Автор Тема: Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel  (Прочитано 1530 пати)

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2587
Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel
« на: 08 Февруари 2023, 20:32:06 pm »
Poodamna merkam Mazda CX5, isprativ mnogu testovi i sporedbi, i se me nosi pak kon Mazda CX5 kao najracionalen izbor za toa sto go baram. Novite modeli 30/50 itn. se veke nebo pod oblaci so cenite.

Novite koli otidoa bestraga taka da veke nema Cx5 nova pod 35k, pa se fokusiram na modelska godina 2018 il 2019 so noviot izgled poslednata verzija i toa so dizel motor 2.2. Primeroci okolu 100k.

Napraviv probno vozenje i toa e toa sto go baram. Edinstven SUV koj sto se vozi blisku go sedan (so isklucok na Macan, pusta zelba...)
pa da prasam ovde za soveti dali bi bilo toa dobar izbor pogotovo so ogled na motorot.
Bi odel sepak na dizel 2.2 za koj kolku sto sum pratel voglavnom go falat.
Bitna mi e potrosivacka pred se na otvroeno, taka na Hybrid (vo opcija e RAV4) mnogu nema da mi vrsi rabota.

Bi go biral od uvoz sam detalno, po moznost bi go uvezol od Slovenija, nekako imam poveke verba otkolku od Germanija ili drugi EU drzavi.
Ima i soliden izbor bas na dizelasi.
Po moznost AWD, ako bide da bide.

E sega molba kakvi se uskustvata ovdeka nasi, eventualno maani od koi treba da se pazam, sekoj sovet e dobredojden :)
Iskustva/informacii okolu motorot (ima verzija so 150ks i 175ks) kakov e na defekti i odrzavanje, menjac-se nudi i avtomatik, podvozje i sl.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1446
Одг: Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel
« Одговори #1 на: 08 Февруари 2023, 20:52:41 pm »
Poodamna merkam Mazda CX5, isprativ mnogu testovi i sporedbi, i se me nosi pak kon Mazda CX5 kao najracionalen izbor za toa sto go baram. Novite modeli 30/50 itn. se veke nebo pod oblaci so cenite.

Novite koli otidoa bestraga taka da veke nema Cx5 nova pod 35k, pa se fokusiram na modelska godina 2018 il 2019 so noviot izgled poslednata verzija i toa so dizel motor 2.2. Primeroci okolu 100k.

Napraviv probno vozenje i toa e toa sto go baram. Edinstven SUV koj sto se vozi blisku go sedan (so isklucok na Macan, pusta zelba...)
pa da prasam ovde za soveti dali bi bilo toa dobar izbor pogotovo so ogled na motorot.
Bi odel sepak na dizel 2.2 za koj kolku sto sum pratel voglavnom go falat.
Bitna mi e potrosivacka pred se na otvroeno, taka na Hybrid (vo opcija e RAV4) mnogu nema da mi vrsi rabota.

Bi go biral od uvoz sam detalno, po moznost bi go uvezol od Slovenija, nekako imam poveke verba otkolku od Germanija ili drugi EU drzavi.
Ima i soliden izbor bas na dizelasi.
Po moznost AWD, ako bide da bide.

E sega molba kakvi se uskustvata ovdeka nasi, eventualno maani od koi treba da se pazam, sekoj sovet e dobredojden :)
Iskustva/informacii okolu motorot (ima verzija so 150ks i 175ks) kakov e na defekti i odrzavanje, menjac-se nudi i avtomatik, podvozje i sl.
Другар мој има 2.2 175 од 2013 ако не се лажам, очекуваше 5л на отворено, реално нешто над 7 мислам дека му троши. Автоматик е кај него.

Колку што знам, моторите општо се без некои проблеми.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4942
  • The Spartan General
Одг: Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel
« Одговори #2 на: 09 Февруари 2023, 06:42:24 am »
https://forum.carclub.mk/index.php/topic,24606.0.html

Јас би земал 2.5 бензин.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1899
Одг: Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel
« Одговори #3 на: 09 Февруари 2023, 09:27:15 am »
Ние во фамилија имаме Mazda 3 2018 2.2 Skyactiv-D 150hp, поминати околу 70kkm без никакви проблеми. Во тројката потрошувачката е околу 5.5L/100km со возење по знаци.
Досега се сервисираше во официјалниот Мазда сервис, мал сервис е околу 250EUR. Од оваа година продолжуваме со сервис во приватна режија..

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2587
Одг: Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel
« Одговори #4 на: 09 Февруари 2023, 11:46:56 am »
Zatoa i me vlece toj motor, pretezno site zadovolni.
Baska bitno mi e na otvoreno kolku trosi deka praam dosta kilometri so moevo hobi, 1000ka dnevno.

Apsolutno neam nisto protiv benzinec, dapace, ama toj nema da bide pod 10 litra/100km. A pa tek u gradska.
Mada se moze da ispadne, zavisi sto ksmet ke imam pri baranje na dobra prilika.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2587
Одг: Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel
« Одговори #5 на: 09 Февруари 2023, 11:53:18 am »
https://forum.carclub.mk/index.php/topic,24606.0.html

Јас би земал 2.5 бензин.
Veke se prijaviv kaj klaberot da mi javi ako nekad ja prodava :)

Отсутен JDM4LIFE

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 326
Одг: Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel
« Одговори #6 на: 09 Февруари 2023, 11:56:34 am »
Нова CX-60 дизел со реден 6-так на кредит  ;) :) :).
Ептен добра си е и CX-5 само малку тесничка ако си поголем.
Drifted....

I'm so JDM i sleep on the right side of the bed.

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel
« Одговори #7 на: 09 Февруари 2023, 13:21:45 pm »
Razgledaj u mojava tema, gore dole motorot e toj, nesto sitnici se popraeni u ponovite modeli:
https://forum.carclub.mk/index.php/topic,24606.0.html

Potrosnja ispod 7.5 ne ocekuvaj, sepak e 1.7 tona plus aerodinamika go tepa

p.s Ako zemam pak cx-5, bi idel i ja na 2.5 benzin, ko @Luki Junior sto kaza

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel
« Одговори #8 на: 09 Февруари 2023, 18:15:18 pm »
Imam cueno deka senzori za pritisok na dpf otkazuvale... mada na koja nova pa ne e taka

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel
« Одговори #9 на: 09 Февруари 2023, 18:32:29 pm »
Zatoa i me vlece toj motor, pretezno site zadovolni.
Baska bitno mi e na otvoreno kolku trosi deka praam dosta kilometri so moevo hobi, 1000ka dnevno.

Apsolutno neam nisto protiv benzinec, dapace, ama toj nema da bide pod 10 litra/100km. A pa tek u gradska.
Mada se moze da ispadne, zavisi sto ksmet ke imam pri baranje na dobra prilika.
1000км дневно?
Секој ден до Белград и назад, цело едно работно време во седиште, мал сервис на секои 15 дена, или ај да не ситничариме нека иде секој месец ;D итн

Само дизел за тебе!

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6908
Одг: Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel
« Одговори #10 на: 09 Февруари 2023, 18:51:43 pm »
Zatoa i me vlece toj motor, pretezno site zadovolni.
Baska bitno mi e na otvoreno kolku trosi deka praam dosta kilometri so moevo hobi, 1000ka dnevno.

Apsolutno neam nisto protiv benzinec, dapace, ama toj nema da bide pod 10 litra/100km. A pa tek u gradska.
Mada se moze da ispadne, zavisi sto ksmet ke imam pri baranje na dobra prilika.
Машала, а да види Шкода или Волксваген 2.0тди од новите,знаат и по 4л да извадат?

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2587
Одг: Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel
« Одговори #11 на: 09 Февруари 2023, 21:29:52 pm »
@WorM top primerok ti e mazdata, a i fino ja pazis.

Za potrosnja ne ocekuvam extra ekonomija, i normalno e da trosi, nego da ne bide epten skapo.
Masivna kola e, tezina i otpor, plus planiram da vlecam prikola so camec.
Sportot e ribolov vo grcka, ne sekoj den :) ama se odi i znacaen trosok e so ovie ceni.

Neznam kolku relano bi trosel 2.5 benzinec, ama sigurno 10+ vo normalni uslovi na otvoreno.
Na katalozi ne im se veruva, ako nekoj ima iskustveno info neka pise grad/otvoreno.
A ne im veruvam ni u nasiov salon tipkata mi vika 8 vo grad. Pa mene Clio 1.5 DCI mi trosi od 7 do 8l gradska.

Za motorot 2.2 dizel citam se preporacuva promena na lanec na 120k.
Pa ne e valjda?
Se spomnuvaat godini pred/po, nesto koregirale ama nemozam da mu fatam krajot.

btw, imase letoska nova 2.5 petrol so manuelen za 31.5k (sega se veke 35k+), ama za ovaa kola sum resen da e polovna pogotovo sto zdravo ke ja amortiziram.
 

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel
« Одговори #12 на: 10 Февруари 2023, 14:55:50 pm »
@WorM top primerok ti e mazdata, a i fino ja pazis.

Za potrosnja ne ocekuvam extra ekonomija, i normalno e da trosi, nego da ne bide epten skapo.
Masivna kola e, tezina i otpor, plus planiram da vlecam prikola so camec.
Sportot e ribolov vo grcka, ne sekoj den :) ama se odi i znacaen trosok e so ovie ceni.

Neznam kolku relano bi trosel 2.5 benzinec, ama sigurno 10+ vo normalni uslovi na otvoreno.
Na katalozi ne im se veruva, ako nekoj ima iskustveno info neka pise grad/otvoreno.
A ne im veruvam ni u nasiov salon tipkata mi vika 8 vo grad. Pa mene Clio 1.5 DCI mi trosi od 7 do 8l gradska.

Za motorot 2.2 dizel citam se preporacuva promena na lanec na 120k.
Pa ne e valjda?
Se spomnuvaat godini pred/po, nesto koregirale ama nemozam da mu fatam krajot.

btw, imase letoska nova 2.5 petrol so manuelen za 31.5k (sega se veke 35k+), ama za ovaa kola sum resen da e polovna pogotovo sto zdravo ke ja amortiziram.
 

Да, бензинецот троши поише, али што имам читано, бензинците се коска на Мазда, нема замарање со нив.
Дизелот ко секој модерен дизел, сензори, дпф и останати заебанции што си повлекуваат поскапо одржување на подолг период.
Јас кај мене ланец немам мењано и мислам дека тоа се дешавало на првите модели, од 2012 до 2015/2016.. После 2016 исполиран е дизелот и треба да тера без проблем.

Пошто викаш дека би влечел приколка, ондак дизелот е створен за тоа. Има доста торк, за разлика од бензинец.

Мислам дека тие што ги гледаш од 2017/2018 треба да се доста исполирани мотори. Аутоматикот е исто добар, нема ништо сервисирање и тераат обично поише од моторите :)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel
« Одговори #13 на: 10 Февруари 2023, 17:20:17 pm »
@WorM top primerok ti e mazdata, a i fino ja pazis.

Za potrosnja ne ocekuvam extra ekonomija, i normalno e da trosi, nego da ne bide epten skapo.
Masivna kola e, tezina i otpor, plus planiram da vlecam prikola so camec.
Sportot e ribolov vo grcka, ne sekoj den :) ama se odi i znacaen trosok e so ovie ceni.

Neznam kolku relano bi trosel 2.5 benzinec, ama sigurno 10+ vo normalni uslovi na otvoreno.
Na katalozi ne im se veruva, ako nekoj ima iskustveno info neka pise grad/otvoreno.
A ne im veruvam ni u nasiov salon tipkata mi vika 8 vo grad. Pa mene Clio 1.5 DCI mi trosi od 7 do 8l gradska.

Za motorot 2.2 dizel citam se preporacuva promena na lanec na 120k.
Pa ne e valjda?
Se spomnuvaat godini pred/po, nesto koregirale ama nemozam da mu fatam krajot.

btw, imase letoska nova 2.5 petrol so manuelen za 31.5k (sega se veke 35k+), ama za ovaa kola sum resen da e polovna pogotovo sto zdravo ke ja amortiziram.
 

Да, бензинецот троши поише, али што имам читано, бензинците се коска на Мазда, нема замарање со нив.
Дизелот ко секој модерен дизел, сензори, дпф и останати заебанции што си повлекуваат поскапо одржување на подолг период.
Јас кај мене ланец немам мењано и мислам дека тоа се дешавало на првите модели, од 2012 до 2015/2016.. После 2016 исполиран е дизелот и треба да тера без проблем.

Пошто викаш дека би влечел приколка, ондак дизелот е створен за тоа. Има доста торк, за разлика од бензинец.

Мислам дека тие што ги гледаш од 2017/2018 треба да се доста исполирани мотори. Аутоматикот е исто добар, нема ништо сервисирање и тераат обично поише од моторите :)
benzin 2.0 ili 2.5?
gledam i jas nesto da zemam i mi ja staivte u glava sega

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен momak_31

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
Одг: Misljenje za kupuvanje na polovna Mazda CX-5 dizel
« Одговори #14 на: 10 Февруари 2023, 20:57:21 pm »