е со урнекот.

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Lageri
« Одговори #176 на: 25 Октомври 2015, 14:06:28 pm »
Еве контакт ако ви треба

http://www.lagermax.mk/index.php?id=contact
По кое име да го побарам yarre на телефонот во продавницата?
Ми треба лагер па тука сигурно ќе се изначекам за одговор.

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: Lageri
« Одговори #177 на: 25 Октомври 2015, 15:17:58 pm »
Приметувам од пред некое време дека се појавуваат проблеми со лагерите на тркалата, односно се јавува некаква бучава особено кога возам по кривини средно остри со брзина од околу 60-70 км/ч. Бучавата што се јавува е со испрекинат интензитет во кратки интервали.
Според вас, колку од прилика км траат во просек лагери и што мислите, колку е опасно да се вози со лагери кои не се баш во најдобра состојба.
Да напоменам, не осекјам никакви вибрации на воланот при возење, без разлика дали возам на прав пат или кривини.
Се работи за Ford Focus mk1
Колку што знам од лагери не се појавуваат вибрации на волан(ако грешам некој нека ме исправи), туку само бучава и недај боже да ти блокира тркало.
Јас пред една година ги сменив задните лагери на Модусот со 200 000 км, а по мое мислење можат да траат и повеќе, се зависи од тоа какви удари има претрпено лагерот. Кај мене проблемот беше во тоа што еден таканаречен мајстор ме убеди дека ми се за менување гуртните. И започна удирајки со чекан да го задниот добош на едното тркало, на шти јас регирав и се откажав од таа операција. После едно 50 000 км случајно отакажа лагерот на тоа тркало.
По што ги сменив двата задни лагери и гуртните.

Отсутен VladeFF

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 83
Одг: Lageri
« Одговори #178 на: 27 Октомври 2015, 21:30:51 pm »
Приметувам од пред некое време дека се појавуваат проблеми со лагерите на тркалата, односно се јавува некаква бучава особено кога возам по кривини средно остри со брзина од околу 60-70 км/ч. Бучавата што се јавува е со испрекинат интензитет во кратки интервали.
Според вас, колку од прилика км траат во просек лагери и што мислите, колку е опасно да се вози со лагери кои не се баш во најдобра состојба.
Да напоменам, не осекјам никакви вибрации на воланот при возење, без разлика дали возам на прав пат или кривини.
Се работи за Ford Focus mk1
Колку што знам од лагери не се појавуваат вибрации на волан(ако грешам некој нека ме исправи), туку само бучава и недај боже да ти блокира тркало.
Јас пред една година ги сменив задните лагери на Модусот со 200 000 км, а по мое мислење можат да траат и повеќе, се зависи од тоа какви удари има претрпено лагерот. Кај мене проблемот беше во тоа што еден таканаречен мајстор ме убеди дека ми се за менување гуртните. И започна удирајки со чекан да го задниот добош на едното тркало, на шти јас регирав и се откажав од таа операција. После едно 50 000 км случајно отакажа лагерот на тоа тркало.
По што ги сменив двата задни лагери и гуртните.
Karajann, јас реално немам вибрации на воланот, туку бучава која е со испрекинати интервали, а не бучава со континуиран звук. Всушност во последно време се повеќе ја осекјам таа бучава, па најверојатно што поскоро ќе треба да направам промена на лагерите пред да настане некој проблем.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Lageri
« Одговори #179 на: 13 Јули 2016, 13:00:55 pm »
кај менуваат фаг лагери? овластен сервис пошто даваат и гарамцика тамо...?