Автор Тема: CARclub Тест: Citroen C5 Aircross 1.5 BlueHDI Shine  (Прочитано 848 пати)

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28593
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
CARclub Тест: Citroen C5 Aircross 1.5 BlueHDI Shine
« на: Ноември 16, 2022, 18:56:37 pm »
Забораив да отворам тема.

Мене многу ми се свиѓаше Ситроенов. Ја гаѓа поентата на Ситроен. Комотен, опуштен, торки дизел, не замара. Плус, многу многу практично. Сите три седишта на задната клупа се посебни, се мрдаат напред-назад и се преклопуваат индивидуално. Супер ако во кола треба да се пренесе точак или нешто слично, а пак да може да се смести барем еден човек позади.

https://www.carclub.mk/2022/11/15/test-citroen-c5-aircross-1-5-bluehdi-130-eat8-shine-beskompromisno-citroen/

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53256
 • Махер
Одг: CARclub Тест: Citroen C5 Aircross 1.5 BlueHDI Shine
« Одговори #1 на: Ноември 16, 2022, 19:54:45 pm »
Јас сум многу импресиониран од колава со баш овој мотор и баш овој менувач. Искрено кога би морало да земам СУВ ќе е дефинитивно една од главните за бирање. Со 2 броја помали бандажи во светло сива боја и фарбана би било идеално.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6563
Одг: CARclub Тест: Citroen C5 Aircross 1.5 BlueHDI Shine
« Одговори #2 на: Ноември 16, 2022, 20:24:36 pm »
Јас сум многу импресиониран од колава со баш овој мотор и баш овој менувач. Искрено кога би морало да земам СУВ ќе е дефинитивно една од главните за бирање. Со 2 броја помали бандажи во светло сива боја и фарбана би било идеално.

Убaва боја е оваа, merchandiser white, also known as BEKO white. For the people from the eastern Europe will be offered as O B O D I N white.

Сега фрижидер строго мора да е сив, црн, сребрен, али кола бела, се знае.

Отсутен mkm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1248
Одг: CARclub Тест: Citroen C5 Aircross 1.5 BlueHDI Shine
« Одговори #3 на: Ноември 16, 2022, 20:46:14 pm »
40K за 130КС и куп тврда пластика (бар така беше пред редизајнот)??? Јес да цените на колите генерално се ненормални ама ова мислам дека е малкумногу

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33666
 • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Тест: Citroen C5 Aircross 1.5 BlueHDI Shine
« Одговори #4 на: Ноември 17, 2022, 00:54:25 am »
Зар уште некој прави дизел?

Присутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3379
Одг: CARclub Тест: Citroen C5 Aircross 1.5 BlueHDI Shine
« Одговори #5 на: Ноември 17, 2022, 08:18:28 am »
Вајда и во Ситроен знаат дека дизелот е супериорен спрема новиве мали турбо бензинци :)
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1204
Одг: CARclub Тест: Citroen C5 Aircross 1.5 BlueHDI Shine
« Одговори #6 на: Ноември 17, 2022, 11:46:36 am »
40K за 130КС и куп тврда пластика (бар така беше пред редизајнот)??? Јес да цените на колите генерално се ненормални ама ова мислам дека е малкумногу

Цената не е голема. Моторот е слаб.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8425
Одг: CARclub Тест: Citroen C5 Aircross 1.5 BlueHDI Shine
« Одговори #7 на: Ноември 17, 2022, 21:22:04 pm »
Motorot e dovolen :) ama ako ima opcija za 2.0 neznam bolje toa.
Jas go vozam istiot motor i brka rabota. Natovaren so bagaznik na krov so se si tera 130, 140 bez problem si gi stiga.
Za prestignuvanje sekako ne lepi ama kako so rekov brka rabota.

Jas tolku pari za Citroen nikogash ne bi dal a mislam deka i poveketo lugje ne bi platile kolku saka neka ima meki sedishta ili udobno vozenje.

Za 2 godini na moeto Citronce rikna adblue rezervoarot smenet vo garancija
Ekranot so kontrolira se ne sakashe da se izgasi ednash reshenonso update
Vonocekuvanje na sledna serka…

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8425
Одг: CARclub Тест: Citroen C5 Aircross 1.5 BlueHDI Shine
« Одговори #8 на: Ноември 26, 2022, 16:47:36 pm »
Da se nadovrzam za motorov 1.5 hdi so 130ks
Pred nekoj den me
Iznenadi na pletvar. Ama vozev sam. Do sea samo na ramno imam vozeno autoban i toa 5 do 6 luge so se deca.
Mislam sea ke podrazmislam za pogolemi bandazcinja i spishtanje :)

P.s. ako ne rikne do togash :)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53256
 • Махер
Одг: CARclub Тест: Citroen C5 Aircross 1.5 BlueHDI Shine
« Одговори #9 на: Ноември 26, 2022, 18:16:49 pm »
Тек со аутоматик како Ц5, пффф. Спие. Да му веруваш на дедо. :) Само доста е угушен со електронската мапа во 1 и 2 брзина, и тоа дава такво чувство дека нема сила.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8425
Одг: CARclub Тест: Citroen C5 Aircross 1.5 BlueHDI Shine
« Одговори #10 на: Ноември 26, 2022, 18:23:50 pm »
Kaj mene mislam deka e pougusen poshto plosi performansi od 0-100 ima na hartija