Автор Тема: BMW F30 335i xDrive M Sport  (Прочитано 44678 пати)

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #510 на: 31 Мај 2024, 12:58:33 pm »
Треба фул body kit да ставиш да изгледа убаво според мене.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Со тие пари и труд ќе си купам М3ка. :)

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2623
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #511 на: 31 Мај 2024, 13:39:34 pm »
Ajde veke zimaj M3ka, da ne zemam jas :)
V8 razbirase. Na takov zvuk ke zaborais na estetika momentalno :)

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #512 на: 31 Мај 2024, 13:50:31 pm »
Ajde veke zimaj M3ka, da ne zemam jas :)
V8 razbirase. Na takov zvuk ke zaborais na estetika momentalno :)

Преретки се, а и тие што ги има во добра состојба одат 40+, некои и над 50 илјади пред царина. 2 паркирав во поблизок избор, заминав на пат 3-4 дена ми се продадоа. :(

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2623
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #513 на: 31 Мај 2024, 16:01:34 pm »
Mislam deka cenata za V8 atmo moze samo da raste, i e dobra investicija.
Za 10god ke vfredi kako zlato :)

Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7125
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #514 на: 31 Мај 2024, 16:51:32 pm »
Прекрасно!

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #515 на: 31 Мај 2024, 17:25:39 pm »
Mislam deka cenata za V8 atmo moze samo da raste, i e dobra investicija.
Za 10god ke vfredi kako zlato :)

Следам пазар, барам момент и да излезе некој добар примерок. Ќе видиме како ќе оди. Ама 50+ илјади евра нето е веќе Giulia QV цена.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #516 на: 31 Мај 2024, 22:44:40 pm »
Малце кршиме просек на БМВ, денес наполни 4000км од ко ѝ сменив термостат и хладњак за уље и ја ставив на 5W-50 300V. Капка нема потрошено  ;D шала на страна, Естер уљето во комбинација со пониските температури ептен ѝ легнаа на колава. Многу подобро и помирно работи и на ладно и на загреано.

Отсутен Borce-Fiat

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 919
 • Virus-Alfa
LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20613
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #519 на: 05 Јуни 2024, 10:47:44 am »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #520 на: 14 Јуни 2024, 15:57:54 pm »
Си ја зедов денес од TeamAuto. Прештелувани KWv3 coilovers за да одговараат на новите бандажи кои се 40ина проценти полесни од старите, што имаше бааѓи влијание на колку брзо се компресира амортизерот и колку брзо враќа. Односно компресијата беше недоволно цврста пошто тркалото идеше нагоре повеќе од што треба, и се враќаше надолу бааѓи поспоро од што треба пошто така функционира гравитација :) сега е наштелувана, и плус му кажав да ја подзацврсти малце, од тоа што ја пробав по кривините околу Кале/америчка амбасада, многу е по-compliant низ кривини.

Чекам инфо за цени за H&R балансштангли на кои ќе одат и подесиви по висина стабилизатори за да се комплетира целосно геометријата.

Набавив некој држач за телефон што се закачува за потпирачот на седиштето, следнава недела ќе одам накај Кичево, па ќе ставам по некое видео од Стража како оди.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #521 на: 28 Јуни 2024, 20:59:09 pm »
Нема некои новости, се вози колата на отворено :) имав неочекуван патник со мене накај Кичево и назад (мајка ми), па не можев баш да се глупирам и да снимам. Ја исправ убаво денес, и после сушење нанесов CarPro EliXir да ја обнови керамиката малку. Не се познава дека е фолија воопшто :)


Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #522 на: 29 Јуни 2024, 17:53:26 pm »
На сонце


Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #523 на: 06 Јули 2024, 21:42:05 pm »
Не можам да ѝ се изнагледам на бојава.


Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #524 на: 10 Јули 2024, 14:29:39 pm »
Денес продолжуваме со средувањето на главниот проблем на F30 платформата, а тоа е шасијата/подвозјето. Многу голема замерка имам за body roll на колава, особено осетливо при тесни кривини со голема брзина - предизвикано од фабрички тенките балансштангли, особено на Xdrive моделите што се потенки од тие на заден погон (ваљда за поголема удобност? не знам што мислеле). Во секој случај, падна нарачка за DINAN балансштангли, 25мм напред со 19мм назад шупливи, со можност за подесување, 3 нивоа на предната и 3 на задната, што се далеку подебели од фабричките 22мм/20мм напред и 12мм позади. Дополнително нарачани и стабилизатори со подесувачка висина за напред и назад. Ова е особено битно на спуштени коли бидејќи со самото спуштање на колата може да дојде до preload на балансштанглата со фабричките фиксни стабилизатори, кај што можеби треба да се скратат при нивелирање. Изборот падна на SPL Parts, познати и проверени низ BMW заедница, произведени во САД. Чекаме да стигнат, па ќе се монтираат одма. Мислам дека ова е последната надградба сега за сега, додека се одлучам дали ќе продолжувам со оваа кола или ќе се бара некоја солидна E90/E92 M3.