Автор Тема: Половен Џип (со исклучок на crossover-и) или Седан над 2014/15 до 13-14К еуро?  (Прочитано 3021 пати)

Отсутен onslaught

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Здраво дечки,

Веќе некое време разгледувам половен SUV или седан по можност над 2014/15+ до кај 13-14.000 евра. Од тоа што досега имам нешто селектирано на страна ми е:

- renault kadjar (2015/16)
- mazda cx-5 (2014)
- nissan qashqai (2014/15)

- peugeot 508 (2016/17)
- passat b8 (2015)
- superb (2014)
- audi a4 (2013/14)

Битно ми е да нема многу голема потрошувачка, да има убава вожња и комфорт за долга вожња, да не се сервисира колава секои 2 месеци, да има навигација и колку толку релативно среден-голем багажник. Ве молам за совет што ми е најпаметно да гледам од горе-наведениве модели или пак слободно споделете мислење доколку мислите дека има некоја подобра опција со оваа годиште/буџет. Фала ви однапред!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Здраво дечки,

Веќе некое време разгледувам половен SUV или седан по можност над 2014/15+ до кај 13-14.000 евра. Од тоа што досега имам нешто селектирано на страна ми е:

- renault kadjar (2015/16)
- mazda cx-5 (2014)
- nissan qashqai (2014/15)

- peugeot 508 (2016/17)
- passat b8 (2015)
- superb (2014)
- audi a4 (2013/14)

Битно ми е да нема многу голема потрошувачка, да има убава вожња и комфорт за долга вожња, да не се сервисира колава секои 2 месеци, да има навигација и колку толку релативно среден-голем багажник. Ве молам за совет што ми е најпаметно да гледам од горе-наведениве модели или пак слободно споделете мислење доколку мислите дека има некоја подобра опција со оваа годиште/буџет. Фала ви однапред!

Си забораил да пишеш дека киломтеражата не треба да биде над 30.000км, и таман опис на идеалното ауто на цел овој свет!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3444
Здраво дечки,

Веќе некое време разгледувам половен SUV или седан по можност над 2014/15+ до кај 13-14.000 евра. Од тоа што досега имам нешто селектирано на страна ми е:

- renault kadjar (2015/16)
- mazda cx-5 (2014)
- nissan qashqai (2014/15)

- peugeot 508 (2016/17)
- passat b8 (2015)
- superb (2014)
- audi a4 (2013/14)

Битно ми е да нема многу голема потрошувачка, да има убава вожња и комфорт за долга вожња, да не се сервисира колава секои 2 месеци, да има навигација и колку толку релативно среден-голем багажник. Ве молам за совет што ми е најпаметно да гледам од горе-наведениве модели или пак слободно споделете мислење доколку мислите дека има некоја подобра опција со оваа годиште/буџет. Фала ви однапред!
https://www.pazar3.mk/oglas/vozila/avtomobili/peugeot/allroad/se-prodava/kocani/kocani-opstina/peugeot-508-1-5-bluehdi-130hp-active/4624087

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Ми се допаѓаат фиксните години, пошто секогаш постара година од истиот модел значи полошо возило.  ;D

Отсутен onslaught

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Ми се допаѓаат фиксните години, пошто секогаш постара година од истиот модел значи полошо возило.  ;D

искрено од претходно ауто шо зедов некои си 13 год стари си видов ептен мака со него и ради тоа највеќе мислев да биде бар над 13/14 или 15 :/

Отсутен onslaught

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Здраво дечки,

Веќе некое време разгледувам половен SUV или седан по можност над 2014/15+ до кај 13-14.000 евра. Од тоа што досега имам нешто селектирано на страна ми е:

- renault kadjar (2015/16)
- mazda cx-5 (2014)
- nissan qashqai (2014/15)

- peugeot 508 (2016/17)
- passat b8 (2015)
- superb (2014)
- audi a4 (2013/14)

Битно ми е да нема многу голема потрошувачка, да има убава вожња и комфорт за долга вожња, да не се сервисира колава секои 2 месеци, да има навигација и колку толку релативно среден-голем багажник. Ве молам за совет што ми е најпаметно да гледам од горе-наведениве модели или пак слободно споделете мислење доколку мислите дека има некоја подобра опција со оваа годиште/буџет. Фала ви однапред!

Си забораил да пишеш дека киломтеражата не треба да биде над 30.000км, и таман опис на идеалното ауто на цел овој свет!

мое длабоко извинување до тебе златен што сум навел некои критериуми околу кои гледам, на наредно гледање низ сајтови за ауто не кликам ништо од км/год/опрема/каросерија итн вака само search до толку пари и што ми даде тоа :)
абе хејтер ко хејтер, класика со одговор у off-topic да се направи фраер ::) иако некој замолил за совет и мислење и се заблагодарил однапред

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Не беше злонамерен ниту хејтерски коментарот, извини ако ти делуваше така:) Се надевам дека ќе си го најдеш својот идеален примерок и ќе го претсавиш тука.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onslaught

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Не беше злонамерен ниту хејтерски коментарот, извини ако ти делуваше така:) Се надевам дека ќе си го најдеш својот идеален примерок и ќе го претсавиш тука.

паа злонамерен можда не со сигурност звучеше хејтерски, како и да е дечко, no hard feelings
се надевам да, али целава поента на темава беше и токму тоа - дечки немам многу искуство со автомобили, нешто шо гледав се овие модели, нешто што ми е битно се овие работи немора да е фиксно се од до околу тие критериуми али и те како ми е битно ваше мислење и совет дали можам да најдам нешто околу овие критериуми или што од модели би ми било најблиску до нив макар и да не е некој од горе-наведениве пошто верувам дека голем број од вас ко ентузијасти сте далеку постручни и упатени од мене тоа е тоа

Отсутен onslaught

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Не е исто 10 години старо Ауди и 10 години старо Пежо. Имам, знам..

Фала ти Тони, јас моментално што имам земено на старо и уште цепам со него е пежо 307 2.0 hdi го зедов над 13год старо 160.000км али душава ми ја извади од сервисирање и ради тоа највеќе гледав некое бар до кај 9-10 год макс старо али верувам дека има разлика и од тоа што пиша дека не е исто пежо и ауди. Ауди А4ка од 2012/13 што мотор или др. спецификации би ми предложил да гледам btw?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Не е исто 10 години старо Ауди и 10 години старо Пежо. Имам, знам..
Прашај го братучед ми за неговата А6 ;D

Само прв газда, макар и Дачија :)

Присутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект


Отсутен onslaught

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=4552730

ова изгледа добро, а како се маздиве за оджување? мислам дека некој низ муабет ми има спомнато дека билo поскапо ради наводно што немало многу делови за нив на наш пазар па обично иделе по нарачка и коштало повеќе?

Отсутен onslaught

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Гледав и низ швајцарија/германија возила, знам дека има сајт за пресметка колку би коштало да се префрли возилово на мк табли али у секој случај пасат б8 пример ако го земам 11-12.000 евра претпоставувам дека грубо би требало да планирам уште 3/4000 евра секако за давачки?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54663
  • Махер
Гледав и низ швајцарија/германија возила, знам дека има сајт за пресметка колку би коштало да се префрли возилово на мк табли али у секој случај пасат б8 пример ако го земам 11-12.000 евра претпоставувам дека грубо би требало да планирам уште 3/4000 евра секако за давачки?
https://www.davackizavozila.mk/